חדשות

טקסט נרקם לאגדה: אמנות במסדרונות שלם

תערוכה החדשה המוצגת בשלם מצליחה לגבור על הפער בין המילה הכתובה למראה המוצג. שלוש עשרה תמונות שנוצרו מתוך מפגש עם טקסטים כשלצדם כתב עת מקורי יוצרים אגדה מודרנית

29 באוקטובר 2014

אומרים שאמנות המוסברת במילים היא כמו ציפור המרחפת בעזרת קביים, אך מה קורה כאשר המילה הכתובה היא-היא האמנות? תערוכה חדשה המוצגת בשלם מצליחה לגבור על הפער בין המילה הכתובה למראה המוצג. שלוש עשרה תמונות שנוצרו מתוך מפגש עם טקסטים קדומים ועכשוויים כשלצדם כתב עת המביא את הטקסטים מעוררי ההשראה זה לאחר זה, יוצרים אגדה מודרנית העשויה פסיפס של מילים ותמונות.

על המיזם האמנותי, שפתיחתו נחגגה בשבוע שעבר בהרמת כוסית, הופקדו האמניות ענת ליטוין ויהודית שלוסברג. ענת היא אמנית ואוצרת, בוגרת האקדמיה לאמנות בצלאל ובעלת תואר שני במגמה לאומנות בהנטר קולג', ניו יורק. יהודית היא אמנית, בוגרת תכנית האוצרות של 'CCA – המרכז לאמנות עכשווית' וסמינר הקיבוצים, כותבת ועורכת כתב העת 'פנינה – מגזין חדש לאמנות'.

תערוכה תמונה אריסטו

"הדיוקנאות מדגישים היבטים שונים באישיות הדמויות". אריסטו

האמניות נפגשו עם סטודנטיות, סטודנטים ואנשי סגל ויצרו איתם את 'עופות שמיים נבובי ראש', "דו-שיח הניזון מחומרי המקום:רשימת הקריאהשל השנה הראשונה, הספרייה, ההרצאות, טקסטים ומחקרים, המרחב הארכיטקטוני ובעיקר חומרי היומיום והידע האנושי שהם מביאים, מציפים ומחליפים ביניהם", כפי שנכתב בדברי ההסבר לתערוכה. התוצאה אותה ניתן לראות במסדרונות המרכז, היא שורה של דימויים חזותיים וחוברת של דימויים מילוליים המצריכים התבוננות והתעמקות. במילים אחרות: אמנות טהורה.

"זוהי הזדמנות לחוות את תהליך ההתכה שמתרחש בשלם", אמר ד"ר סטיבן חזן ארנוף, ראש מנהל קהילה, תרבות וחברה בשלם, ומי שהגה את היוזמה, "אנחנו לוקחים את היצירות הגדולות ונותנים להן לעבור דרך המסננים שלנו. כך נוצרת אמנות חדשה המתכתבת עם הנכסים שהוריש לנו העבר".

צופים בתערוכה

"הזדמנות לחוות את תהליך ההתכה שמתרחש בשלם". צופים בתערוכה. תמונה: אמיר אברישמצ'י

בערב ההשקה קיבלה את פני באי התערוכה מוזיקת ג'אז שנוגנה על ידי להקת הסטודנטים, ונשיא המרכז האקדמי שלם, ד"ר מרטין קרמר, ברך את שני מחזורי הסטודנטים שהחלו בשבוע זה את שנת הלימודים וגזר את הסרט האדום לאות פתיחת התערוכה.

"הדיוקנאות מדגישים היבטים שונים באישיות הדמויות", מסבירה ענת ומציינת את המתח שבין הרושם שיוצרת דמויות ידועות ומופתיות כאריסטו או שמשון המקראי, מול הפן האנושי שלהן, פן של חולין. "הדיוקן המוכר והמרוחק עובר שינוי צורה, ויורד ממרומי הפנתאון אל המבט הישיר והאישי, נטול ההיררכיה".

לאחר התרשמות מהיצירות פנו תלמידי שני המחזורים לארוחת ערב חגיגית במועדון הסטודנטים, ולאחריה מסיבה מתוקלטת על ידי שדרנים מרדיו מרכז העיר, שבחרו את הרצועות המנוגנות על בהשראת ספרי המופת הנלמדים בשלם.

anat_Sappo2 - Copy

נוכחות חיה ומדומיינת. המשוררת סאפפו

יהודית שלוסברג-יוגב, החתומה על יצירת החלק הטקסטואלי של התערוכה, מוסיפה: "במסדרונות מתקיימת שיחה תמידית בין הטקסטים המוצגים לדמויות, בין הצופה המתבונן לבין הדמויות והטקסטים ובין הדמויות לבין עצמן. זוהי אגדה שנוצרת מתוך טקסט ומתוך נוכחות חיה ומדומיינת".

עם האמניות עמלו על יצירת התערוכה גם הסטודנטים אבינעם אדרי ודניאל קינרייך. אבינעם: "העובדה שהאמנות הזו היא לא משהו שבא וחולף, אלא היא ניצבת פה במסדרון וכל פעם שאתה חולף לידה אתה מוכרח להתייחס אליה מחדש מעניקה משמעות חדשה ליצירה ויוצקת משמעות אמתית במילה אמנות", ודניאל מוסיף: "ההתלוות לתהליך יצירה של אמנית ממש מבראשית, עוד בטרם היות החומר לעבודה, הייתה עבורי חוויה מעניינת ומעשירה, ואני שמח שנטלתי בה חלק".

ענת ליטוין, סטיבן חזן ארנוף, יהודית שלוסברג

האמניות ליטוין (מימין), ושלוסברג בחברת ד"ר חזן ארנוף. תמונה: אמיר אברישמצ'י

התערוכה מוצגת במסדרון המרכזי של המרכז האקדמי שלם, ופתוחה לשוחרי אמנות מודרנית, לציבור הרחב ולכל מי שמתעניין ביחסים המורכבים שבין טקסטים קלאסיים לבין החיים עצמם.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.