ד"ר ערן לרמן

פגישת אבו מאזן עם טראמפ: האם יש סיכוי להתנעת תהליך השלום?

מה גורם לנשיא טראמפ, בהצהרות חוזרות ונשנות, להביע אופטימיות חסרת מעצורים לגבי הסיכוי להגיע להסדר בין ישראל לפלסטינים? האם יצליח לסחוף גם את מחמוד עבאס, איש זהיר מאוד שאינו נוטה ליטול סיכונים, מדיניים או אישיים, לכיוון זה ולוויתור על הנטייה הפלסטינית להציב תנאים מוקדמים לכל משא ומתן? ד"ר ערן לרמן מנתח עבורכם את התמונה.

3 במאי 2017  |  מאת: ערן לרמן

נחיה ונראה: יש מרכיב מובהק של חוסר ודאות הן במצב המערכתי והפוליטי והן בממד האישי. יחד עם זאת, לא מדובר רק בהשתקפות של חוסר ניסיון וחוסר ידע: יש יסוד מסוים להערכה ש״משהו יכול לזוז״ (בלי להגדיר מראש איזה מנגנון מדיני ייבנה בסופו של דבר). כך התברר גם בעקבות ביקוריו באזור של השליח המיוחד ג׳ייסון גרינבלט. ההסבר לכך טמון ברובד בסיסי מאוד של מערכת היחסים בין עבאס (ואחרים באזור) לבין וושינגטון.

מדובר בפרשה מורכבת. בימיו כשליח אש״ף במוסקבה, היה אבו מאזן מקורב מאוד לסובייטים (ויש האומרים סוכן פעיל). מידם גם קיבל את כתב הדיסרטציה שלו המשלב השמצות על הציונות עם גימוד השואה. עם זאת, דווקא קרבה יתרה זו חשפה בפניו בבוא העת גם את חולשתה של ברית המועצות, והוא היה לאחד ממובילי מהפך האוריינטציה שהביא את אש״ף ואותו לחיקה החמים של ההגמוניה האמריקנית.

כל זה השתנה שוב ב-2011. הדרך שבה נהג ממשל אובמה בנשיא מצרים מובארכ, בעל ברית ותיק ונאמן, הפחידה את עבאס (ולא רק אותו) ושיתקה סופית את נכונותו ליטול סיכונים.

כעת נושבת רוח אחרת מוושינגטון ומסתמן סיכוי לכינון ״קונצנזוס איזורי״ כנגד איראן, דאע״ש והאסלאמיזם הטוטליטרי לצורותיו (כולל האחים המסלמים). אסטרטגיה זו מבליטה את שותפות האינטרס בין רמאללה, עמאן, קהיר, ריאד וירושלים. מכאן תחושתו של הנשיא שיש תוחלת למהלכיו.

ד”ר ערן לרמן הוא חוקר במכון בגין-סאדאת ומרצה בתוכנית ללימודי התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.