כריכת הספר מרד הנפילים כנרת זמורה ביתן

מאובידיוס ועד קפקא: 9 ספרים שיכולים לשנות את החיים

ביקשנו ממרצים בשלם להמליץ על שלושה ספרים שהשפיעו עליהם, וקיבלנו יצירה על סודות המזרח התיכון, ספר על בדידותו של האדם המודרני ואפוס העוסק בחילופי זהות. ההמלצות של המרצים שלנו

19 ביוני 2016  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

פרופ' צחי וייס | מרצה לקבלה, החוג לפילוסופיה והגות יהודית

"הספרים שבהם אני קורא ולעיתים שב וקורא אינם תמרורים המשנים את כיוון התנועה של חיי אלא קרובים יותר להיות אבני בניין: אבנים בצבעים שונים ובגדלים שונים הנצבות זו לצד זו ויוצרות בניין שעל גביו אני עומד, מתבונן ומנסח את השקפותיי.

אבחר שלוש יצירות שנגעו ללבי, בגיל ההתבגרות, גם אם לא אוכל לומר שהן שינו את חיי. אלו סיפורים שעוסקים מזוויות שונות בשבריריות של החיים, בזמניות שלהם ובחולשת האדם למול המציאות האנושית שלתוכה הוא מושלך".

1. פרנהיים, ש"י עגנון

Locked Door Farenheim credit greenzowie cc 2

פרנהיים, יהודי שלחם בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה ונפל בשבי, חוזר לאחר שנות השבי לביתו. בחזרתו הוא מגלה שהעולם המשיך בלעדיו, לבה של אשתו נתון לאחר, בנו התינוק נפטר וביתו במובן הממשי והקיומי איננו עוד.

פתיחת הסיפור במילים הפשוטות ובניסוח המצומצם: "בחזירתו מצא את ביתו נעול", מרשימה בשל המשלב הלשוני, צמצום הדברים ועומק המחשבה.

2. קבצן: מועקתו של אינטלקטואל מצרי, נגיב מחפוז

Nagib credit Michael Caven cc 2

בגיל 15 רכשתי את 'קבצן' בחנות ספרים משומשים. כיבוא מצרי של תפיסות אקזיסטנציאליות צרפתיות, הספר ריגש אותי באותה תקופה בצורה לא רגילה. בעלעול חוזר בספר מצאתי שסימנתי פסקה אחת העוסקת בבחילה קיומית מהחיים, המאפיינת את רוחו. הנה חלק ממנה: "צוואר אשתך נראה מתוך מחשוף שמלתה הלבנה עבה וניצב על יסודות איתנים, ולחייה עטויות שומן. היא עומדת כפסל מסורבל גדוש אמונה ועקרונות, ועיניה הירוקות צרות מכובד הבשר המכתר אותן, אבל חיוכיה עדיין מביעים תמימות זכה ואהבה טהורה".

3. גזר הדין, פרנץ קפקא

פטיש בית משפט

 

בדומה לקודמו ופחות או יותר באותו הגיל, הסיפור הקלאסי של קפקא הפגיש אותי עם עוצמות אנושיות המבוטאות בדייקנות ובעמודים ספורים. הקושי להבחין בין עולמו הפנימי של הגיבור לבין העולם החיצוני נמשך לכל אורך הסיפור. כך עולים מן האוב יחסי חברות העומדים למבחן פרנואידי, דמות אב זקן שכוחות רעננים ומרושעים פורצים במפתיע מגרונו וחמדת המוות היא כמוצא ראשון ואחרון לקולות אלו.

זהו סיפור המזקק בתמונות ספורות פחדים אנושיים שכולנו מנסים להלך מעליהם בבטחה למרות שאנו יודעים בלבנו שעליהם מכסה אך בקושי שכבת קרח דקה, שעליה אנו צועדים במסע חיינו בצעדים כבדים. 

ד"ר עינת דוידי | מרצה לספרות, לימדה בחוג ללימודים הומניסטיים

"אני יהודייה וישראלית, חייתי שנים רבות בגרמניה, התמחיתי בספרות ספרדית, אבל שלושת הספרים שטלטלו אותי יותר מכל היו דווקא צרפתים. את כולם קראתי במהלך לימודיי בגרמניה והם היכו אותי בתדהמה אמתית. במידה מסוימת ניתן לומר שאחרי קריאתם לא חזרתי עוד להיות מה שהייתי. אלו הם: ז'אן ז'אנה: 'המאדונה של הפרחים', אנדרה ז'יד: 'הסימפוניה הפסטורלית', המרקיז דה סאד: 'ז'ולייט וז'וסטין'.

שלושת הספרים האלה עוסקים בשאלות אתיות ועונים בדרך ייחודית על השאלה מהו טוב ומהו רע. אני חושבת שהכלים שקיבלתי בתרבות שבה התחנכתי כדי לתת מובן ל'טוב' ול'רע' היו גסים ולא מספקים. הקריאה בספרים אלו הייתה בבחינת התגלות של ממש. היא עוררה בי תובנות ועומקים שלא היו ידועים לי לפני כן ואפשרה לי לתת מובן לאירועים שעברתי ולדברים שנחשפתי אליהם ולפצח את סיפור חיי. בספרים הללו בחרתי בשל ההשפעה האישית שהייתה להם עליי.

אם מדברים באופן אוניברסלי יש, כמובן, הרבה יותר משלושה ספרים חשובים ובכל רגע בחיים מזדקרים ספרים מומלצים אחרים, אך אך הנה שלושה שעולים במוחי ברגע זה".

4. המדע החדש, ג'אמבטיסטה ויקו

The new Science

 

הספר נותן הסבר שונה מהמקובל והמובן לשאלה מהי היסטוריה, מהו מיתוס, מהי שפה ומה הקשר ביניהם. הוא השפיע הן על הוגים שמרניים והן על הוגים פוסט-סטרוקטורליסטים. זהו ספר לא קל לקריאה משום שלכאורה הוא גבב של פרטים היסטוריים שאנחנו יודעים היום בוודאות שאינם נכונים. אלא שאין זה ספר היסטוריה, אלא ספר המנסה להסביר מהי היסטוריה ואיך פועל מכניזם היסטורי. המסר של הספר לא מובע בצורה ישירה אלא דרך המבנה שלו.

זהו ספר חובה עבור מי שחושב שספרות היא הדבר היפה שבנות וכל מי שלא טוב בחשבון עוסק בו, המכיל מחשבות מעניינות על החיים. למי כדאי במיוחד לקרוא בו? לכל מי שחושב שההיסטוריה רציונאלית או מתנהלת באופן מכניסטי.

5. סתיו ימי הביניים, יוהאן פון הויזינחה

קסדה של אביר

 

יחד עם ארנסט קסירר, פון הויזינחה הוא אביו השני של חקר התרבות – תחום חדש יחסית ושנוי במחלוקת. הוא מציע גישה שונה לחקר החברה, הדת, הספרות והאמנות ומדגים אותה בספר זה בתחום שהכיר יותר מכל: ימי הביניים המאוחרים.

על פי גישה זו, תחת המרחב הפוליטי, הדתי, החברתי ואף הנפשי יש תשתית שתכליתה פרקטיקה משחקית. בספר אחר שלו, 'האדם המשחק', הוא מזקק את התיאוריה הזו מבלי להיצמד להקשר קונקרטי.

6. המטאמורפוזות, אובידיוס

800px-Apollo_and_Daphne_waterhouse

ספר חתרני העוסק בשינוי, בהתפתחות ובשבירת המסגרת והצורה. האתוס שלו, בניגוד לזה של ה'אינאיס' ואפוסים גדולים אחרים איננו של בנייה וכינון מסורת, אלא של הרס כבנייה. תחתיו מבעבעת האמונה והתקווה שיש מזור, שיש תוחלת, ששינוי אפשרי, שאפשר לברוח, שאפשר לשבור את הכלים, שהכלים לא קבועים ועומדים אלא שבירים ונשברים כל הזמן. כולו כפירה בזהות או בצמידות של גוף ונפש כשני היבטים של דבר אחד, ולכן הוא כמובן סוג של תיאוריה של הלשון הרטורית והפיוטית והיה לאורך מאות שנים התנ"ך של המשוררים.

'המטאמורפוזות' עוסק ברוח ובנפש ואין פינה אחת בנפש האדם שלא מוארת בו באור חזק: אונס, גילוי עריות, הומואירוטיות, אלף סוגים של אהבה, שנאה, קנאה וכל מנעד הרגשות האנושיים. זה אחד הספר האוניברסאליים ביותר שנכתבו בתרבות המערבית. תרגומו של שלמה דיקמן לעברית הוא מופתי: העברית מחמיאה לספר, והספר מחמיא לעברית.

פרופ' אדם סילברסטין | מרצה להיסטוריה של המזה"ת, החוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

"הסתייגות אחת חשובה: איני מסכים בהכרח עם המסרים של הספרים הללו. לפעמים ההשפעה הגדולה נבעה דווקא מהמחלוקת שהייתה לי עם הספר, כך שהוא גרם לי לחשוב ולסתור את טענותיו".

7. מרד הנפילים, איין ראנד

Atlas_(5890297160) credit Quinn Dombrowski

זהו ספר פילוסופי המתחזה לרומן שהיה בעל השפעה עצומה בארה"ב. אמנם, הן הפילוסופיה והן הרומן ייחשבו בקרב פילוסופים וסופרים כ'חלשים', אבל קראתי אותו בנעוריי ובתור נער הוא ריתק אותי וגרם לי לחשוב. בזמנו, מרד הנפילים נמכר ביותר עותקים בארה"ב מכל ספר אחר חוץ מהתנ"ך, אז כנראה שהוא גרם גם לרבים אחרים לחשוב.

8. הדרך, קורמק מקארתי

Cormac McCarthy

במילה אחת: וואו. שלא כמו 'מרד הנפילים' (בן 1100 העמודים) זהו רומן קצר שעד היום מתנחל לי בתודעה במצבים מסוימים. אני כמעט ולא קורא רומנים – לדעתי ההיסטוריה מעניינת יותר מהבדיון – אבל לספר זה נמשכתי משום מה, והתיאורים שבו ילוו אותי עוד זמן רב.

9. הגריזם, פטרישיה קרון ומייקל קוק

credit_Mrehan_flickr_cc20 Garism

ספר זה משכתב את עליית האסלאם על בסיס מקורות לא-אסלאמיים. למרות שלא השתכנעתי מרוב טענותיהם של המחברים, הספר גרם לי להבין עד כמה אנחנו לא יודעים דבר על המאה הראשונה של האסלאם. כשהפנמתי את המסר הזה החלטתי שתחום המזרחנות יכול לעניין אותי, והבנתי עד כמה הוא פתוח לתרומות מדעיות. לכן נטשתי את החלום להיות כוכב טלנובלות והתמסרתי לחקר האסלאם הקדום ויחסיו הענפים עם דתות אחרות במזרח התיכון.

תמונת הכותרת: כריכת הספר מרד הנפילים באדיבות הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר.

הרשימה פורסמה לראשונה בכתב העת הסטודנטיאלי 'קאנון', גיליון מס' 2, והיא מופיעה פה בשינויי עריכה קלים

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.