חדשות
נערה עם כיסוי פנים מוסלמי מסורתי

מספר סיבות (מצוינות!) לבחור בלימודי המזרח התיכון והאסלאם

ישראל היא אי קטנטן בתוך אוקיינוס ערבי-מוסלמי עצום וגועש. האם אנחנו מבינים באיזה מרחב אנחנו חיים? הנה כמה סיבות טובות מדוע לימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם הם בחירה נבונה עבור מי שמסתכלים קדימה

10 ביוני 2015   |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

1. התמצאות במרחב הביתי

למרות שהערבים והמוסלמים הנם שכנינו הקרובים ואף חלק מאתנו, רובנו יודעים מעט מאוד על ההיסטוריה והפוליטיקה, התרבות והגיאוגרפיה של ארצות ערב. באנו ארצה ומיקמנו את עצמנו בטבורה של ציוויליזציה ערבית-אסלאמית עצומה, עמוקה, מסועפת ועשירה – ומיד התחלנו לטפח בורות מדהימה כלפיה. מקצוע המזרחנות הוא כרטיס הכניסה לשכונתנו.

2. תחום דעת מאתגר מאין כמוהו

איפה עוד תוכלו לנתח תככים ותהפוכות פוליטיים, לרדת לסוף דעתם של מיסטיקנים ניאו-אפלטונים, לעקוב אחר דיוני הלכה מפולפלים ומסחררים ולפענח שירה מן היפות והקשות בעולם – וכל זאת באמצעות שפות חדשות, זרות ותובעניות שתצטרכו ללמוד מאפס? המזרחנות מציעה שטחים אינטלקטואליים נרחבים שרבים מהם לא נחקרו מעולם.

3. שילוב נדיר בין ידע לקריירה

אין  סיפוק ותענוג גדולים יותר עבור האדם החושב מאשר להתפרנס מהגותו. המזרחנות היא מקצוע אקדמי אשר מכין את המתמחים בו לקריירות יוקרתיות ומרתקות בממשל, בדיפלומטיה, בביטחון, בתקשורת, בעיתונות, בעסקים, בהוראה וכמובן במחקר האקדמי. הביקוש למזרחנים נוסק בעשורים האחרונים באופן בל יתואר הן בארץ והן בחו"ל.

4. תרומה לעתיד המדינה

ישראל היא אי קטנטן בתוך אוקיינוס ערבי-מוסלמי עצום וגועש. מיליארד וחצי מוסלמים לא ייעלמו ודתם לא תיעלם – היא תתפשט ותשפיע. המזרחנים הם המתווכים האמתיים בין ישראל לבין העולם הערבי-מוסלמי המקיף אותה מכל צד. עליהם מוטלת המשימה הכפולה לפתח דרכי התמודדות יעילות עם איומים, ובד בבד לחפש אחר ערוצי דו שיח והבנה פוריים. למלחמה ולשלום – הדרך פתוחה בפניכם.

לימודי המזרח התיכון והאסלאם בשלם מלמדים אתכם:

ABS_0823

5. לדבר בשפת המזרח התיכון

מזרחן ראוי לשמו חייב לדעת לקרוא את השפה הערבית, לכתוב בה, לדבר בה ולהבין אותה כמעט ברמה של דובר מלידה. בשלם מתקיימים, מעבר לקורסים ולתרגילים, מפגשי תרגול שבועיים עם סטודנטים ערבים בעלי תואר בספרות ערבית. במהלך המפגשים קוראים הסטודנטים עיתונות ערבית יומית, צופים בחדשות, מפרשים מקורות ערביים קלאסיים ודנים בסוגיות בוערות – כל זאת אך ורק בערבית.

6. לשלב מבט אקטואלי ועומק היסטורי

הסטודנטים בשלם נכנסים אל ההיכל המפואר של המסורת המוסלמית העתיקה בעזרת מומחים בקנה מידה עולמי, ובה בעת מוכשרים לנתח את ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון בן ימינו בעזרת מורים בעלי מוניטין בינלאומי. אין זה יוצא דופן לראות סטודנטים מנתחים את אחת מהפגנות האביב הערבי, שומעים דרשה של המנהיג העליון במסגד באוניברסיטת טהרן או צופים בהופעה של הזמרת נואל זוע׳בי מקהיר.

7. להשוות בין טקסטים יהודיים לאסלאמיים

המשותף לאסלאם וליהדות גדול מהמפריד ביניהן, וההשפעות ההדדיות בין שתי הדתות לאורך ההיסטוריה יכולות למלא מאות כרכים. אין בעולם כולו תכנית המשלבת באופן שיטתי ומעמיק בין לימודי הקוראן והתורה, החדית׳ והמשנה, הפקה והגמרא, האדב והמדרש. בשלם נבנית לראשונה תכנית כזו, ובאמצעותה ננצל את האור העולה מכל אחת משתי התרבויות כדי להאיר את המקומות האפלים של האחרת.

8. להכיר את המציאות המזרח תיכונית

קורסים על המזרח התיכון והאסלאם אינם יכולים להילמד בצורה יבשה ומנותקת בכיתה שאין בה אלא קירות ערומים, הרחק מן המראות, התחושות, הריחות, הצלילים והטעמים המאפיינים את המציאות שבה הם עוסקים. מלבד הסיורים שאנו מקיימים מעת לעת בחוצות ובשווקים של ערים דוברות ערבית, הקורסים בשלם נלמדים בכיתה חכמה ובאמצעות שלל עזרים טכנולוגיים המאפשרים למרצים ולסטודנטים לחוות את נושאי הלימוד באופן מידי ומוחשי.

לימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם. להבין איפה אתם חיים. מתעניינים בלימודי המזרח התיכון? למה שלא תבואו ליום היכרות ותתרשמו בעצמכם?

תמונת הנושא: steve evans, wikicommons, ע"פ רישיון cc2.0

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.