email facebook google print twitter line background black loading small loading stars icon
Scroll to top

Top

על ארוחות מטפוריות וארוחות אמיתיות: חמש ארוחות בוקר בספרות

ארוחת הבוקר היא תמיד החשובה ביותר ביום, אך יש ארוחות בוקר בעלות חשיבות רבה במיוחד. תוכלו להשתתף בארוחה כזו במסגרת סדרת "קפה ומרצה" שבה מועמדים לתוכנית המצטיינים שלנו סועדים ארוחת בוקר עם ד"ר עדו חברוני. כדי להתכונן כמו שצריך לארוחה סקרנו עבורכם חמש ארוחות בוקר ספרותיות משפיעות במיוחד
על ארוחות  מטפוריות וארוחות אמיתיות: חמש ארוחות בוקר בספרות

קפה ומאפה, שקשוקה במחבת לוהטת או חביתה עם סלט? אומרים שארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביום מבחינה פיזיולוגית, ורבים יעידו שארוחת בוקר טובה יכולה להשפיע גם נפשית על היום כולו.

אולי תתפלאו לשמוע, אבל ארוחת הבוקר יכולה גם להיות ארוחה חשובה מאוד עבור דמויות ספרותיות שהבטן שלהן יכולה לקרקר באופן  מטפורי בלבד. כך, למשל, ארוחת הבוקר יכולה לשמש  מטפורה למגוון תֶמות שהסופר רוצה להדגיש: קשר משפחתי ומסורת, שפע שמעיד דווקא על מחסור שעתיד לבוא, נהנתנות שמעוררת שלווה ועוד.

הרי לכם חמש ארוחות בוקר משפיעות בספרות, שיכולות להיות נושא שיחה נהדר לארוחת הבוקר עם ד"ר עדו חברוני.

 

ההוביט: ארוחת בוקר שנייה

שולחן ארוחת בוקר מעץ על הדשא וברקע העיירה הוביטון

בספרו המפורסם של ג' ר. ר. טולקין, ההוביט (1937), המקדים את טרילוגיית הספרים שר הטבעות, יוצא בילבו באגינס, הוביט אמיד ולא הרפתקן, למסע שמעולם לא חלם עליו בעקבות אוצר. המסע כולל שלל דמויות מרתיעות, כמו ערב רב של אורקים, יצורים משונים וגם דרקון אחד. כנגד כל הסיכויים, בילבו עומד במסע ואף מהווה דמות מפתח להצלחתו.

אחת הסצנות הראשונות בספר מתארת ארוחת ערב עשירה. בעודו יושב בביתו לבדו, מגיעים שלושה עשר גמדים רועשים לביתו של בילבו, ובתוך רעש, המולה ושיח על מסע בעקבות אוצר, מחסלים את כל מלאי הכיבוד שהוא יכול להציע מתוך המזווה שלו. למחרת בבוקר, בדיוק כאשר בילבו מתארגן לאכילת "ארוחת בוקר שנייה", ארוחה שטולקין מדגיש שהיא אבן יסוד בתפריט ההוביטים, מגיע הקוסם גאנדלף ומזכיר לו שהמסע אכן יוצא לדרך.

טולקין משתמש בארוחת הבוקר השנייה כדי להמחיש את הדיסוננס שבין חייהם הרגועים של ההוביטים בכלל, ושל בילבו בפרט, לבין המסע ההרפתקני והחריג שאליו יוצא בילבו – מסע שבו ארוחת בוקר ראשונה אינה מובנת מאליו. ובכלל, המוטיב של יצורים קטנים, שחיים חיים שלווים, כמפתח להצלת העולם מרוע גדול, עומד גם כמפתח לטרילוגיית שר הטבעות.

 

הדבר היה ככה: נוסטלגיה ומשפחתיות

חביתה ולחם, סכו"ם בצד

ספרו של מאיר שלו הדבר היה ככה (2009) הוא רומן אוטוביוגרפי קצר המתאר את סיפור משפחתו של שלו, ומתמקד בסבתו, טוניה, וגם בשואב האבק הנודע שלה. בהומור רב, שבו תמיד מצטיין שלו, הוא ממחיש את חיי המשפחה ובמיוחד את היחסים המורכבים בין בני המשפחה.

כמו בספריו האחרים, מתעכב שלו על תיאורי ארוחות והאוכל המוגש על ידי הדמויות בספר. באחת הסצנות בספרו מתאר שלו: "בכפר יהושע אכלנו ארוחות בוקר של שבת. ארוחה גדולה ומאוחרת של לחם טרי, סלט וגבינה וזיתים וחביתה, ולפעמים הוגשו רבועות רוטטות של "חולודיץ" – רגל קרושה משופעת בלימון ובשום, שאהובה עליי מאוד עד היום הזה. זו הייתה ארוחה דומה מאוד לארוחות הבוקר השבתיות של נהלל, אבל גם שונה מהן מאוד. הרי די בהבדלים קטנים בחיתוך הירקות שבסלט, בעובי המחבת, בסוג הלחם ובגיבון הגבינה".

ה"הבדלים הקטנים" האלה בהרכבי ארוחת הבוקר הם גם  מטפורה שממחישה את הפער בין הדמויות השונות במשפחה, שעל פניו דומות עד מאוד, אך לכל אחת מסורת ומנהגים משלה שלא ניתנים למחלוקת, ולעיתים מעוררים ויכוחים עזים בין בני המשפחה.

 

ארוחת בוקר בטיפאני: ארוחה וירטואלית בחיים וירטואליים

שלט הכניסה והשעון המפורסמים לחנות טיפאני

לעומת תיאורי הארוחות השופעות של טולקין, בנובלה של הסופר והתסריטאי האמריקאי טרומן קפוטה, ארוחת בוקר בטיפאני (1958), ארוחת הבוקר שבכותרת הספר היא ארוחה שמעולם לא מוזכרת בספר. זאת משום שהחנות, "טיפאני'ס", המוזכרת בספר לעיתים תכופות, אינה מקום שבו ניתן לצרוך ארוחות בוקר. אז מה בכל זאת מסתתר מאחורי השם?

גיבורת הספר, נערה צעירה בשם הולי גולייטלי, שלנצח תהיה מזוהה עם דמותה של אודרי הפבורן שגילמה אותה בגרסת הסרט, חיה חיי נהנתנות בניו יורק בתקופה של שפל יחסי, בסוף מלחמת העולם השנייה. הולי, נערה שמגיעה ממשפחה קשת יום בטקסס, מגלה שבניו יורק אפשר לחיות אחרת – כל עוד נתמכים על ידי גברים מיליונרים כאלה ואחרים.

על אף חיי הנהנתנות והזוהר שאותם היא חיה, נתקפת הולי בהתקפי חרדה עזים, שאותם היא מפיגה על ידי ביקורים בחנות תכשיטי היוקרה הנודעת "טיפאני'ס". לאכול ארוחת בוקר בתוך החנות עצמה הוא לא דבר אפשרי, אך אכילת מאפה והתבוננות בחלון הראווה מסבים להולי תחושת רוגע. "ארוחת בוקר בטיפאני" היא  מטפורה לחיי הנהנתנות של הולי עצמה: חיים שנראים זוהרים מבחוץ, אך מסתירים סודות אפלים מן העבר, והתמודדויות לא פשוטות בהווה.

 

אליס בארץ הפלאות: צחוק על חשבון המעמד הגבוה

שולחן מסיבת תה בחוץ בהדפסי גובלן ואילוצי צבע

יש ספרים שלעולם יישארו עדכניים. את קלאסיקת הילדים, הרפתקאות אליס בארץ הפלאות, כתב הסופר הבריטי לואיס קרול בשנת 1865 והוא נשאר אחד הספרים הפופולריים ביותר עבור ילדים וגם עבור מבוגרים עד היום, עם אינספור עיבודים לתיאטרון ולקולנוע.

עם שלל משחקי מילים ושפע של פגישות משונות ומפתיעות, אליס מפלסת את דרכה בארץ הפלאות שלא פעם מפתיעה, מרתיעה או מכעיסה. אחד המפגשים הזכורים ביותר מהספר הוא המפגש של אליס עם הכובען והארנביב במסיבת התה שלהם. נכון, מסיבת תה בדרך כלל לא מתרחשת בבוקר, אך עבור מי שמחזיק שעון שלא מראה שעות, לשעת ההגשה אין חשיבות. כשמשתתפי המסיבה רואים את אליס מגיעה לכיוונם, מנסים הכובען והארנביב לשכנע אותה שאין מקום בשולחן ושהיא כלל לא מוזמנת, דבר שייחשב לגס רוח במיוחד בהתחשב בחוקי הנימוסים הבריטיים הנוקשים.

מסיבת התה הביזארית המתוארת כאן, כמו סצנות רבות אחרות בספר, יכולה להתפרש כבדיחה על חשבונו של המעמד הגבוה באנגליה, עם שלל חוקי הנימוסים הידועים ושיחות ריקות מתוכן סביב השולחן. הארוחה, במקרה זה, היא ארוחה פיזית בלבד וחסרת כל תוכן רוחני.

 

מובי דיק: ארוחת בוקר ברברית?

שולחן ארוחת בוקר על יאכטה בשחור לבן, המים ברקע

אולי תופתעו לשמוע, אבל כמו שלו, גם הרמן מלוויל, הסופר האמריקאי שכתב את הרומן הנודע מובי דיק (1851), התבסס על חוויות אוטוביוגרפיות בכתיבת הספר שלו. במהלך השנים 1841–1842 שימש הסופר מלח בספינה לציד לווייתנים, דבר המקנה לספר שימוש נכון ואמין במושגים הימיים השונים.

במובי דיק מספר ישמעאל על מסעותיה של הספינה "פקווד" המובלת על ידי הקברניט אחאב. במהרה מתגלה שאחאב מבקש למצוא נקמה על רגלו שאבדה במתקפה של הלווייתן הלבן האדיר "מובי דיק".

הפרק החמישי של הספר נקרא "ארוחת בוקר", ובו מתאר ישמעאל סצנת ארוחת בוקר משונה. המלחים המחוספסים יושבים בשקט וכמעט נבוכים מהישיבה סביב השולחן. הם אוכלים בנימוס ולא מחליפים ביניהם דברים. בשונה מהם, קוויקווג, קניבל מקועקע הנושא בתפקיד של "מטיל צלצל", לא נבוך כלל. הוא מגיע לארוחת הבוקר עם הצלצל שלו ישוב בראש השולחן, ואף משתמש בו כדי להביא בעזרתו אוכל ("על אף הסכנה לשאר הסועדים").

סצנת ארוחת הבוקר נועדה, בין השאר, להדגיש את הברבריות של קוויקווג מצד אחד, אבל גם את המקצוענות שלו במקצוע הדורש הרבה אומץ ונחישות, ואת החופשיות שבה הוא יכול להימצא בחברתם של אחרים.

כל הארוחות האלה הפכו אתכם לרעבים לארוחת בוקר טובה וגם למידע נוסף על תוכנית המצטיינים שלנו לתואר ראשון? הירשמו היום בטופס מטה ואולי תוזמנו לארוחת בוקר ירושלמית שיכולה להפוך לחשובה בחייכם.

 

מתעניינים בתכנית המצטיינים שלנו לתואר ראשון?
הירשמו ל"קפה עם מרצה" ותוכלו לשבת עם המרצים שלנו לארוחת בוקר ירושלמית ולשאול כל מה שתרצו