מפה של המזרח התיכון

תחזית 2016 – מה צפוי השנה במזרח התיכון?

השנה החולפת במזרח התיכון הייתה מלאת תהפוכות, והמשיכה את מגמת הכאוס כללי באזור. ד"ר מרטין קרמר צופה את הכיוונים המדיניים הצפויים באיראן, סוריה, טורקיה ונסיכויות המפרץ לשנת 2016

31 בדצמבר 2015  |  מאת: מרטין קרמר

המשתנים במזרח התיכון הם רבים ומורכבים וכל מי שמסתכן בנבואות, אפילו בטווח של שנה, מגלה מידה של חוסר אחריות. עם זאת, ניתן להצביע על כמה מגמות, חלקן שליליות וחלקן חיוביות, העשויות להתגבר או להשתנות במהלך השנה הקרובה. תחזית 2016 במזרח התיכון:

1. סוריה: מלחמה ו(סוג של) שלום

A Free Syrian Army fighter takes cover during clashes with Syrian Army in the Salaheddine neighbourhood of central Aleppo

יתחילו במשא ומתן? מלחמת האזרחים בסוריה. תמונה: a.anis, flickr. ע"פ רישיון cc2.0

הנשיא אובמה ושר החוץ קרי נחושים לגלגל תהליך מדיני שאולי לא יניב פתרון בשנה הקרובה, אך יאלץ את הצדדים להתחיל במשא ומתן. ספק אם לוח הזמנים המבוקש – לפיו תוקם ממשלת מעבר בתוך חצי שנה – יתממש, אך החתירה להפסקת אש עלולה לעודד את הצדדים לבצע מתקפות חוזרות כדי לתפוס שטח מקסימלי.

הצפי: החרפת המלחמה במקביל להאצת הדיפלומטיה.

2. טורקיה תחת לחץ

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

מדינתו מבודדת מאי פעם. רג'פ טאיפ ארדואן.

מדינתו של ארדואן מוצאת את עצמה מבודדת יותר מאי פעם. היא עוינת למשטר אסד המסרב לקרוס; היא חוששת מהתחזקות הכורדים בצפון סוריה ועיראק; היא מסוכסכת עם המשטר של הגנרל סיסי במצרים והיא נמצאת תחת לחץ אדיר מצד רוסיה.

הצפי: עוד צעדי התקרבות לעבר ישראל, על חשבון התמיכה של הנשיא התורכי ארדואן בפלסטינים.

3. איראן צריכה להוכיח

credit_Bundesministerium_fur_Europa_Integration_und_Ausseres_wikicommons_cc20

נחושה לקדם את הציר השיעי. הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, וינה 2015. תמונה: Bundesministerium fur Europa Integration und Ausseres, wikicommons. ע"פ רישיון cc2.0

בדרך ליישום הסכם הגרעין של 2015, איראן שואפת להוכיח כי היא לא נסוגה בחזיתות אחרות כגון עיראק, סוריה ולבנון. כמשקל נגד לביקורת על 'התקפלותה' בסוגיית הגרעין, איראן תרצה להוכיח כי היא לא נחלשה ואף יותר נחושה לקדם את הציר השיעי בעולם הערבי.

הצפי: חתרנות נמרצת מצד האיראנים בכל מקום במזרח התיכון.

4. מדינות המפרץ מגששות

credit_Bahrain_Ministry_of_Foreign_Affairs_flickr_cc20

ננטשו על ידי ארצות הברית. פגישת שרי חוץ ממדינות המפרץ. תמונה: Bahrain Ministry of Foreign Affairs, flickr. ע"פ רישיון cc2.0

תחושת המדינות הקטנות כאילו ננטשו על ידי ארצות הברית החותרת לפיוס עם איראן התחזקה מאוד בשנה האחרונה, אך עשויה להגיע לשיאים חדשים ככל שאיראן דוחפת את סדר היום השיעי בעולם הערבי. אין זה סוד כי כבר נוצרו מגעים פוריים בין ישראל וחלק מן המדינות האלו.

הצפי: יותר ביטויים גלויים של התקרבות בין ישראל לבין האמירויות וקטאר, ואולי גם פריצות דרך מול כווית וסעודיה.

5. ארצות הברית מתווכחת

Hillary_Clinton_Testimony_to_House_Select_Committee_on_Benghazi_PD

תיאלץ להגן על מדיניות החוץ שיוריש לה הנשיא אובמה. הילארי קלינטון.

הנשיא אובמה מתכוון לעזוב הבית הלבן כאשר ארצות הברית אינה מחויבת צבאית לשום מאמץ מלחמתי במזרח התיכון, ופעולות טרור בהיקף מוגבל לא יוציאו אותו משיווי המשקל שאותו הוא מבקש להוריש. אבל המועמד הרפובליקני – מי שלא יהיה – יבטיח להיות פעיל יותר בנסיונות לסכל איומים מצד האסלאם הקיצוני, גם במחיר של מעורבות ישירה. הילרי קלינטון לא תוכל להשאיר את הזירה הזאת ליריבהּ.

הצפי: המזרח התיכון יתפוס מקום מרכזי במרוץ לנשיאות ארצות הברית.

ד"ר מרטין קרמר הוא ראש החוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם ונשיא המרכז האקדמי שלם


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.