שירה לאורנס: מנכ"לית חדשות בלי פילטרים

שירה לאורנס (30) היא מנכ"לית העמותה בעלת השם המסקרן "0202 – נקודות מבט מירושלים". למה קוראים לה כך? כי באזור החיוג הזה הכול כפול: מזרח ומערב, חרדים וחילונים, יהודים וערבים.

7 בינואר 2019  |  מאת: המערכת

עמותה ירושלמית לקחה על עצמה משימה – לחבר בין חלקיה של העיר, או לפחות בין האנשים שלה. מנכ"לית העמותה שירה לאורנס, בוגרת המרכז האקדמי שלם, החליטה להזניק את החיבורים האלה קדימה

שירה לאורנס (30) היא מנכ"לית העמותה בעלת השם המסקרן "0202 – נקודות מבט מירושלים". למה קוראים לה כך? כי באזור החיוג הזה הכול כפול: מזרח ומערב, חרדים וחילונים, יהודים וערבים.

"בעיר הבירה של ישראל אנשים מאזורים שונים של העיר לא ממש מכירים זה את זה, בגלל השפה או בגלל חוסר היכרות עם השכן", מסבירה לאורנס. "אנחנו חיים בעיר מאוד מעורבבת, השכונות נמצאות זו בתוך זו, אבל בו זמנית הן מופרדות כאילו יש ביניהן חומה".

הפתרון של 0202, מיזם התנדבותי שקם לפני ארבע שנים, הוא ארבעה עמודי פייסבוק בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית. לעמודים האלה עולות ידיעות חדשותיות וטקסטים שהופיעו במקור ממגזר מסוים כשהן מתורגמות לשפות של מגזרים אחרים.

שירה, ספרי לי איך זה פועל.

"אנחנו סורקים מדי יום את פייסבוק ואת הרשתות החברתיות מירושלים המזרחית, החרדית והמערבית, ומתרגמים את החדשות והשיח של כל קהילה. אם אנחנו נתקלים בפוסט מעניין שנכתב על ידי תושב מזרח ירושלים, אנחנו נתרגם אותו לעברית ולאנגלית. אם ניתקל בפוסט שכתב תושב יהודי וחשוב שהוא יגיע גם למגזר הערבי ולדוברי אנגלית בעיר – הוא יתורגם לשפות האלה". נוסף על כך, העמותה מקיימת מגוון פעילויות חינוכיות שמטרתן להכיר את נקודות מבטם של אנשים אחרים בעיר.

היוזמה החלה עם עמיתה של לאורנס, מיכל שילאור, שהרגישה שבכל פעם כשיש מתח בעיר, היא מקבלת מידע מסונן, ואין לה דרך לדעת באמת מה אומרים ועושים במזרח ירושלים. למה? כי איננה דוברת ערבית. הפגישה בין מיכל לבין שירה נעשתה כמעט במקרה: "שתינו היינו חיילות בודדות בצבא ושתינו זכינו במלגת 'הישג', מלגת חיילים בודדים. יום אחד נסענו יחד לאירוע הענקת המלגה ומיכל סיפרה שהיא מחפשת דוברי ערבית להקים מיזם חדש. כך התחלתי להתנדב ב-0202".

לקרוא את יהודה הלוי בערבית

שירה היא ירושלמית מקורית: היא נולדה בירושלים, וכשהייתה ילדה קטנה משפחתה עברה לארצות הברית. בגיל 20 היא חזרה לארץ לבדה כדי לשרת בצה"ל והייתה קצינת הדרכה בחי"ר. אחרי שהשתחררה עבדה במשרות שונות בארץ ובחו"ל וחיפשה מוסד אקדמי שבו תוכל לשלב בין לימודי מזרח התיכון ויחסים בינלאומיים. בדיוק באותה תקופה נפתח המרכז האקדמי שלם, ולאורנס התקבלה ללימודים במחזור הראשון.

"הלימודים במרכז שלם מתחלקים לשני חוגים", היא מספרת, "חוג אחד הוא בלימודים הומניסטיים, המאפשרים לרכוש השכלה רחבה במגוון תחומים – ספרות, פילוסופיה, היסטוריה – בצורה מסודרת, כרונולוגית ואף ביקורתית. למדנו גם דתות: את הדתות המונותיאיסטיות, יהדות, נצרות ואסלאם בהרחבה, אבל גם קורסים בהינדואיזם ובבודהיזם. במהלך התואר עסקנו הרבה בטקסטים. השיעורים במרכז מועברים בצורת סמינר: כל התלמידים יושבים במעגל. אין מבחנים, יש בעיקר עבודות. כל המטרה היא לפתח חשיבה ביקורתית, יכולת התבטאות בכתב".

כחוג שני בחרה לאורנס בלימודי המזרח התיכון והאסלאם. "אני מאוד אוהבת את השפה הערבית ולומדת אותה כבר 12 שנה", היא מספרת. "זו שפה קרובה לעברית, והרגשתי שהיא מעניינת ומאתגרת אותי. במהלך הקורסים בחוג קראתי טקסטים מודרניים בערבית וגם טקסטים רבים של תור הזהב של האסלאם. אחד הספרים הזכורים לי הוא 'ספר הקמצנים', ספר מעולה עם המון הומור, שתופס גם היום".

אחד הגילויים שריתקו אותה במהלך התואר היה לפגוש את הטקסטים המקוריים של הרמב"ם ושל יהודה הלוי שנכתבו בערבית-יהודית – מילים ערביות שנכתבות בא'-ב' העברי. ייתכן שהחיבור הזה של שתי התרבויות עיצב את המשך דרכה כמנכ"לית 0202.

אל תקרא לי מזרח ירושלמי

המיזם פועל כבר כמה שנים כפרויקט התנדבותי, ומי שמפעיל אותו הוא אנשים מקהילות ירושלמיות שונות שמתחברים לרעיון – חרדים, פלסטינים, דתיים, חילונים, מכל הקשת הפוליטית. "מפרויקט קטן הקמנו העמותה לפי שנה וחצי כדי לגייס משאבים, להרחיב את הפעילות ולתגמל את המתנדבים שלנו מדי פעם בסכומי כסף סמליים על עבודתם הנאמנה", מסבירה לאורנס.

0202 שירה לאורנס

שירה (מימין) בתקופת הלימודים במרכז האקדמי שלם

אחד התומכים הגדולים של העמותה הוא ה"אלמה מאטר" של לאורנס, המרכז האקדמי שלם. במהלך התואר בשלם כל אחד מהסטודנטים מחויב לתרומת שעות למען הקהילה, וההתנדבות בעמותה נחשבת לכזאת. שירה מספרת שבהקמת העמותה המרכז האקדמי סיפק להם את המעטפת: שעות ייעוץ עם רואה חשבון ועורך דין. בין התומכים הנוספים: המרכז הבין-תרבותי וכמה קרנות פרטיות שפועלות בעיקר מחו"ל.

נשמע שעברתם שדרוג רציני.

"האמת היא שבשבילי כמנכ"לית זו שמחה גדולה לראות את הצמיחה וההתפתחות של השנים האחרונות. אני נהנית מאד מהעשייה ועושה את זה כל יום, כל היום. כשרק התחלנו היו לנו שבעה מתרגמים, והיום מתנדבים בעמותה 45 אנשים. אנשים רבים קוראים את המידע שעולה לדפי הפייסבוק של העמותה, והאחריות גדולה".

איפה נמצאת התרומה שלכם לשיח הציבורי?

"פעמים רבות פוסטים שאנחנו מעלים מתייחסים לנושאים שבלעדינו לא היו מגיעים לשיח הציבורי. פוסט על בעיית ביוב במזרח ירושלים, שמגיע לעירייה ובעקבותיו מתחיל טיפול במקרה. זו הזכות שלנו – להפנות זרקור אל נושאים שבדרך כלל נשארים בצל. אנחנו נותנים במה לכולם".

בתקופה האחרונה החלה העמותה ליזום הרצאות וסיורים לקהל הרחב. "יש ביקוש מטורף לסיורים ולהרצאות", מגלה לאורנס, "ואנחנו בדיוק מתחילים ניסוי של פעילות חינוכית בבית ספר. המטרה שלנו להסביר וללמד מיהו האחר, איך מדברים איתו. אנשים לא נוטים לדבר על זה".

תני דוגמה.

"במערב העיר תמיד אומרים 'מזרח ירושלים' אבל המזרח-ירושלמים לא קוראים לעצמם 'מזרח-ירושלמים' אלא פשוט – ירושלמים. אותו דבר נכון גם למערב ירושלים ולכל חלק אחר שבה. אנחנו רוצים שכולם יראו שלכל דבר בעולם יש מיליון פנים. לירושלים יש הרבה צדדים והם אלה שהופכים אותה לייחודית כל כך".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.