שיפוץ שלם – כשרוח פוגשת חומר

אחת התוויות שנהוג להדביק לאנשים שבוחרים להקדיש את חייהם לפילוסופיה היא שהם עסוקים בסוגיות שנמצאות ברומו של עולם, אבל לא ממש מחוברים לעולם. ביידיש קוראים לזה "לופט געשעפט". ובעברית – עסקי הרוח.

12 בספטמבר 2019

האומנם? סתיו קלה, יאיר וייס ועילי אספרנסה, סטודנטים שעולים לשנה ג' בתוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית במרכז האקדמי שלם, לא מתרשמים מתוויות. במסגרת מסלולי המעורבות של המדור לקהילה וחברה ב"שלם" החליטו השלושה לתרגם את לימודי הרוח לעזרה חומרית בעולם האמיתי, כשיזמו את פרויקט "שיפוץ שלם", שבמסגרתו הם משפצים בתים של משפחות מעוטות יכולת ומשנים את חייהן.

לחשוב מחוץ לקופסה

סתיו, יאיר ועילי הגיעו למרכז אקדמי שלם, כל אחד בדרך אחרת – יאיר בעקבות המלצה של אימא של חבר, סתיו בזכות שותפתה לדירה ועילי שמע על שלם במכינה הצבאית. "לא רציתי אוניברסיטה גדולה ומאיימת, ושלם הייתה חלופה מדהימה, אינטימית, המתחברת לנושאים שאני באמת מתעניין בהם", מספר עילי על הבחירה. "שלם מעניינת מהבחינה הזו שהיא משלבת בין הרבה תחומים", מפרטת סתיו. "כאן מאמינים שהלימוד יכול להשפיע גם על המעשה, וגם על העומק של המעשה. על אף הלימודים המאתגרים והדרישות הגבוהות, אני חושבת שהתפתחתי מאוד כאדם".

במסגרת לימודי השנה השנייה מחויבים הסטודנטים בשלם בכל שבוע לארבע שעות של מעורבות בקהילה. הרעיון נולד במוחו של יאיר. בהמשך הצטרפה אליו סתיו, ואת הטריו השלים עילי. הם הציעו את הפרויקט לגילה רוקמן, ראש המדור, שחיברה אותם לאנשי הרווחה בשכונה הסמוכה, תלפיות. "הדלת ב'שלם' תמיד פתוחה לכל רעיון, מוזר ככל שיהיה", אומר יאיר. "הרוח של המקום משתלבת נהדר עם הדור שלנו, שהוא דור שמעלה המון רעיונות מגניבים ומקפיצים; יש הרבה מיזמים מסביב, ובשנים האחרונות קהילות קטנות בתוך עיר הולכות וצוברות תאוצה. כך למעשה נולד הפרויקט".

שיפוץ שלם: מפזרים את הקסם

עד מהרה גויס תקציב מוועדת הצדקה של קהילת שלם, מבית כנסת בגוננים, מעמותת "אפיקים" ומתורמים פרטיים שתמכו ברעיון. נמצאה משפחה, ומיזם "שיפוץ שלם" בא לעולם. "הרעיון הוא לשפץ בתים של משפחות שזקוקות לסיוע כך שתתאפשר להם סביבת מגורים נעימה יותר שמאפשרת חיי בית תקינים", מספר עילי. יאיר משתמש בדימוי מעולם האגדות: "מפזרים אבקת קסמים על דירה מוזנחת ומיושנת באחד השיכונים בירושלים, ובתוך רגע (למעשה ארבעים ושמונה שעות, פלוס–מינוס), מקבלים דירה משופצת, מאווררת ומעודכנת".

 שיפוץ שלם כשרוח פוגשת חומרבמסגרת המיזם אחראים השלושה על כל שלבי הפרויקט – מאיתור המשפחה הזקוקה לסיוע, דרך איסוף התרומות וגיוס מתנדבים ועד עבודת השיפוץ הפיזית, שמלווה על ידי יאיר במברגר, המנהל הלוגיסטי של המרכז האקדמי שלם. בשנה האחרונה המיזם יצא לדרך וכבר הצליח לשנות למשפחה אחת את החיים. "אנחנו מגיעים לדירה ורואים מה היא צריכה בהתאם לתקציב שלנו – בין אם זה אינסטלציה, החלפת רהיטים, צביעת קירות, מציאות פתרונות אחסון. למעשה כל דבר שלא כולל שבירת קירות", מספר יאיר על בניית התהליך. "מעבר לתקציב שאנחנו מקבלים מ'שלם', אנחנו יוצרים קשר עם עמותות, אוספים תרומות מאנשים, עוברים בין חנויות רלוונטיות ומספרים להן על הפרויקט".

המטרה היא אומנם לשפץ דירות שנמצאות סביב המרכז האקדמי שלם, אבל יש גם מטרה נוספת, שרוחשת מתחת לפני השטח, והיא לא פחות חשובה – להגביר את החיבור בין הסטודנטים, שהם "אורחים לרגע", לבין דיירי הקבע בשכונות הסובבות את המרכז. "המגורים באזור חושפים אותנו לאוכלוסייה המגוונת, שהיא חלק מהנוף הירושלמי. אנחנו לא רוצים להיות סטודנטים באיזה מגדל שן, אלא לפתוח את הלב ושיפתחו לנו", אמרת סתיו. "בתור סטודנטים אנחנו נחשפים לשכנים שלנו, אנחנו חלק מההווי של השכונה, אנחנו גרים במעברות של תלפיות ובשיכונים ישנים בירושלים, ורצינו לשפר את פני השכונה ולתת הזדמנויות חדשות למשפחות כאן לחיות חיים טובים יותר".

  זה לא ריאליטי, זו המציאות

הדירה הראשונה שזכתה לטיפול המייקאובר של פרויקט "שיפוץ שלם" שייכת למשפחה של יוצאי אתיופיה, שבה אם חד-הורית וחמישה ילדים. "הגענו לדירה וראינו שלילדים אין אפילו מקום נורמלי להכין בו שיעורים ולשחק, ולאימא אין פינה להירגע בה. הרבה מהרהיטים שבורים ובלתי שמישים, ורוב הכסף מושקע בחינוך של הילדים ולא נותר כסף להשקיע בבית", מספרת סתיו וממשיכה: "בהתחלה חשבנו לעשות רק שיפוץ כללי – שפכטלים, אינסטלציה, לתקן דלתות, אבל ככל שהתעמקנו בסיפור החיים של המשפחה החלטנו להגדיל את השיפוץ. השגנו תרומות ותקציבים, החלפנו את כל הרהיטים בחדרי שינה ובסלון, הרכבנו וילונות חדשים, תיקנו את החלונות וצבענו את כל הקירות".

ימי השיפוצים עצמם מזכירים את תוכנית הריאליטי סוחטת הדמעות "אקסטרים מייקאובר", כולל הדמעות, מינוס המצלמות. המשפחה נעדרה מהבית ליומיים, ובמהלך שני ימי עבודה (ולילה לבן אחד) הסתערו המתנדבים וצוות המרכז על הדירה והתחילו בשיפוץ אינטנסיבי – ממילוי סדקים, דרך צביעה ותיקון תריסים ועד שילוב הרהיטים החדשים.

מהו הרגע הכי מרגש שהיה לכם ב"שפץ שלם"?

יאיר: "בערב שישי, רבע שעה לפני כניסת שבת, המשפחה סוף סוף הגיעה וראתה את התוצאה הסופית. זה היה רגע מרגש מאוד, עם המון דמעות".

עילי: "זה היה כמובן רגע מרגש מאוד, אבל אותי דווקא מרגשת כל הפעילות מאחורי הקלעים. זה שאנחנו לא צריכים להיות בעלי תארים מסוימים או הסמכות ספציפיות כדי לנהל פרויקטים גדולים שעוזרים משמעותית לסביבה הקרובה אלינו. הידיעה הזו, שאתה לא צריך להיות 'מישהו' עם שם גדול כדי לעשות משהו טוב וחיובי בעולם, מרגשת ומלאה בתקווה".

סתיו: "אני חושבת שאחד הרגעים המרגשים הוא עצם העובדה שהאימא פתחה לנו את הבית. בהתחלה היא חששה מאוד, ולאט לאט נפתחה וסיפרה לנו את סיפור חייה, ופתאום התחילה לשתף אותנו במה שהיא צריכה. היא נתנה בנו את האמון הזה, ומבחינתי זה היה רגע מרגש מאוד. כשהגענו לדירה בפעם השלישית יצאנו משם עם רשימה של דברים שהיא באמת צריכה ורוצה. זאת הייתה ההתחלה של שיתוף הפעולה".

עד כה הפרויקט היה בהרצה, אבל בשנה הקרובה הוא עתיד להימשך בשיא הכוח, כאשר המטרה היא לשפץ מספר דירות בשנה, לצד הקמה של גינות קהילתיות. "אנחנו רוצים למשוך סטודנטים שיש להם רקע בשיפוצים", מסכמת סתיו, "אבל לא רק; סטודנטים שיודעים לבצע עבודת נגרות, אומנים, ציירים, סטודנטים שמבינים בעיצוב – לכל אחד יש משהו לתת, ואנחנו אומרים לסטודנטים בואו תעשו מה שאתם טובים בו, היכנסו לבית שזקוק לכם, ופזרו את הקסם שלכם".

אם אתם מעוניינים להתנדב לפרויקט "שיפוץ שלם", שלחו מייל ל-community@shalem.ac.il

 

 

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.