15.03

פינת היום לפני – והפעם: רצח יוליוס קיסר

יוליוס קיסר התחיל את הקריירה כמנהיג צבאי חשוב ברפובליקה הרומית ובסוף ימיו זכה בתואר "הדיקטטור הרומי הראשון". הרצח של יוליוס קיסר נחשב לאחת הדרמות ההיסטוריות הידועות ביותר, ששינו את פני העולם.

היום, לפני 2,064 שנה, נרצח יוליוס קיסר.

באתי, ראיתי, ניצחתי

יוליוס קיסר נולד ברומא למשפחה ידועה בעלת מעמד כלכלי מבוסס. בתחילת שנות העשרים לחייו החל בשירות צבאי באסיה הקטנה (טורקיה של ימינו). הוא הצטיין בשירותו וזכה לעיטורים. דרכו הפוליטית החלה בשנת 69 לפני הספירה, אז נבחר למשרת "קוואיסטור", משרה פוליטית ברומא העתיקה. הוא המשיך להתקדם בסולם הדרגות הפוליטי, צבר כוח והשפעה, ונבחר למשרת הקונסול בבחירות שנערכו בסנאט. בד בבד המשיך בכיבושיו הצבאיים והרחיב את הטריטוריה הרומאית. כיבוש אחד מהיר של הממלכה הקדומה פונטוס הוציא ממנו את המשפט "באתי, ראיתי, ניצחתי", שהפך לאחת האמרות המוכרות בעולם.

כשחזר מן הקרבות החל יוליוס קיסר ברפורמות מרחיקות לכת בממשל הרומי. הוא קיבל את התואר "אבי המולדת", וחודש יולי, שבמהלכו נולד, נקרא על שמו. בשנת 44 לפני הספירה מונה לדיקטטור לכל ימי חייו. שמועות רבות אף העידו כי בכוונתו להכריז על עצמו כמלך; רעיון המלוכה היה שנוא על העם הרומאי, ולכן השמועות לא היטיבו עימו.

הגם אתה, ברוטוס?

ב-15 במרץ בשנת 44 לפני הספירה היה יוליוס קיסר בדרכו לישיבת הסנאט הרומי בתיאטרון פומפיוס. בדרכו לשם, מסר לו אלמוני איגרת שמזהירה אותו מפני רצח, אך הוא התעלם ממנה ולא קרא אותה. כשהגיע לתיאטרון הוא הותקף על ידי קבוצה של סנאטורים – שהדיקטטורה שהנהיג לא מצאה חן בעיניהם – ונדקר 23 פעמים.

אחד הרוצחים היה חברו הטוב מרקוס ברוטוס. לפי האגדה, בעת הרצח פנה אליו יוליוס ושאל, "הגם אתה, ברוטוס?" שייקספיר הכניס את המשפט הזה למחזה שלו, "יוליוס קיסר", והוא נחשב עד היום לביטוי תגובה של אדם שחווה בגידה קשה של חבר קרוב.

תחילת עידן הקיסרות הרומית

הסנאטורים עצמם אומנם רצחו את קיסר, אך הרפובליקה שהם שאפו להחזיר לגדולה נכשלה גם היא. ההמון כעס עליהם והקים מזבח לקיסר במקום שבו נשרפה גופתו. הציבור כבר לא היה מחויב לרפובליקה, כללי המשחק השתנו לחלוטין ומתחרים רבים קמו במטרה להגיע לשלטון.

המצב הביא לסדרה של מלחמות אזרחים, ובסופו של דבר השתלט על המדינה בנו המאומץ של יוליוס קיסר – אוגוסטוס. אוגוסטוס הפך את שלטון היחיד ברומא למציאות קבועה והחליף את הרפובליקה הרומית בקיסרות הרומית, דבר שסימן את תחילתו של עידן חדש בעולם.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.