01.05

פינת היום לפני – והפעם: ראשיתו של "חג העבודה" – יום הפועלים הבינלאומי

היום, לפני 136 שנים, החלו בארה"ב הפגנות הפועלים שהובילו לאירועי היימרקט האלימים בשיקגו, לזכרם נחגג "יום הפועלים" ברחבי העולם מדי שנה ב-1 במאי.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

שלהי המאה השמונה עשרה היו ימי המהפכה התעשייתית השנייה, תקופה של שינוי רב על רקע ההתפתחות הטכנולוגית בתחומי התחבורה, התקשורת, התעשייה ומה לא.

עם זאת, בשל אינפלציה גבוהה לאחר סיום מלחמת האזרחים האמריקאית, השקעות ספקולטיביות בקנה מידה גדול, מלחמת צרפת–פרוסיה ושרפות בבוסטון ובשיקגו, הסתחררו כלכלות ארה"ב, אירופה ובריטניה ונכנסו למשבר כלכלי עמוק וממושך. כתוצאה מכך, הידרדרו מאוד תנאי השכר וההעסקה של העובדים והפועלים בארצות הברית. יום עבודה ממוצע נמשך אז כ-12 שעות, בשכר עבודה זעום, וללא תנאים סוציאליים או זכויות הולמים.

על רקע כל אלה, ובשל ריכוזם של העובדים בערים התעשייתיות המתפתחות, הוקמו איגודי העובדים. באוקטובר 1884 התכנסה ועידה של איגודי עובדים אמריקאיים וקנדיים, שבה הוחלט לדרוש מעבר הדרגתי ליום עבודה בן שמונה שעות שיושלם עד לתאריך 1 במאי 1886. אך ככל שהתקרב תאריך זה, ניכר כי דרישתם לא תיענה.

ב-1 במאי 1886 הכריזו איגודי העובדים על שביתה כללית, אך שביתות עובדים היו אסורות על פי חוק בארצות הברית, מה שהוביל להתנגשויות אלימות בין המשטרה לבין העובדים, בעיקר בשיקגו, שם נהרגו שני מפגינים בעימות עם המשטרה. במחאה על ההרג, התכנסו ב-4 במאי בכיכר היימרקט בעיר אנרכיסטים ואנשי איגודי העובדים להפגנה, שהפכה לאלימה ובשיאה הושלכה פצצה מאולתרת לעבר השוטרים, והרגה שבעה מהם. לאחר הטלת הפצצה פתחו השוטרים באש חיה, מה שהסתיים בארבעה מפגינים הרוגים וכ-70 פצועים (נוסף לכ-60 שוטרים שנפצעו מסיבות שונות).

בעקבות האירועים פתחה המשטרה במלחמת חורמה נגד קבוצות אנרכיסטיות ורדיקליות. שמונה ממנהיגי האנרכיסטים נשפטו והורשעו בקשירת קשר. חמישה מהם נידונו למוות והשאר למאסרים ממושכים – עד שב-1893 גינה מושל אילינוי את משפטם כ"עיוות דין" וחנן את שלושת האסירים שנותרו בחיים.

לזכר אירועים אלה, נצבעו דגלי הקומוניזם באדום, ו-1 במאי מצוין מאז ועד היום ברחבי העולם כיום הפועלים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.