20.03

פינת היום לפני – והפעם: ראה אור הספר "אוהל הדוד תום"

היום לפני מאה ושבעים שנה ראה אור ספרה של הארייט ביצ'ר סטואו "אוהל הדוד תום", יצירה שהפכה לקו פרשת המים של מלחמת האזרחים האמריקאית ושל התנועה לשחרור העבדות. הינה סיפורו של רב-המכר ששינה את פני אמריקה.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

תקציר העלילה: טרגדיה קורעת לב. סיפורו של עבד לא-צעיר, אדם טוב-לב וירא-שמיים בשם תום, הנמכר מבעליו האדיב ומתגלגל מן הפח אל הפחת עד שהוא מגיע לידי נוגש עבדים קשוח, שמנסה בכל כוחו לשבור את רוחו ובסופו של דבר גם גורם למותו. כך, בסיוע מספר דמויות משנה בלתי-נשכחות, סיפורו הקטן של אדם אחד הופך לסיפורה הטראגי הרחב של העבדות כולה.

מבוסס על סיפור אמיתי: אף כי כלל תיאורים קיצוניים, הרומן, כפי שהתברר מאוחר יותר, התבסס על עדויות של עבדים אמיתיים. על רקע הביקורת מצד תומכי העבדות, שטענו כי מדובר בסיפור בדוי, פרסמה סטואו שנה לאחר מכן את הספר "המפתח לאוהל הדוד תום" ובו הציגה את העדויות ואת העובדות שעליהן ביססה את ספרה.

השפעה עצומה: כמעט מיידית לאחר צאתו לאור הפך הספר לרב-מכר ועורר פולמוס ציבורי רחב. בשנה הראשונה נמכרו שלוש מאות אלף עותקים, ועד 1857 נמכרו כשני מיליון עותקים של הספר ברחבי העולם. מיליוני אמריקאים נוספים צפו במחזות שהתבססו על הספר. "אוהל הדוד תום" עורר שיח נוקב ברחבי ארה"ב ובעולם כולו על סוגיית העבדות – הנושא הסוציו-פוליטי הבוער ביותר של אותם ימים.

פופולרי גם בעולם היהודי: הספר זכה לפופולריות גדולה גם בעולם היהודי ותורגם ליידיש. הרב והמשגיח שלמה וולבה בספרו "שיעורי חומש" ציטט מהספר, בפרק שעסק ב"עבד עברי" בפרשת משפטים. עם זאת, כיוון שהוא ספר חילוני, עצם הקריאה בו והעיסוק בו עוררו ביקורת בקרב חלק מהרבנים.

קו פרשת המים של מלחמת האזרחים: עמדתו הבלתי-מתפשרת של הספר נגד העבדות הייתה כה נחרצת, וההדים שיצר היו כה רבים, שרבים מעריכים כי הספר היווה אחד הגורמים שהובילו למלחמת האזרחים האמריקאית. האגדה מספרת שכשהנשיא אברהם לינקולן אירח את מחברת הספר, הארייט ביצ'ר סטואו, בבית הלבן ב-1862, הוא קרא "אם כן, זוהי הגברת הקטנה שגרמה למלחמת האזרחים הגדולה "?

בקריאה מודרנית: ברבות השנים דהתה משמעותו הרדיקלית של הספר, וכיום הוא נקרא כספר הנוטה לגזענות. הספר הנציח ואף יצר סטריאוטיפים פוגעניים לגבי סגנון לבושן, התנהגותן וחיתוך דיבורן של הדמויות בו, בעיקר השחורים, סטריאוטיפים שלמרבה הצער השתרשו עמוק בתרבות – ואולי אף בנפש – האמריקאית. גם דמותו של תום, שבקריאה תמימה עשויה להיתפס כדמות חיובית וכסוג של קדוש מעונה, נתפסת כיום כדמות מתרפסת ומרצה באופן קיצוני, עד כי הפכה למילת גנאי.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.