17.05

פינת היום לפני – והפעם: קרב רמלה השני (מסע הצלב)

היום, לפני 918 שנה, החל קרב רמלה השני במסגרת מסעי הצלב.

קרב רמלה השני היה חלק מ"קרבות רמלה", סדרה של קרבות במאה ה-12 שנערכו סביב העיר רמלה בין הצבא הצלבני של ממלכת ירושלים לצבא המצרי-פאטימי, במסגרת ניסיון מצרי להרוס את המדינה הצלבנית ולהחזיר לידם את השליטה על ארץ הקודש.

הצלבנים מול הפאטימים

ממלכת ירושלים הוקמה עם מסע הצלב הראשון, מסע צלבני לכיבוש ארץ הקודש מידי המוסלמים. ירושלים עברה לשליטת הצלבנים תחת המלך הצלבני בלדווין הראשון, שירש ממלכה קטנה ללא רצף טריטוריאלי. המצרים ניסו להחזיר את הגלגל לאחור ולהרוס את הממלכה הצלבנית; בספטמבר 1101 החל קרב רמלה הראשון, קרב קשה שבו ניצחו הצלבנים.  

אבל המצרים ממש לא ויתרו על רמלה. כמה חודשים מאוחר יותר, במאי 1102, נאסף צבא מצרי ובו כ-20,000 חיילים. הצבא הגיע ללוד, שם ישב הבישוף המקומי, והצית את הכנסייה הביזנטית. משם המשיך לכיוון רמלה.

הקרב על רמלה

בלדווין התכונן לעימות וגייס את אבירי ממלכת ירושלים ואבירים נוספים שחנו ביפו. כיוון שההתקפה על לוד ורמלה הייתה הססנית, בלדווין העריך כי הכוח קטן בגודלו, אך טעה. ב-17 במאי 1102 נתקלו הפרשים הצלבניים בצבא המצרי הגדול. רק אבירים מעטים הצליחו לברוח ולהגיע ליפו, בעוד הצבא המצרי שם את רמלה תחת מצור.

למוחרת הסתערו המצרים על המגדל המבוצר של רמלה וכבשו את העיר. חלק מהצלבנים נפלו בשבי ונלקחו למצרים, בעוד אחרים נהרגו. בקרב זה הושמד מחצית מהכוח הלוחם של ממלכת ירושלים. משם המשיך הכוח המצרי לכיוון יפו, ושם גם אותה תחת מצור.

ב-27 במאי, היום האחרון לקרב, פרצו האבירים הצלבניים מתוך יפו עם צבא של כ-8,000 אבירים ותקפו את הצבא המצרי. ההתקפה של חיל הפרשים הצלבני שברה את הצבא המצרי, וכעבור שעות של לחימה נסוגו המצרים לכיוון אשקלון.

הממלכה מנצחת

בסדרת קרבות זו היה קרב נוסף – קרב רמלה השלישי, שנה מאוחר יותר. גם בו ניצחו הצלבנים; הצבא המצרי כשל פעם אחר פעם בכיבוש רמלה ויפו בגלל פיקוד כושל, אסטרטגיה לקויה וחוסר תיאום בין כוחות היבשה לצי. על אף הניצחונות הצלבניים, הקרבות האלו היו קשים, ובמהלכם נמתחו היכולות הצבאיות של שני הצדדים.

הכישלונות המצריים אפשרו לבלדווין לכבוש את שאר ערי החוף, ובשנת 1110 נכבשה ביירות ובהמשך גם צידון – וממלכת ישראל שלטה על כל רצועת החוף הארץ-ישראלית. הממלכה נפלה רק כעבור 200 שנה, אז עברה ארץ ישראל לשליטה של הממלוכים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.