24.01

פינת היום לפני – והפעם: קיסר רומא, קליגולה, נרצח ומוחלף בקלאודיוס

היום לפני 1,980 שנים נרצח גַאיוּס יוּלְיוּס קֵיסָר אוֹגוּסטוּס גֶרְמָנִיקוּס, קיסר רומא הידוע בכינויו קליגולה, לאחר כמעט ארבע שנים של שלטון אימים.

מגפי צבא קטנים

קליגולה נולד למשפחה חשובה ברומא. אביו, גרמניקוס, היה מצביא דגול, וגאיוס נהג להצטרף לאביו במסעות המלחמה. הוא הוצג לפני החיילים כשהוא לבוש במדי צבא, ועם הזמן הפך לקמע שלהם שאותו כינו "קליגולה" – מגפי-צבא קטנים. כשהיה בן שבע מת אביו ממחלה שיוחסה להרעלה, ואימו, אגריפינה, האשימה את הקיסר טיבריוס בהרעלתו. כתוצאה מכך שלח אותה טיבריוס לגלות באי נידח, והיא מתה מרעב. טיבריוס אימץ את שני אחיו הגדולים של קליגולה, אך בהמשך הביא גם למותם עקב חששו מהפופולריות שצברו. קליגולה עצמו נשלח לסבתו יחד עם אחיותיו, וגדל ללא השגחה. חייו היו נתונים בסכנה מתמדת, והוא הצליח לחמוק מהגורל שנגזר על אחיו והוריו בזכות חוכמתו ותושייתו. עם הזמן הפך לחביבו של טיבריוס, וכאשר זה מת – התמנה קליגולה לקיסר תחתיו.

הקיסר נפל על הראש

קליגולה התמנה לקיסר כשהיה בן 25 בלבד. בתחילת שלטונו הוא עשה מעשים מסוימים לטובת הציבור: הכריז שלא יקיים משפטי בגידה, החזיר גולים מגלותם והקל את מערכת המיסים שהנהיג טיבריוס. אך לאחר חצי שנה בלבד נפל קליגולה למשכב, וקם ממנו כשהוא אחוז טירוף. לפי ההשערות המודרניות, הייתה זו דלקת קרום המוח ששינתה לחלוטין את אופיו של קליגולה הצעיר והפכה אותו לשליט אכזר ומוזר: הוא הכריז על עצמו כאל, מינה את סוסו לקונסול ואף בנה עבורו ארמון מפואר הכולל משרתים ואורוות שיש, סרסר באחיותיו, וביצע מעשי רצח אכזריים. הוא לא הקדיש תשומת לב לענייני המדינה, ואף דאג לבטא את זלזולו במוסדותיה. קליגולה אהד את אגריפס הראשון לבית הורדוס וסייע לו בכמה מקרים. בין היתר, הביאה ידידות זו לביטול גזֵרתו להציב צלם בדמותו בבית המקדש – עוד עדות להתנהגותו המוטרפת של קליגולה.

סופו של עריץ

לאחר כמעט ארבע שנים של שלטון אכזרי, רצחו אנשי יחידת העילית של המשמר הרומי את קליגולה. כאשר ליוו אותו בחזרה מן התיאטרון עברו במסדרון צר ומבודד, ושם הוציאו אותו להורג. בהמשך הרגו אנשיו גם את אשתו הרביעית ואת בתו התינוקת, וקלאודיוס, דודו של קליגולה, הסתתר בארמון מחשש שהוא הבא בתור. חייל אשר זיהה אותו נשא אותו אל המחנה, שם הוחלט דווקא להישבע לו אמונים – וכך עלה קלאודיוס לשלטון. תקופת שלטונו של קליגולה אומנם הייתה קצרה מאוד, אך מעשיו האכזריים וההזויים זיכו אותו בכרטיס כניסה מפוקפק לספרי ההיסטוריה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.