21.03

פינת היום לפני – והפעם: קוד נפוליאון מתקבל כחוק האזרחי בצרפת

היום לפני 271 שנה התקבל בצרפת "קוד נפוליאון" – קובץ חוקים אזרחיים שגובשו ביוזמתו של נפוליאון.

איך לא לנהל מדינה

בצרפת של לפני המהפכה הצרפתית שלטו אנדרלמוסיה וחוסר אחידות משפטית. במדינה לא הייתה מערכת חוקים אחידה, ובאזורים שונים נהגו שיטות ממשל שונות: בדרום שלט החוק הרומי, בצפון וסביב פריז החוק הפרנקי/גרמני, ועל אלו נוסף המשפט הקאנוני של הכנסייה. החוקים היו סותרים, מבלבלים, ובמקרים רבים נטו לטובת המעמד הגבוה, מה שיצר צורך דחוף בחוק לאומי אחיד שיחול על כולם במידה שווה.

המהפכה הצרפתית

במשך שנים רבות חיבלו אנשים מפתח בהנהגה האירופית ביכולתה של צרפת לקודד חוק אחיד. המהפכה הצרפתית, ששלהבה את ההמון והביאה להקמתה של אספה לאומית, היא זו שגרמה לשינוי המיוחל. ב-1790 החלה האספה לעבוד על קובץ חקיקה אזרחי שימיר את מערכות המשפט המבולבלות בחוק אחיד שייצור שוויון אזרחי. האספה עשתה חלק ניכר מהעבודה בשינוי החקיקה, אך המשימה לא הושלמה עד עליית נפוליאון לשלטון.

קוד נפוליאון

לאחר שניצח בקרב מרנגו באיטליה ובקרב hohenlinden בגרמניה, התפנה נפוליאון לעסוק בניהול הזירה הפנימית בצרפת. הוא לקח לידיו את סיום מפעל החקיקה שהחלה האספה, וזה נקרא על שמו, "קוד (קודקס) נפוליאון". על כתיבת הקוד הופקד ז'אן-ז'אק-רז'יס דה קומבסֶרֶס, ששימש קונסול, ואילו נפוליאון עצמו לקח חלק פעיל בגיבוש החוקים. הקוד פורסם בשנת 1804, והתבסס על המשפט הצרפתי הקדום וכן על המשפט הרומי. הוא חולק לשישה סעיפים ולאחר מכן לשלושה ספרים בנושאי מעמד אישי, קניין ודיני חיובים. הוא נוסח בפשטות, כך שיובן גם לפשוטי העם ולא רק למשפטנים או לאנשים משכילים, ולאחר גיבושו לא אושרו יותר חוקים סודיים: כל חוק שנחקק פורסם באמצעי התקשורת.

כל בני האדם שווים

העיקרון המנחה בכתיבת הקוד היה עקרון השוויון: כל בני האדם נולדו שווים ובעלי זכות לרכוש. בזכות הגישה הזאת הוטב מצבם של היהודים בצרפת, אך נשמרה אי-שוויוניות בנושא הנשים: הקוד קבע את עליונות הגבר על אשתו וילדיו, והאפשרות לגירושים בהסכמה הדדית בוטלה. קוד נפוליאון אומץ בידי מדינות רבות באירופה וגם מחוצה לה, והחלק הבסיסי שלו נותר בעינו עד ימינו אנו. הוא נחשב לאחד ההישגים המתמשכים והמרשימים ביותר של נפוליאון, ולאחד ההישגים המשפטיים המשפיעים בעולם.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.