10.05

פינת היום לפני – והפעם: צ'רצ'יל מתמנה לראש ממשלת בריטניה לאחר התפטרות צ'מברלין 

היום, לפני 80 שנה, התמנה וינסטון צ'רצ'יל לראש ממשלת בריטניה, לאחר התפטרות נוויל צ'מברלין, מה ששינה לחלוטין את מהלכה של מלחמת העולם השנייה. מינויו של צ'רצ'יל לראש הממשלה נחשב לנקודת מפנה במלחמה ולגורם משמעותי בתבוסת גרמניה הנאצית.

שנות המדבר של צ'רצ'יל

תחילת שנות ה-30 היו לשפל בחייו הפוליטיים של צ'רצ'יל, והן מכונות "שנות המדבר של צ'רצ'יל". בשנים אלו צ'רצ'יל לא היה חלק מהממשלה, בשל התנגדותו להחלטות מפלגתו. הוא עסק בכתיבה ובציור, אך לא חדל מפעילותו הפרלמנטרית והחל להזהיר מפני שלטון הנאצים, בעיקר בצל התחמשותה של גרמניה.

ממשלתו של צ'מברלין דווקא הובילה קו פייסני למול התעצמותו של היטלר. צ'מברלין היה מנהיג שקט ופייסני, ודחה את התערבותה של בריטניה במהלכים של היטלר. הוא אף חתם על "הסכם מינכן" בין היטלר למדינות מערב, הסכם שלו צ'רצ'יל התנגד נחרצות. למעשה, קריאתו של צ'רצ'יל להיזהר מהנאצים ולחזק את הצבא הבריטי זכתה ללעג וקולו לא נשמע.

בסוף שנות ה-30, עם פרוץ המלחמה ופלישתו של היטלר לפולין, התאמתו אזהרותיו של צ'רצ'יל. צ'מברלין הזמין את צ'רצ'יל לשוב לתפקיד שר המלחמה, תפקיד שאותו מילא במלחמת העולם הראשונה.

דם, יזע ודמעות

במאי 1940 פלשו הנאצים אל ארצות השפלה ואל צרפת במלחמת בזק. ביום זה איבד הציבור את אמונו בצ'מברלין, הממשלה נפלה בהצבעת אמון בפרלמנט הבריטי וצ'מברלין התפטר. צ'רצ'יל נקרא למלא את מקומו, והקים ממשלת אחדות לאומית.

בנאומו בפני בית הנבחרים הבריטי, שזכה לכינוי "דם, עמל, יזע ודמעות", לא ניסה צ'רצ'יל לייפות את המציאות ולא הבטיח ניצחון מהיר, ולכן זכה להערכה ציבורית. נאומיו של צ'רצ'יל בתקופת המלחמה הרימו את המורל ואת מצב רוחם של הבריטים, גם בזמנים הקשים ביותר.

לבד מול האויב הנאצי

כשצרפת נכנעה לנאצים, בריטניה עמדה בדד מול הכוח הגרמני. ברית המועצות עדיין הייתה חלק מהסכם ריבנטרופ–מולוטוב, וארה"ב סירבה להיכנס למלחמה. באותה תקופה היטלר הורה על הפצצות כבדות על לונדון, מתקפה שנודעה בשם "הקרב על בריטניה". באותם ימים הלמו בבריטניה אלפי מטוסי קרב ופצצות במטרה להכשיר את הקרקע לפלישה קרקעית של הנאצים. גם בימים ההם הראה צ'רצ'יל עוז רוח ונחישות, וסירב לכניעה גם בתנאים קשים. אישיותו סימלה בעיני העם הבריטי את הגבורה של בריטניה.

בשנת 1941 הצטרפו ללחימה גם ברית המועצות וארצות הברית ("שלושת הגדולים"), ובריטניה לא הייתה עוד לבד. על אף הצלחתו במלחמה, עם סיומה הובס צ'רצ'יל בבחירות וכיהן כמנהיג האופוזיציה. הוא חזר לראשות הממשלה בשנת 1951, ופרש לאחר מספר אירועי מוח. צ'רצ'יל מת בגיל 90, בשנת 1965.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.