25.07

פינת היום לפני – והפעם: פרטיבה פטיל מושבעת כנשיאה הראשונה של הודו

היום לפני 14 שנים הושבעה פרטיבה פאטיל לנשיאות הודו והייתה לאישה הראשונה שהושבעה לתפקיד. בחירתה על ידי הפרלמנט ההודי נתפס כצעד קדימה עבור מליוני נשים וילדות הודיות המתמודדות יומיום עם אפלייה.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

האישה

פאטיל נולדה בשנת 1934 בנדגאון במדינת מהאראשטרה. כשבגרה, למדה משפטים ועל הדרך הצטיינה בטניס שולחן וזכתה בכמספר תחרויות. כשהייתה בת 28 נבחרה להיות נציגת העיר אדלבד ברשימת הקונגרס הלאומי ההודי. היא היתה שותפה בהקמת מוסדות חינוכיים, בית חרושת קאופרטיבי לסוכר ובנק קאופרטיבי הקרוי על שמה. במשך כארבעה עשורים מילאה פאטיל תפקידים פוליטיים שונים ואף שימשה כמושלת האישה הראשונה במדינת רג'סטאן שבצפון המדינה.

הממשל

הודו מוגדרת בחוקה שלה כרפובליקה ריבונית סוציאליסטית, חילונית ודמוקרטית. צורת הממשל בהודו היא פדרלית והיא מחולקת ל-28 מדינות. בהודו ישנם הן נשיא והן ראש ממשלה. הנשיא נבחר על ידי הפרלמנט, ומתפקד כראש הרפובליקה ומפקדם העליון של הכוחות המזוינים של הודו. בעוד ראש ממשלה העומד בראש הרשות המבצעת ומשמש כיועץ הראשי לנשיא.

התפקיד

ביולי 2007 זכתה פאטיל בכמעט שני שליש מהקולות בפרלמנט בהצבעה לנשיאות. תפקיד הנשיאה הוא אומנם טקסי לרוב, אך בחירתה העלתה תקווה שבחירתה של אישה לתפקיד תרחיב את מקומן של הנשים בסצנה הפוליטית. אכן במהלך כהונה היו יותר נשים בתפקידי מפתח פוליטיים אך נראה שמעמדן של ציבור הנשים בהודו עדיין לא מזהיר כשהרבה מהן לא יודעות קרוא וכתוב, ומעמדן נותר נמוך.

פאטיל כיהנה בתפקיד במשך חמש שנים, ומאז שסיימה את תפקידה בשנת 2012 לא היתה אישה נוספת שהגיעה למעמד. אבל אנחנו אופטימיים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.