29.03

פינת היום לפני – והפעם: פנחס רוטנברג מקים את חברת החשמל

את החשמל אנחנו יודעים להעריך בעיקר כשיש הפסקת חשמל. אך מי מספק לנו את החשמל ביומיום?  זה הזמן להגיד מזל טוב לחברת החשמל, שבדיוק היום, לפני 97 שנה, הוקמה על ידי פנחס רוטנברג.

כך נולדה חברת החשמל

חברת החשמל הוקמה תחת השם "חברת החשמל פלשתינה", במטרה להוביל את משק החשמל בארץ ישראל. את החברה הקים פנחס רוטנברג, יהודי ומהפכן רוסי שהיה ממנהיגי היישוב העברי וחלוץ התעשייה בארץ ישראל.

רוטנברג עלה לארץ ישראל בשנת 1919, והציע לממשלת המנדט הבריטי להקים תחנות כוח. המנדט ראה חשיבות בפיתוח תשתית חשמל מודרנית, והעניק לרוטנברג זיכיון לפתח חברה פרטית וליצור מרחב חשמלי ליהודים ולערבים על ידי שימוש במקורות המים של הארץ. בחודש מרץ 1923 נפתחה תחנת הכוח הראשונה, שסיפקה חשמל לעיר יפו ולתל אביב, וביוני של אותה השנה הוארו לראשונה הרחובות אלנבי ונחלת בנימין. בתוך שנתיים התרחבה חברת החשמל במהירות, והחלה לספק חשמל גם לנס ציונה, ראשון לציון, רחובות ורמלה, ובצפון – לחיפה ולעכו.

חברת החשמל נרשמה בספר החברות של ממשלת המנדט הבריטי, ומניותיה נסחרו בבורסה הלונדונית. הזיכיון של חברת החשמל הוארך למשך 70 שנה, ונשאר בתוקף עד שנת 1996, אז הומר בחוק "משק החשמל הישראלי".

תחנת הכוח בנהריים

רוטנברג הקים את תחנת הכוח ההידרו-חשמלית בנהריים, שנבנתה ממזרח לנהר הירדן, על אף הספקות שעלו מטעם המומחים הבריטים שטענו כי תחנת כוח זו לא תהיה יעילה. המומחים אכן צדקו, ולתחנה לא היה ערך כלכלי, אך הייתה לה משמעות חשובה לא פחות – המפעל היה גורם ממריץ למשק בארץ ישראל, שהיה שרוי במצב קשה הגובל בייאוש.

למעשה, המפעל של רוטנברג היה מהגורמים החשובים בהצלת היישוב העברי, והוא סיפק מקור פרנסה לאלפי אנשים שכבר שקלו לעזוב את ארץ ישראל. תחנת כוח זו עברה לשליטת ממלכת ירדן לאחר מלחמת העצמאות.

מפרטי לממשלתי

פנחס רוטנברג נפטר ממחלה בשנת 1942, כמה שנים לפני קום המדינה. את כל רכושו הוריש ל"אוצר פנחס רוטנברג" לקידום חינוך הנוער בארץ ואת מניותיו בחברת החשמל הוריש למדינת ישראל. למרות שביקש לא לקרוא על שמו רחובות או מוסדות, תחנת הכוח באשקלון קרויה על שמו ועל שם אחיו, וכן כמה רחובות המפוזרים ברחבי ישראל.

לאחר מלחמת העצמאות החליטה ממשלת ישראל על רכישת 95% ממניות החברה, וכך הפכה חברת החשמל לחברה ממשלתית. היא הקימה תחנת כוח חדשה בעיר אשדוד, ובהמשך קמו תחנות כוח נוספות בעקבות הביקוש ההולך וגובר לחשמל.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.