14.08

פינת היום לפני – והפעם: פורטוגל מנצחת בקרב אלז'וברוטה וזוכה בעצמאות

היום לפני 637 שנים ניצחה פורטוגל בקרב אלז'וברוטה את צבא קסטיליה הפולש. תוצאות הקרב הבטיחו את עצמאותה של המדינה – והעלו את בית אביש למלכות.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

1383–1385: חתונה תמורת שלום?

סכסוך ארוך שנים בין פורטוגל לקסטיליה, מדינות שכנות, היה אמור להסתיים באופן רומנטי. בהיותו על ערש דווי, ובהיעדר יורש חוקי, חתם פרננדו הראשון, מלך פורטוגל, על הסכם עם חואן הראשון מלך קסטיליה, שבמסגרתו נקבע כי בתו היחידה של פרננדו, ביאטריש, תינשא לחואן, וכי כתר פורטוגל יהיה שייך לצאצאי האיחוד, מה שהיה שם קץ לסכסוך.

בשנת 1383 אכן נישאו השניים, אך התוכנית נתקלה במתנגדים: הן האצולה הפורטוגלית והן סוחרי ליסבון העשירים התנגדו למסירת פורטוגל לידי כתר קסטיליה, וביקשו לשמור על עצמאותם. המאבק בין הצדדים לא רק שלא הסתיים, אלא אף עלה מדרגה.

את המחנות היריבים הובילו ז'ואאו,"דוכס מסדר אביש", אחיו הבלתי חוקי של המלך פרננדו, שזכה לפופולריות רבה הן בקרב האצולה והן בקרב המעמד הבינוני מצד אחד, וחואן מלך קסטיליה מצד שני. ב-1384 נכשלו שתי מתקפות של חואן מסיבות שונות, ופורטוגל ניצלה את ההזדמנות והמליכה את ז'ואאו כמלכה העשירי. ז'ואאו מינה את הגנרל המוצלח שלו פרריה לראשות הצבא וביקש את תמיכת אנגליה בעצמאות פורטוגל.

אוגוסט 1385: קרב אלז'וברוטה – הקרב המכריע

בתגובה למה שנתפס אצל חואן מלך קסטיליה כמעשה מרי, שלח חואן הנזעם 31 אלף חיילים לפלוש לפורטוגל, כשהם בוזזים בדרכם רכוש ושורפים כפרים.

כששמע ז'ואאו על הפלישה, חבר לשר הצבא שלו פריירה והם החליטו לצאת לקראת הקסטליינים עוד בטרם יתקרבו הפולשים לליסבון. השניים בחרו במיקום אסטרטגי להציב בו את צבאם – גבעה שטוחה בסמוך לעיירה אלז'וברוטה. כ-100 קשתים אנגלים הצטרפו לכוח, שניצל את הזמן לחפירת בורות, שוחות ופיזור מכשולים במעלה הגבעה.

הקרב נפתח בהסתערות של כוח הפרשים הקסטלייני במעלה הגבעה, אך ההסתערות נבלמה כשנתקלו הפרשים במכשולים וספגו אבדות קשות מירי הקשתים האנגלים והפורטוגלים. כאשר החלו חיילי הרגלים הקסטליינים להתקדם במעלה הגבעה, כיתרו אותם כוחותיו של ז'ואאו משלושה צדדים, והסבו להם אבדות קשות.

הקרב הסתיים עוד בטרם שקעה השמש, והפורטוגלים הצליחו לתפוס את דגל המלחמה הקסטלייני. חואן הראשון ברח במהירות משדה הקרב, כשהוא מותיר את חייליו ללא מפקדם. החיילים הקסטליינים נמלטו בעוד הפורטוגלים רודפים אחריהם ופוגעים בהם קשות.

ז'ואאו חזר לליסבון כמנצח. פורטוגל ביססה את עצמאותה, ובית אביש זכה בכתר פורטוגל.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.