11.04

פינת היום לפני – והפעם: נפתח משפט אייכמן בירושלים

היום לפני 60 שנה נפתח בבית העם בירושלים משפטו של הפושע הנאצי הידוע לשמצה, אדולף אייכמן.

באין תחבולות ייפול עם

אדולף אייכמן היה מבכירי המנגנון הנאצי הגרמני, בדרגת אובר-שטורמבנפיהרר (סגן-אלוף) באס אס. הוא היה מראשי המבצעים בפועל של תוכנית "הפתרון הסופי", רושם הפרוטוקול של ועידת ואנזה שדנה בפרטי יישום הפתרון הסופי, והיה אחראי על משלוחי הרכבות והאקציות אל מחנות הריכוז וההשמדה. עם סיום מלחמת העולם השנייה, נמלט מגרמניה והגיע לארגנטינה, שם חי עם משפחתו תחת השם הבדוי "ריקרדו קלמנט". במבצע נועז שערך המוסד הישראלי, "מבצע פינאלה", נחטף אייכמן מארגנטינה והוברח בטיסה לישראל. על תפיסתו הודיע ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, בשידור ברדיו.

שישה מיליון קטגורים

אל יום המשפט הראשון הגיעו מאות אנשים, ביניהם ניצולי שואה ובני משפחותיהם. ההיערכות התקשורתית הייתה חסרת תקדים, ועיתונאים מכל רחבי העולם הגיעו לישראל כדי לסקר את המשפט. בפתיחת המשפט ישב אייכמן, כשהוא לבוש בחליפה ועניבה, בתא עשוי זכוכית משוריינת, וחבש לראשו אוזניות שתירגמו את הנאמר לגרמנית. לאחר שלא נמצא עורך דין ישראלי המוכן לייצגו, נמצא עבורו סנגור גרמני, ד"ר רוברט סרווציוס, שהגן קודם לכן על נאשמים אחרים במסגרת משפטי נירנברג. המשפט החל בנאום הפתיחה המפורסם של התובע גדעון האוזנר, שאמר, בין היתר, את המילים:"במקום זה, בו אני עומד לפניכם, שופטי ישראל, ללמד קטגוריה על אדולף אייכמן – אין אני עומד יחידי; עימדי ניצבים כאן בשעה זו ששה מיליונים קטגורים, אך הם אינם יכולים לקום על רגליהם, לשלוח אצבע מרשיעה ולצעוק אני מאשים". לאחר תשעה חודשים בהם הוארך מעצרו שוב ושוב ונדחתה בקשת החנינה שלו, גזר עליו בית המשפט עונש מוות בתלייה.

צדק היסטורי

רבים ראו במשפט לא רק את משפטו האישי של אייכמן, אלא משפט לפושעי השואה כולה. המשפט עורר תגובות אמפתיות ברחבי בעולם, שראה בו צדק היסטורי עם העם היהודי וקורבנות השואה. במהלך חודשי המשפט עמדה השואה במרכז השיח הציבורי בישראל, ועשרות ניצולי שואה שחלקם נמנעו מלדבר קודם לכן – עלו על דוכן העדים והשמיעו את סיפורם. אלפי מסמכים שנחשפו סיפרו על מנגנון ההשמדה הגרמני הזוועתי, וצעירים ישראלים נחשפו לגודל הזוועה. טרם ביצוע גזר הדין על ידי עובד שב"ס, שלום נגר, ביקש אייכמן בקבוק יין לבן, דחה את הצעתו של הכומר ויליאם הל להתפלל לפני מותו, וקרא: "תחי גרמניה! תחי ארגנטינה! תחי אוסטריה! לעולם לא אשכח אתכן". לאחר ביצוע גזר הדין, נשרפה גופתו של אייכמן ואפרה פוזר בימי הים התיכון, מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.