29.08

פינת היום לפני – והפעם: נפתח הקונגרס הציוני העולמי הראשון

היום לפני 124 שנים נפתח הכינוס הגדול הראשון של נציגי התנועה הציונית שהעלה את הבעיה היהודית לסדר היום הבינלאומי – הקונגרס הציוני העולמי הראשון בבזל שבשווייץ.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

"בבזל ייסדתי את מדינת היהודים"

פרסום ספרו של בנימין זאב הרצל "מדינת היהודים" בשנת 1896 האיץ את ההתעוררות הלאומית סביב רעיונותיו. הוסיפו לזה את הכישלון לגייס בעלי הון יהודים לטובת הגשמת החזון הציוני ותקבלו את הזרזים העיקריים לארגון הקונגרס.

הקונגרס נפתח בשלושה נאומים, הראשון של זקן הנציגים שחרג בהרבה מהזמן שהוקצב לו ונחתם בברכת "שהחיינו", השני של הרצל שלא הצליח לדבר מרוב תשואות הקהל ולבסוף נבחר פה אחד לנשיא הקונגרס, והשלישי של מקס נורדאו שעסק בסבלם של היהודים ברחבי העולם.

לאחר מכן התכנסו ועדות שניסחו החלטות כמו הקמת ארגון ציוני עולמי, מיסוי של החברים ודרך בחירת הנציגים לכינוס הבא. זה היה גם השלב שבו התגלעו חילוקי הדעות בין מי שדוגלים בציונות המדינית ורוצים להשיג את אישור האומות לפני שינקטו צעדים מעשיים, מול אלו המעוניינים בהתיישבות מיידית בארץ ישראל. בסופו של הדיון האחרון הרצל בקושי נשמע כשהכריז ש"תם הקונגרס הציוני הראשון" בשל קול תשואותיו של הקהל, מחיאות הכפיים וקריאות "לשנה הבאה בירושלים".

כשחזר לווינה לאחר נעילת הקונגרס, כתב הרצל:

"אילו באתי לסכם את קונגרס בזל באִמרה אחת – שעליי להישמר לא לבטאה בפומבי – הרי הייתה זו: בבזל ייסדתי את מדינת היהודים. אילו אמרתי זאת היום בקול, היו הכול צוחקים לי. אולי בעוד חמש שנים, וּודאי בעוד חמישים שנה, יסכימו הכול".

מאז ועד היום

מאז הקונגרס הראשון, התכנס הקונגרס מדי שנה–שנתיים באחת ממדינות אירופה, ודן בעניינים שונים בנוגע לדרכה ולפעילותה של התנועה הציונית עד להקמתה של מדינת ישראל ב-1948. למעשה הקונגרס ממשיך להתקיים עד היום בירושלים מדי ארבע שנים, אלא שמאז חשיבותו פחתה.

בין השאלות שעלו על סדר היום בקונגרסים היו הקמת בנק ציוני, הקמת מדינת היהודים באוגנדה, הקמת האוניברסיטה העברית ועוד.

פאן פאקט

הרצל התעקש על לבוש רשמי לקונגרס כדי לשוות לו חגיגיות מיוחדת שתלוּוה בדיבור נעים ומתון. לבסוף הלבוש הרשמי לישיבת הפתיחה היה חליפה שחורה ועניבה לבנה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.