19.04

פינת היום לפני – והפעם: נפתחה ועידת סן רמו

היום, לפני 100 שנה בדיוק, נפתחה ועידת סן רמו, שבה עסקו "מדינות ההסכמה" בנושא של חלוקת האימפריה העות'מנית בתום מלחמת העולם הראשונה. עבור ארץ ישראל, שנשלטה על ידי האימפריה העות'מנית עד אותן השנים, הייתה זו ועידה מכריעה – שכן היא זו שהביאה באופן רשמי לתחילת המנדט הבריטי על ארץ ישראל.

אלנבי כובש את ארץ ישראל

כמה שנים לפני הוועידה, בשלהי מלחמת העולם הראשונה, הסתער אדמונד אלנבי – מפקד הכוחות הבריטיים – על ארץ ישראל וכבש את באר שבע וירושלים, ובהמשך את הארץ כולה. ב-1918 העות'מנים נכנעו, וכך, כעבור 400 שנות שלטון עות'מני, החלה תקופת השלטון הצבאי הבריטי על ארץ ישראל. כחודש לפני כניסת אלנבי לירושלים, הגיעה אליו הצהרה שהיום מוכרת לנו כ"הצהרת בלפור", ובה נאמר כי בריטניה תומכת בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. ההצהרה הפיחה תקווה ביהודים, והשלטון הבריטי התקבל בברכה.

ראשיתו של המנדט הבריטי

ועידת סן רמו נפתחה ב-19 באפריל 1920 בעיר סן רמו שבאיטליה. בוועידה השתתפו ראשי הממשלות של בריטניה, איטליה, צרפת, יוון, ונציגים מיפן ומבלגיה. בוועידה הוחלט למסור לבריטניה באופן רשמי את המנדט על ארץ ישראל, מנדט שכלל גם חלק משטחי רמת הגולן ואת עבר הירדן המזרחי. ההסכם לקח בחשבון גם את "הצהרת בלפור", ועל המנדט הבריטי ניתנה האחריות על מימוש ההצהרה. לכן, בוועידה זו הוכר פעם נוספת הקשר ההיסטורי של העם היהודי לארץ ישראל.

לא רק ארץ ישראל הושפעה. לפי החלטות הועידה, סוריה ולבנון נמסרו במנדט לצרפת. בין צרפת לבריטניה התעוררו ויכוחים שיושבו בוועידה זו: מיקומי הגבולות של ארץ ישראל לעומת סוריה ולבנון. הבריטים רצו להזיז את הגבול צפונה ככל האפשר, כדי למלא את שאיפות השדולה הציונית. כמו כן, כדי להבטיח משאבי מים חיוניים, התעקשו הבריטים להכליל את עמק החולה, הכינרת והירדן בשטחי ארץ ישראל – והצליחו.

מזל טוב: מדינה חדשה נולדה 

באוגוסט של אותה השנה היה אמור להיחתם "הסכם סוור", הסכם הכניעה הרשמי של העות'מנים, שכולל את ההסכמות שהתקבלו בוועידת סן רמו. החוזה לא הושלם מעולם, שכן מוסטפא כמאל אטאטורק, מנהיג צבאי חשוב בטורקיה, ארגן צבא עצמאי וגרם לנסיגת כוחות מדינות ההסכמה מאסיה הקטנה. רק כעבור שלוש שנים נחתם "הסכם לוזאן", שהביא ליצירת מדינה חדשה – טורקיה.

ובינתיים המנדט הבריטי נשאר בשלטון עד הקמת המדינה בשנת 1948. לבריטים השפעה רבה על אופייה של מדינת ישראל בתחומים רבים עד היום, ביניהם תשתיות, סדרי השלטון והמשפט ופיתוח ירושלים. וכל זה התחיל בוועידה שארכה שבוע ימים בסן רמו.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.