07.02

פינת היום לפני – והפעם: נפתחה ועידת השולחן העגול

היום לפני 81 שנים נפתחה ועידת השולחן העגול שהתקיימה בארמון סנט ג'יימס בלונדון, ולכן נקראה גם בשם זה.

ניסיון הגישור האחרון

בעקבות חתימת הסכם מינכן בספטמבר 1938, חששה בריטניה ממלחמה וניסתה לבצר את מעמדה במזרח התיכון. לאחר שניסיונותיה לגשר בין התנועה הציונית לבין הערבים במסגרת ועדת וודהד כשלו, החליטה על ניסיון גישור נוסף ועל שכלול – חוץ מנציגי הצדדים המסוכסכים יהיו בו גם נציגים ממדינות ערב. הזמנת נציגי מדינות ערב לא נשאה חן בעיני התנועה הציונית, והם כינו את הוועדה בשם "ועידת מינכן הארץ-ישראלית", ברמזם על מדיניות הפיוס שנוהגת בריטניה כלפי המדינות הללו. תגובה זו לא הייתה לשווא, כיוון שנציגי המדינות מצרים, ערב הסעודית, תימן, עיראק ועבר הירדן שהשתתפו בוועידה סיכמו ביניהן שלא לקיים משא ומתן עם היהודים, לדרוש את הפסקת העלייה היהודית לישראל ולהקים בה מדינה ערבית עצמאית.

כשהשולחן הפך לשולחנות

ב-7 בפברואר 1939 נפתחה הוועידה באופן רשמי. המשלחת היהודית שנכחה בה כללה את ד"ר חיים ויצמן, דוד בן-גוריון, משה שרת, יצחק בן-צבי ועוד כ-40 איש נוספים. כבר מהרגע הראשון הסתמנה הוועידה כבעייתית, כאשר נציגי הצד הערבי סירבו לשבת סביב שולחן אחד עם נציגי הצד היהודי. כתוצאה מכך, קיימה כל נציגות כינוס נפרד עם הבריטים, בהנהגת ראש ממשלת אנגליה דאז, נוויל צ'מברלין. בעוד המשלחת היהודית קראה לעלייה לארץ ישראל בהתאם להצהרת בלפור ובמטרה לפתור את בעיית היהודים באירופה, דחו נציגי המשלחת הערבית את תוכן ההצהרה ודרשו עצמאות לערביי ישראל והפסקת העלייה היהודית, בתמורה לברית עם בריטניה. בניסיון להגיע לפשרה, הציע שר המושבות מלקולם מקדונלד לאפשר עלייה של יהודים לישראל עד שאחוזם באוכלוסייה יעמוד על 40%, אך היא נדחתה באופן חד-משמעי על ידי בן-גוריון. כאשר המליצו הבריטים על הקמת מדינה ערבית בארץ ישראל, הבינו אנשי המשלחת היהודית באופן סופי שאין טעם להשתתף בוועידה, ופרשו ממנה.

הספר השחור לבן

הדיונים בוועידה נמשכו גם לאחר פרישת המשלחת היהודית, אך בריטניה הבינה שאין ביכולתה לגשר בין הצדדים. ב-16 במרץ 1939 הציגה את מסקנותיה במסמך שכונה "הספר הלבן השלישי", שבמסגרתו דיברה על הקמת מדינה דו-לאומית שתכרות ברית עם בריטניה, הגבלת רכישת קרקעות על ידי יהודים וכן הגבלת עלייתם לארץ ישראל. תוכן המסמך לא מצא חן בעיני היהודים: הם כינו אותו בשם "הספר השחור", ובעקבותיו החלו להיאבק ולמרוד באנשי המנדט.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.