22.05

פינת היום לפני – והפעם: נפטר ויקטור הוגו, משורר, מחזאי וסופר צרפתי

ויקטור הוגו, שנפטר היום לפני 137 שנים, מוכר בעולם בעיקר בזכות ספריו "הגיבן מנוטרדאם" ו"עלובי החיים", אך הוא היה גם מחזאי פורץ דרך, צייר, פוליטיקאי, הוגה דעות רב השפעה, ובראש ובראשונה – משורר.

רקע

ויקטור הוגו נולד בצרפת ב-1802. אביו היה איש צבא, ואימו ממשפחה המקורבת לכתר. היו אלה ימי שלטונו של נפוליאון בונפרטה, בעוד האומה מתאוששת מהמהפכה העקובה מדם ועומדת לפני תקופה מלאת מהפכות, שבהן היא עתידה להיטלטל בין מונרכיה ובין רפובליקה, ובעוד מצבה הכלכלי הולך ומחמיר ואזרחיה רעבים ללחם – אקלים פוליטי שבו התפשטו רעיונותיו ההומניטריים של הוגו כשׂרֵפות בשדה קוצים.

משורר, לפני הכול

אף כי הוגו מוכר במערב בעיקר בזכות ספרי הפרוזה שכתב, במולדתו היה ידוע בראש ובראשונה כמשורר, וכאחד הגדולים שבהם עוד בימי חייו. כבר בגיל צעיר ידע הוגו כי הוא עתיד ללעסוק בכתיבה וכתב שירה מדי יום במשך עשרות שנים. ב-1822, בהיותו בן 20 בלבד, התפרסם ספר השירה הראשון שלו, שאף זיכה אותו בקצבת פנסיה מצד מלך צרפת לואי ה-18. ספר השירה השני שפרסם, ארבע שנים מאוחר יותר, חשף את גדולתו כרב אומן של משקל וחרוז.

עד 1840, ראו אור חמישה ספרי שירה נוספים פרי עטו של הוגו, אשר ביססו את המוניטין שלו כאחד המשוררים הגדולים של זמנו. הוא כתב בסגנון דרמטי מליצי, ועסק בנושאים רומנטיים וטרגיים כספינות טרופות ואהובות מתות. כרבים מבני דורו, הוא הושפע מפרנסואה-רנה דה שאטובריאן, שנחשב למייסד התנועה הרומנטית בספרות הצרפתית. כתיבתו מסמנת עידן חדש בשירה הצרפתית. במילותיו הוא:

"גרמתי לרוח מהפכנית לנשוב.
הכנסתי את צניפת המהפכה האדומה למילון הישן.
אין יותר מילים ייצוגיות! אין יותר מילים גסות!"

מחזאי פורץ דרך

"קרומוול", מחזהו הראשון של הוגו, לא הוצג בימי חייו וזאת בשל מורכבותו ואורכו, אך המחזה, וההקדמה לו, הציבו את הוגו בחזית הזרם הרומנטי באומנות הצרפתית – זרם חדשני ופורץ דרך שקרא תיגר על המוסכמות הניאו-קלאסיות המקובלות בהעדיפו את החיפוש אחר "טבע ואמת" על פני מחזור אידיאות העבר. מחזהו השני, "הרנני", שהוצג בתיאטרון ה"קומדי פראנסז" הנכבד, נודע בשל סגנונו החדשני, בעיקר בשל "קרבות הרנני" – העימותים החריפים שפרצו בין צופי התיאטרון, על רקע פריצת גבולות הנרטיב והסגנון.

"נשליך את הגבס המיושן המסווה את חזית האומנות. אין כללים, אין מודלים; או שמא, אין כללים מלבד חוקי הטבע הכלליים… טבע אפוא! טבע ואמת!" (מתוך ההקדמה ל"קרומוול" בתרגום יואל טייב).

וגם צייר מחונן

הוגו היה גם צייר והפיק יותר מ-4,000 עבודות בימי חייו. אף כי ראה בציור תחביב, הוא התמקד בו במיוחד ככלי ביטוי אומנותי בשנים שבהן שהה בגלות והחליט לוותר על הכתיבה לטובת עשייה פוליטית. הוא צייר על נייר, כשהוא משתמש לרוב בדיו שחור או חום כהה, ביד אומן ובסגנון שאפשר לכנותו "מודרני" ושהקדים את זמנם של זרמי הסוריאליזם והאקספרסיוניזם המופשטים.

נסיים באחד מהציטוטים הרבים שהנחיל הוגו לעולם, ושאנחנו, כמוסד הדוגל בלימודים הומניסטיים שמעודדים רעיונות מקוריים תוך מתן כבוד רב להוגי העבר, מתחברים אליו:

"הבה נעריץ את אנשי הרוח הגדולים, ולא נחקה אותם".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.