10.04

פינת היום לפני – והפעם: נפטר המשורר הלבנוני-אמריקאי ג'ובראן ח'ליל ג'ובראן

היום לפני 91 שנים נפטר ג'ובראן ח'ליל ג'ובראן, צייר, סופר, משורר, מהפכן ונביא של העידן החדש שאולי הקדים את זמנו, אך מסריו עדיין מהדהדים

קורות חייו

מיעוט נוצרי נרדף: ג'ובראן נולד ב-1883, בכפר קטן בהרי הלבנון, בסוריה העות'מאנית, כיום חלק מלבנון. הוא נולד למשפחה נוצרית מארונית, מיעוט נוצרי נרדף באזור מוסלמי, ממעמד כלכלי נמוך. בהיותו בן 12 היגר עם אימו ואחיותיו לארצות הברית. לאחר מכן חזר ללמוד בלבנון, המשיך ללימודי ציור בפריז, ביקר בלונדון, חזר לאמריקה ובחר להשתקע בניו יורק, שם חי ויצר עד מותו. במהלך השנים, הציג בגלריות, פרסם ספרים ומאמרים בערבית ובאנגלית, והיה מעורב בפעילות פוליטית למען שחרור ארצו מעול השלטון הטורקי. ג'ובראן נפטר בטרם עת כשהוא בן 48 בלבד, ממצב רפואי שנגרם כפי הנראה מצריכת אלכוהול מרובה לאורך השנים. הוא נקבר בכנסיית מאר סארקיס בלבנון, שהפכה למוזיאון המוקדש ליצירתו.

"איני נוצרי, איני יהודי ואיני מוסלמי
איני המזרח ואיני המערב…
השניות רחוקה ממני, ראיתי את שני העולמות כאחד;
אחדות אני מחפש, אחדות אני יודע, אחדות אני רואה, אחדות אני דובר"

ציור

ג'ובראן, שכונה "האיש עם המכחול והעט", אומנם מוכר כיום כסופר ומשורר, אך היה קודם כול צייר. כישרונו הייחודי זוהה על ידי מוריו עוד בהיותו תלמיד צעיר בבוסטון, שם זכה לתמיכתו של האומן פרד הולנד דיי, שסייע לו להציג את התערוכה הראשונה שלו שם ב-1904, שנים לפני שהתפרסם ככותב. ג'ובראן המשיך ללימודי ציור בפריז אצל האומן אוגוסט רודן ("האדם החושב") ושם פגש בגדולי הציירים כקלוד מונה, פייר רנואר, מארק שאגאל ופבלו פיקאסו. פעמים רבות ליווה את ספריו ואת מאמריו בציורים ובאיורים מעשה ידיו. במהלך חייו צייר יותר מ-700 ציורים, איורים ודיוקנאות, רבים מהם מוצגים עד היום במוזיאונים ברחבי העולם.

"יופי הוא אינו צורך אלא התעלות הרוח.
הוא לא פה צמא ולא יד נפשטת,
היופי הוא לב בוער ונפש מוקסמת… היופי היא הבריאה החושפת את פניה הקדושים"

כתיבה

ג'ובראן החל לפרסם את כתביו ב-1905 בשפה הערבית. הספר הראשון שפרסם היה "המוזיקה" – שיר הלל לאומנות המוזיקה, וספרו הראשון באנגלית, "המשוגע", ראה אור עשור מאוחר יותר. סגנון כתיבתו החדשני ניפץ מוסכמות ספרותיות ושילב בין צורות ספרותיות שונות ומגוונות – שירה, משל, קטעי שיחה, סיפורים קצרים, מעשיות, מסות פוליטיות ועוד. כתיבתו עוסקת בנושאים הומניים רחבים כדת, צדק, רצון חופשי, מדע, אהבה, אושר, גוף ונפש, חיים ומוות. מספריו שראו אור בעברית: "הנביא", "כנפיים שבורות", "המשוגע", "הנווד", כמו גם מספר לקטים של עבודותיו כגון "חליל לאוהבים", "רוחות מרדניות" ועוד.

"מוזיקה היא השפה של הרוח. היא חושפת את סוד החיים ומשרה שלום, מיישבת מחלוקות"

הנביא

ספרו המיסטי "הנביא", שראה אור ב-1923, הוא אחד מרבי המכר הגדולים של כל הזמנים ותורגם ליותר מ-100 שפות. בשפה ציורית ופיוטית מציג ג'ובראן את דמותו של הנביא – "אל-מוסטפה", אשר לקראת עזיבתו את העיר שבה חי כגולה, נושא את משנתו הרוחנית בפני תושבי העיר, כשהוא מתייחס לנושאים שונים מחיי היומיום. הספר, שמאז לא אזל מהדפוס, הוליד אינספור מחוות אומנותיות – בקולנוע, בתיאטרון, בספרות ובמוזיאונים.

"כאשר רומזת לך האהבה, לך אליה"

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.