01.03

פינת היום לפני – והפעם: נפוליאון כובש את רמלה ללא קרב

אם הייתם גרים ברמלה היום לפני 221 שנים, הייתם פוגשים בנפוליאון וצבאו, שבדיוק באותו יום כבשו את רמלה ללא התנגדות. 

 |  מאת: המערכת

נפוליאון בונפרטה הוא המנהיג המפורסם ביותר של צרפת ואף נחשב לאחד מגדולי המצביאים בהיסטוריה. לנפוליאון תפקיד חשוב בעיצוב המאה ה-19, והשפעתו על אירופה ניכרת עד היום. אבל לא רק באירופה נפוליאון הותיר חותם – הוא גם קפץ לביקור פה אצלנו בארץ ישראל, שבאותה תקופה נשלטה על ידי האימפריה העות'מנית. מטרת מסע הכיבוש של נפוליאון הייתה לפגוע בדרכי המסחר של הבריטים מול הודו ועל הדרך להפיץ את ערכי המהפכה הצרפתית.

המואזין שהפריע לנפוליאון לישון

ב-1 במרץ 1799, לאחר כיבוש קהיר, אל-עריש ועזה, נפוליאון הגיע לרמלה. הוא קבע את המטה שלו במנזר קתולי של הכנסייה הפרנציסקנית, שאליו אפשר להגיע עד היום, וכבש את העיר ללא התנגדות כלל. אחת האגדות האורבניות הקשורות לכיבוש רמלה נוגעת לרצח מסתורי של המואזין.

לפי האגדה, נפוליאון ישן באחד מהאגפים במנזר, ומהחלון שלו יכול היה לראות את הצריח של מסגד חודיפה אל-ימני. כשנפוליאון התעורר בבהלה מתפילת המואזין באחד הבקרים, הוא נמלא כעס עמוק על ההפרעה לשנתו, לקח את אקדחו הארוך וכיוון לעבר אותו "חצוף" שהעיר אותו. אחרי ירייה אחת נדם קולו של המואזין, ונפוליאון המשיך לישון. כיאה לאגדות אורבניות, אין הוכחה שסיפור זה אמת.

המצור על עכו

יומיים אחר כך נפוליאון כבר המשיך בדרכו ליפו ולחיפה, וכבש את שתיהן. אך עכו, שהייתה עיר נמל חשובה מאוד ומוקפת בחומות בצורות, הציבה בפניו אתגר. רק כעבור כחודש וחצי של מצור הצליחו הכוחות הצרפתיים להבקיע את חומת עכו ולהסתער על העיר, רק כדי לגלות שבזמן המצור הוקמה חומה פנימית נוספת. במהלך תקופה זו נהרגו ונפצעו אלפי חיילים צרפתים, ונפוליאון הבין כי לא יוכל לכבוש את העיר. בהמשך יכתוב בזיכרונותיו, "אם עכו הייתה נופלת, הייתי משנה את פני העולם".

נפוליאון חוזר לצרפת

הכישלון בכיבוש עכו הכשיל את מסעו של נפוליאון לארץ ישראל והוא נסוג וחזר לאירופה. הכישלון מוסבר בכמה גורמים, כמו לוח זמנים צפוף מדי, מידע לקוי על היקף החיל, מגפת הדבר שפקדה את צבאו וכן אובדן של חיילים. מסעו לא נתפס ככישלון בצרפת, ובפברואר 1800 הוא הפך לשליט היחיד של המדינה.

נפוליאון שהה בארץ ישראל שלושה חודשים, ועל אף שלא הייתה לו השפעה מכרעת על הטריטוריה, הייתה לו השפעה אחת מרכזית – הוא למעשה הדליק "זרקור" מעל טריטוריה נידחת, והביא להבנה כי ארץ ישראל היא השער למזרח, דבר שהשפיע רבות על עידן הקולוניאליזם והאימפריאליזם.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.