14.02

פינת היום לפני – והפעם: נערכה הישיבה הראשונה של הכנסת

היום לפני 73 שנים נערכה הישיבה הראשונה של הכנסת, שנקרא אז "האספה המכוננת".

 |  מאת: המערכת

מערכת הבחירות הראשונה של מדינת ישראל

הכרזת העצמאות של מדינת ישראל קבעה כי תיבחר אספה מכוננת שייעודה היחיד הוא ניסוח חוקה למדינת ישראל. ב-25 בינואר 1949 נערכו הבחירות לאספה המכוננת, שהיו למעשה הבחירות הראשונות בהיסטוריה של מדינת ישראל. מתוך חצי מיליון בעלי זכות הצבעה מימשו את זכותם 87%, ומפלגת מפא"י זכתה למספר המושבים הגדול ביותר – 46.

אני מתחייב

הנבחרים התכנסו לראשונה ב-14 בפברואר בשעה 16:00 בבית המוסדות הלאומיים בירושלים. הם פתחו בשירת "התקווה", והדליקו נרות לזכר חללי השואה ומלחמת העצמאות. חיים ויצמן, נשיא מועצת המדינה הזמנית, פתח בנאום מרגש ואמר: "ברגש של יראת כבוד והדרת קודש אני קם לפתוח את האספה המכוננת של מדינת ¬ישראל, את כנסת ¬ישראל הראשונה בימינו, בעיר הנצחית¬ ירושלים". לאחר מכן הקיש יושב הראש הנבחר, יוסף שפרינצק, שלוש הקשות בפטיש העץ, והחל בטקס ההשבעה. הוא הקריא את המשפט: "אני מתחייב להיות אזרח נאמן למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי באספה המכוננת", וכל אחד מהחברים הצהיר "אני מתחייב".

החוק הראשון והאחרון

יומיים בלבד לאחר שהתחייבו חברי האספה לממש את ייעודם, התקבל "חוק המעבר" ביוזמת סיעת מפא"י ובראשה בן-גוריון. במסגרת החוק הפכה האספה המכוננת לכנסת – הרשות המחוקקת הרשמית של מדינת ישראל. היה זה החוק הראשון והאחרון שיזמה האספה המכוננת, שלא מימשה את ייעודה לכינון חוקה, ולכן עד היום אין במדינת ישראל חוקה רשמית. מקור השם "כנסת" הוא בכנסת הגדולה – הגוף המחוקק של שבי-ציון שפעל בירושלים בתקופת בית שני, שהכיל גם הוא 120 מושבים. שינוי הייעוד של האספה המכוננת עורר ביקורת קשה מצד סיעות הכנסת ובעיקר מצד "סיעת חירות", והמהלך נותר שנוי במחלוקת לאורך השנים. כבר בשנות הפעילות הראשונות לפעילות הכנסת צפו מחלוקות בנושאי חינוך ודת, מה שגרם לפיזורה מוקדם מן הצפוי, לאחר שנתיים וחצי בלבד של כהונה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.