26.06

פינת היום לפני – והפעם: נחתמה מגילת האומות המאוחדות

היום לפני 77 שנים, בצל זוועות מלחמת העולם השנייה, נחתמה מגילת האומות המאוחדות, אשר בישרה על עידן חדש ביחסים הבינלאומיים

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

מגילת האומות המאוחדות היא מסמך המתווה את עקרונותיו המרכזיים של האו"ם, את תפקידם של הגופים המרכזיים בו, ואת דרכי הפעולה העיקריות שלו. המגילה נחתמה בסן פרנסיסקו, ארה"ב, על ידי 50 מתוך 51 המדינות שהיו חברות בארגון באותה עת. המדינה ה-51, פולין, לא נכחה בוועידה אך חתמה על המגילה מאוחר יותר. המגילה אושררה בידי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם ונכנסה לתוקף ב-24 באוקטובר, 1945, ובכך למעשה הוקם ארגון האומות המאוחדות, שבו חברות כיום 193 מדינות חברות ושתי חברות משקיפות שאינן בעלות זכות הצבעה – קריית הוותיקן והרשות הפלסטינית.

במגילה, קוראות האומות המאוחדות לפעול ביחד למניעת מלחמות עולם נוספות, להטלת פיקוח והגבלות על ייצור כלי הנשק, לקידום שוויון וזכויות אדם ולקידום אמנות בינלאומיות והתחייבויות הדדיות, ולשיפור תנאי החיים ברחבי העולם.

רקע: כשלונו של חבר הלאומים

לא הייתה זאת הפעם הראשונה שבה ניסו המעצמות, ובראשן ארצות הברית, ליצור ארגון בינלאומי בניסיון למנוע מלחמות, ליישב סכסוכים ולפעול לשיפור הרווחה העולמית. חבר הלאומים – The league of Nations היה ארגון בינלאומי שהוקם ב-1920, אחרי מלחמת העולם הראשונה, ביוזמת נשיא ארה"ב וודרו וילסון בהחלטת "מדינות ההסכמה" ובראשן ארצות הברית, בריטניה, צרפת ורוסיה. אך היה זה ארגון "ללא שיניים", ללא כוח צבא או שיטור, שהיה תלוי למעשה בחסד רצונן של המדינות החברות בו, ונפגע עוד יותר מהעובדה שארצות הברית לא מעולם לא אישררה את החברות בו ולא הצטרפה אליו.

לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, כשהתברר כי לחבר הלאומים אין יכולת אפקטיבית למנוע מלחמה, פורק הארגון, ובמקביל לכך, הוקם ב-1945 ארגון האומות המאוחדות. את המונח "האומות המאוחדות" טבע לראשונה נשיא ארה"ב פרנקלין רוזוולט, ככינוי לבעלות הברית שהשתתפו בלחימה נגד מדינות הציר במלחמת העולם השנייה.

זרועות האו"ם

מגילת האומות המאוחדות מתווה את ששת הזרועות העיקריות של הארגון: העצרת הכללית, מועצת הביטחון, המועצה הכלכלית-חברתית, המזכירות, בית הדין הבינלאומי לצדק, ומועצת הנאמנות (שכבר אינה פעילה). לצד אלו, פועלות תכניות וקרנות של האו"ם, וכן סוכנויות מיוחדות כגון ארגון הבריאות העולמי, תכנית המזון העולמית ויוניצ"ף, קרן האו"ם לילדים.

לאו"ם אין כוח צבאי, אך במסגרת תפקידו ל"שמירה על השלום", מנדבות המדינות החברות באו"ם כוחות צבאיים למשימות ברחבי העולם. חיילי כוחות אלה מכונים "הקסדות הכחולות".

ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם

מסמך היסוד של הקהילה הבינלאומית ביחס לזכויות האדם והאזרח אומצה על ידי העצרת הכללית של האו"ם ב-10 בדצמבר, 1948, ובו מפורטות זכויות האדם הבסיסיות שצריכות להתקיים בכל מדינות האו"ם. אף כי ההכרזה אינה מסמך מחייב, היא משמשת כבסיס חשוב במשפט הבינלאומי וכתשתית לחוקות של מדינות רבות. בעיצוב וניסוח ההכרזה לקחו חלק ג'ון המפרי, מנהל המחלקה לזכויות אדם במזכירות האו"ם, אלינור רוזוולט, פוליטיקאית, דיפלומטית ואשתו של נשיא ארה"ב, ורנה קאסן, משפטן יהודי, שזה בפרס נובל לשלום על תרומתו למסמך.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.