13.03

פינת היום לפני – והפעם: נוסד הק.ג.ב.

ששש… היום לפני 68 שנים נוסד הקג"ב, ארגון הביון והמשטרה החשאית הרוסי אשר פעל עד נפילת ברית המועצות ב-1991. הינה סיפורו של הארגון מטיל האימה.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

הקג"ב (קומיטט גוסודרסטוונוי בזופסנוסטי), או מילולית "הוועדה לביטחון המדינה", היה גוף הביון  והשיטור החשאי של ברית המועצות שפעל מ-1954 עד נפילת ברית המועצות ב-1991. תפקידיו העיקריים היו סיכול ריגול, ביון חוץ, חקירת פשיעה חמורה, אבטחת אישים ומתקנים רגישים, אבטחת הגבולות, פיצוח צפנים, ריגול אלקטרוני ומאבק ב"חתרנות", כלומר: מתנגדי המשטר הסובייטי.

תפקידו השנוי ביותר במחלוקת של הארגון היה השיטור החשאי וחקירות הפנים. הארגון עסק באכיפת התעמולה הקומוניסטית, ופעל נגד כל מי שנחשד כמתנגד המשטר הקומוניסטי. לעיתים קרובות נהגו אנשי הארגון לעקוב אחר אזרחים, לפשוט על בתים פרטיים ולעצור אזרחים שנחשדו בחתרנות.

בתקופות השיא של הקג"ב הוא היה ארגון הביון הגדול מסוגו בעולם, והעסיק יותר מחצי מיליון איש, ביניהם אלפים כמרגלים במדינות אחרות. ליקוט המודיעין המרכזי בוצע באמצעות מרגלים – אזרחים רוסים אשר חיו במדינות זרות, בדרך כלל בעבודה בשגרירות או בתפקידים דיפלומטיים אחרים, אשר ניצלו את החסינות הדיפלומטית שהוענקה להם כדי להעביר מידע למוסקבה.

בשונה מארגוני ביון דומים במדינות אחרות, פעל הקג"ב כגוף ממשלתי עצמאי כמעט ללא פיקוח. כתוצאה מכך, הוא אף לא בחל בפעולה ישירה נגד ראשי ממשלה רוסים ששלטונם איים על יציבות האידיאולוגיה הסובייטית. ב-1964, למשל, ביצעו בכירים וקצינים-לשעבר בארגון בהובלת ליאוניד ברז'נייב הפיכה בלתי-צבאית והדיחו את יו"ר המפלגה הקומוניסטית וראש הממשלה המכהן ניקיטה חרושצ'וב. ב-1991, על רקע ניסיונותיו של ראש הממשלה דאז מיכאיל גורבצ'וב לבצע רפורמות במדינה, ניסו בכירים בארגון לבצע ניסיון הפיכה נוסף ועצרו את גורבצ'וב, אך נתקלו בהתנגדות של הציבור ובחוסר שיתוף פעולה מצד כוחות הביטחון. גורבצ'וב חזר למוסקבה כעבור יומיים. ניסיון ההפיכה נכשל, אך הפרשה ערערה עוד יותר את יציבות הממשל הסובייטי. גורבצ'וב התפטר מתפקידו, והסובייט העליון פירק את עצמו בסוף אותה שנה.

כאשר נפל הקג"ב, הוא הוחלף בארגון ה-FSK, ולאחר מכן בארגון ה-FSB הפועל עד היום ומשמש למטרות דומות לאלו ששימש הקג"ב. למעשה, הנשיא הנוכחי ולדימיר פוטין היה קצין בארגון מ-1975 עד 1991 וזאת אולי אחת הסיבות לחשוב שהשיטות שבהן השתמש הארגון לא לגמרי חלפו מהעולם. ועדת החקירה הציבורית בבריטניה שקבעה ב-2016 כי פוטין היה ככל הנראה זה שאישר את רציחתו של אלכסנדר ליטוויננקו, מתנגד בולט למשטרו של פוטין שנפטר בלונדון כתוצאה מהרעלה בחומר רדיואקטיבי, רק תרמה לחיזוק רושם זה.

הקג"ב היה ידוע כארגון שעוקב אחר כל מי שמפרסם על אודותיו מידע ביקורתי, ולו הוא היה קיים היום ונחשף לפוסט זה, מן הסתם היה עוצר מיידית את הכתי

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.