31.07

פינת היום לפני – והפעם: נוסדה ראשון לציון

היום לפני 140 שנה, ב-31.7.1882, נוסדה ראשון לציון, כמושבה חקלאית ציונית של אנשי העלייה הראשונה. בשנת 1950 הפכה ראשון לציון לעיר, וכיום היא העיר הרביעית בגודלה בישראל מבחינת מספר התושבים (מעל רבע מיליון).

הינה חמישה דברים שאולי לא ידעתם על ראשון לציון והאירועים ההיסטוריים שהתרחשו בה:

1. זכות ראשונים: ראשון לציון היא לא רק המושבה החקלאית הראשונה בתקופת העלייה הראשונה, אלא גם המקום שבו אירעו לראשונה אירועים מכוננים נוספים. בין אירועים אלה אפשר למנות את תפירת והנפת דגל ישראל כטלית שעליה מגן דוד בצבעי כחול ולבן, את הקמת בית הספר העברי הראשון – חביב, את הקמת התזמורת העברית הראשונה, ייסוד היקב המסחרי הראשון, שירת התקווה במנגינה המוכרת לנו כיום, וגם: האישה הראשונה שכיהנה כראשת עיר בארץ ישראל: חנה לוין.

2. ביקורים ממלכתיים: בין הביקורים הממלכתיים החשובים שאירעו בראשון לציון אפשר למנות את ביקורו של חוזה המדינה תיאודור הרצל בשנת 1898, כשעמד בראש משלחת ציונית שרצתה להיפגש עם קיסר גרמניה בעת ביקורו בארץ ישראל, ואת ביקורו של וינסטון צ'ר'צ'יל כשר המושבות הבריטי בשנת 1921. לפי חלק מהעדויות, חזר צ'רצ'יל באוזני גורמים שונים על התרשמותו מהמושבה ויש אומרים שביקורו זה חיזק את תמיכתו במדיניות הבית הלאומי היהודי.

3. חיטה לגפן: כיצד נולד היקב העברי המסחרי הראשון בישראל? כמעט במקרה. בתחילת דרכה של המושבה ניסו האיכרים לגדל בה חיטה, אך נתקלו בקשיים רבים. בצידי הדרכים באזור ראו האיכרים גפנים מקומיות, והניחו שכיוון שאלה משבעת המינים שנשתבחה בהם ארץ ישראל, הן יוכלו לשגשג גם במושבה. הזמורות שהאיכרים הביאו איתם נשתלו בגינות בתיהם, ואכן צמחו יפה. בהמשך, כאשר מומחי חקלאות מטעם רוטשילד סיירו באזור כדי לקבוע אילו גידולים מתאים לגדל שם, הם הבחינו בשתילי הגפנים שצמחו יפה בגינות הבתים, והמליצו לרוטשילד לעודד את גידול הגפנים במושבות.

4. בית כנסת במסווה: בניית בית הכנסת, שהיווה מוקד חשוב בחיי המושבה, נמשכה בין השנים 1885 ו-1889. בתחילת הבנייה, השלטון העות'מאני התנגד לה, וכדי לחמוק מההתנגדות, נבנה בית הכנסת במסווה של מחסן לציוד חקלאי. הצורך להסוות את בית הכנסת כמבנה ציבורי דתי נמשך גם לאחר סיום בנייתו. לכן, הכניסו התושבים למרתף בית הכנסת ציוד חקלאי, וכאשר נציגי השלטון התקרבו אליו נהגו להעלות את הציוד מהמרתף אל תוך אולם התפילה.

5. בול בזמן: במלחמת העצמאות סבלה התחבורה באזור המושבה מהתנכלויות רבות. כתוצאה מכך, שובשו גם שירותי הדואר ולכן החליטה מועצת ראשון לציון ליזום שירות דואר משלה באמצעות מכוניות משוריינות שיובילו דואר בין ראשון לציון לתל אביב. כדי לאפשר תשלום לשירות זה הונפק בול דואר מיוחד, המכונה "בול ראשון לציון", ועל גבו מאוירים לוחם עברי ומכונית משוריינת.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.