05.04

פינת היום לפני – והפעם: נולד תומאס הובס

היום, לפני 432 שנה, נולד תומאס הובס, פילוסוף והוגה דעות אנגלי שחי במאה ה-17 ופעל בזמן מלחמת האזרחים של אנגליה. על אף שתמך בשלטון מלוכני, כתביו השפיעו רבות על הפוליטיקה המערבית הליברלית וכן על תורת האמנה החברתית, ולכן יש לו השפעה גדולה עד היום. ספרו הנודע ביותר הוא "לווייתן", שעליו נרחיב בהמשך.

הובס נולד ב-5 באפריל בשנת 1588 בקהילה קטנה בשם וסטפורט באנגליה. כשגדל, התקבל ללימודים בקולג' היוקרתי "מגדלן הול". בסיום הלימודים החל לעבוד כמורה פרטי של בנו של הברון ויליאם קוונדיש, משרה שאפשרה לו לפגוש את אנשי החברה הגבוהה ופוליטיקאים חשובים. כך הכיר את הפילוסוף פרנסיס בייקון, שישפיע עליו רבות.

על לווייתנים, אנשים וזאבים

בסוף שנות ה-30 של המאה ה-17 המצב הפוליטי באנגליה החל להתערער, מעמדו של המלך ירד ופרצה מלחמת אזרחים במטרה להפסיק את השלטון המלוכני. במלחמה זו הובס מצא את עצמו בין שני צידי המתרס – מצד אחד, הוא תמך בשלטון המלוכני; מצד שני, טען כי סמכות הריבון נובעת מרצון הנתינים, ולא מרצון אלוהים – דבר שהיה מנוגד לתפיסה המלוכנית. כשהקריאות נגד תומכי השלטון האבסולוטי הלכו וגברו, החליט הובס לברוח לגלות מרצון בפריז ושהה בה 11 שנים, אז כתב את ספרו המפורסם ביותר "לווייתן", שיצא לאור בלונדון בשנת 1651.

"לווייתן" הוא חיבור פילוסופי-פוליטי שעוסק בעיקר במבנה החברה, צידוק הריבון ולגיטימיות הממשל האבסולוטי. תפיסתו של הובס הייתה פסימית, והוא טען כי בלי משטר חזק אנשים יילחמו זה בזה, או במילים אחרות, אדם לאדם זאב. הוא ניסה לענות על השאלה: "למה שמישהו יאמר לי מה לעשות?"

התשובה, לפי הובס, היא שבני האדם רוצים להבטיח לעצמם ביטחון אישי מתוך אינטרס הישרדותי. הוא טוען כי בחברות שבהן אנשים חיים באנרכיה, האלימות תהיה נפוצה יותר מאשר במדינות בעלות שלטון מרכזי. במילים אחרות טוען הובס כי יש צורך בקיומו של שלטון מרכזי כדי למנוע מלחמות, להשליט סדר ולהגן על היחידים. טענה חשובה נוספת של הובס היא שכוחו של שליט נובע מנתיניו ולא מתוך לגיטימציה אלוהית שעוברת מדור לדור.

מורשתו של הובס

"לווייתן" התפרסם במהירות וזכה לביקורות רבות, בעיקר שליליות. הובס הואשם בתמיכתו באתיאיזם ובהכחשת כללי המוסר. הספר נחשב לאחת מיצירות הפילוסופיה הפוליטית המשפיעות ביותר שנכתבו אי פעם, והוביל את הדרך לתפיסה המודרנית של המדינה, מדינה המשוחררת מכבלי הדת והכנסייה ומעגנת את השלטון המדיני בהסכמה של היחידים.

גם כתביו האחרים של הובס זכו לתפוצה עוד בימי חייו, על אף שזכה בעיקר לביקורות שליליות באנגליה, לצד ביקורות אוהדות בצרפת. הובס השפיע רבות על פילוסופים מפורסמים כמו ג'ון לוק ועמנואל קאנט. הוא נפטר משבץ בשנת 1679, בגיל 91.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.