08.08

פינת היום לפני – והפעם: נולד שמואל יוסף (ש"י) עגנון, סופר וחתן פרס נובל לספרות

היום_לפני 134 שנים נולד שמואל יוסף צ'צ'קס, המוכר יותר כסופר וכחתן פרס נובל בספרות ש"י עגנון. הוא ככל הנראה הסופר הנחקר ביותר בספרות העברית.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

"בכל עת תמיד דומה הייתי עלי כמי שנולד בירושלים"

עגנון נולד ב-1887 בעיירה בוצ’אץ’ שבגליציה, הנמצאת היום בתחומי אוקראינה. בילדותו קיבל חינוך יהודי מסורתי, ובהיותו בן שלוש נשלח ללמוד ב”חדר”. בגיל תשע, כאשר גילה יכולת לימוד יוצאת דופן, החל ללמוד ספרות ושפות זרות אצל מורים פרטיים.

בשנת 1908 עזב עגנון את משפחתו והצטרף לחלוצי העלייה השנייה בארץ ישראל. הוא שכר לו חדר קטן ביפו שבו הסתגר והתמסר לכתיבה. סיפורו הראשון שהתפרסם נקרא "עגונות" והוא חתם עליו בשם העט ש”י עגנון; ש"י – ראשי התיבות של שמו שמואל יוסף, ועגנון – על שם הסיפור שזכה לביקורות אוהדות. כעבור כמה שנים העניק איש העסקים שלמה זלמן שוקן לעגנון חסות כלכלית ולימים גם הקים הוצאת ספרים כדי להוציא את ספריו.

"בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר” [סיפור פשוט]

אם "תמול שלשום", "ימים נוראים" ו"עידו ועינם" מצלצלים לכם מוכר, הרי זה שמפני שנדיר למצוא סלון ישראלי בלי לפחות ספר אחד של עגנון. גם בני דורנו מכירים את עגנון, כיוון שחלק מיצירותיו הבולטות כגון "תהילה", ו"סיפור פשוט" כיכבו בשיעורי ספרות, במיקוד לבגרות או בהפקות תיאטרון.

כתיבתו של עגנון מושפעת מספיגה תרבותית רב-גונית, אך מזוהה בעיקר בשל הלשון הייחודית, ששורשיה נטועים בספרות חז"ל.

"מעשה ובא אצלי מיופה כוח השבדי ובישרני שזיכתה אותי האקדמיה השבדית בפרס נובל"

בשנת 1966 הוכרז עגנון כחתן פרס נובל לספרות (במשותף עם המשוררת נלי זק"ש). תגובתו לזכייה הייתה צוננת: "אני לא איש כזה, שאוהב פרסים. בשבילי, לכתוב עמוד אחד בלשון הקודש כהוגן, בלי שגיאות, חשוב לי מכל הפרסים שבעולם". עגנון נפטר ארבע שנים לאחר קבלת הפרס, וביתו משמש כיום מוזיאון. את תמונתו וקטע מנאומו בשטוקהולם אפשר היה למצוא על שטר של חמישים שקלים חדשים, שיצא משימוש בשנת 2014, ואת עגנון החליף המשורר שאול טשרניחובסקי.

"פאן פאקט"

אחד המרצים הוותיקים אצלנו במרכז האקדמי שלם, פרופסור צחי וייס, כתב ספר מחקרי שמציע קריאה ודיון בארבעה סיפורים של ש"י עגנון וביסודות הקבליים הטמונים בהם. הספר נקרא "'מות השכינה' ביצירת ש"י עגנון: קריאה בארבעה סיפורים ובמקורותיהם".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.