03.05

פינת היום לפני – והפעם: נולד ניקולו מקיאוולי

 |  מאת: המערכת

היום, לפני 551, שנים נולד ניקולו מקיאוולי בפירנצה שבאיטליה, וגדל להיות פילוסוף פוליטי, סופר ומדינאי. מקיאוולי השפיע על המדינאות האירופית בתקופת הרנסנס ואף נחשב לאבי הפוליטיקה המודרנית, ולראשון שניתק את הקשר המסורתי בין פוליטיקה לאתיקה. מקיאוולי נחשב עד היום על ידי רבים לדמות שלילית, ורבים חושבים כי תורתו היא זו שהביאה להיווצרות משטרים טוטליטריים.

חייו בפירנצה

כדי להבין כיצד הגיע מקיאוולי לתובנותיו הקיצוניות הנוגעות למדעי המדינה, צריך להבין את הרקע שבו גדל. מקיאוולי חי כל חייו בפירנצה, מקום שהיה נתון למשברים שלטוניים רבים ובלתי נגמרים. מקיאוולי שירת תחת הרפובליקה החופשית של פירנצה במשך שנים, ולקח חלק בעניינים חשובים של הרפובליקה. כך הבין את הצורך ביציבות שלטונית והציב אותו כערך עליון – מה שהביא אותו לכתוב את ספרו החשוב ביותר, "הנסיך".

 

"עלינו להחשיב כטוב את הפחות גרוע" (מתוך "הנסיך")

ספרו המפורסם ביותר של מקיאוולי הוא "הנסיך", ספר הדרכה לנסיכים שרוצים להישאר בשלטון, שנחשב לספר יסוד במדעי המדינה. הספר נותן עצות לנסיך ולשליט, וטוען כי כל פעולה שינקוט הנסיך כדי לשמר את יציבות הממלכה היא מוצדקת – גם אם היא אכזרית, וגם אם יש בה סתירה לעקרונות דתיים או לעקרונות המוסר והאתיקה. באותה נשימה, מקיאוולי טוען כי אין הנסיך צריך להיות שנוא; אך אם יש בחירה בין להיות אהוב לבין להטיל מורא, תמיד עדיף להטיל מורא. ספרו זכה לפירושים רבים מאוד, ועד היום מתקיים עליהם ויכוח באקדמיה.

 

המטרה מקדשת את האמצעים

"הנסיך" יצא לאור חמש שנים לאחר מותו של מקיאוולי, אך הכניס עמוק את המושג "מקיאווליזם" לשימוש נרחב. מושג זה הוא כינוי שלילי המייצג רוע פוליטי ומזוהה עם ציניות, אגואיסטיות, חוסר מצפון, מניפולטיביות, ערמומיות וגישה של "המטרה מקדשת את האמצעים". למקיאווליזם יש שימוש רחב גם בפסיכולוגיה, והוא מוגדר כתכונת אישיות, בצמוד לנרקיסיזם ולפסיכופתיות. אדם בעל אופי "מקיאווליסטי" נחשב לאדם שמרוכז בעצמו, בעל מוחצנות עצמית, ביטחון עצמי גבוה וריכוז בשאיפות אישיות.

 

השפעתו של מקיאוולי

על אף המשמעות השלילית שקיבל שמו, אי אפשר להתכחש לחשיבותו ולתרומתו של מקיאוולי לפוליטיקה האירופית. הבעיות שבהן עוסק "הנסיך" רלוונטיות עד היום, שכן הן מצביעות על כשלים ועל פערים בין שולטים לנשלטים, ועל נושאים כמו יחס בין דת למדינה. מקיאוולי תרם לרעיון איחודה של איטליה, ולכן הועמדה לכבודו אנדרטה מרשימה שפיסל לורנצו ברטוליני. אם בא לכם לקפוץ לבקר אותה, תמצאו אותה בפירנצה, בבזיליקת סנטה קרוצ'ה.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.