05.09

פינת היום לפני – והפעם: נולד לואי ה-14, מלך צרפת

היום לפני 383 שנים נולד לואי ה-14, מייצג השלטון האבסולוטי בצרפת ומי שכונה "המונרך הגדול" ואף "מלך השמש", כסמל לעוצמתו.

 |  מאת: המערכת

אם תסתכלו מעבר לפרוות החורפן בתמונה והעקבים ההורסים, הינה חמישה דברים שאולי לא ידעתם עליו:

 1. לואי ה-14 הוכתר למלך כבר בגיל חמש, ושימש בתפקיד זה עד מותו, מה שהופך את כהונתו לארוכה ולחזקה בתולדות צרפת – 72 שנים. טוב, זה לא ממש מדויק. אומנם לואי הוכתר בגיל חמש, אך הפך לשליט צרפת בפועל רק בגיל 23, ולכן מלכותו בפועל עומדת על 54 שנים "בלבד". חוק להגבלת כהונה? אפילו לא עלה על דעתו.

2. את השלטון החזק, שבא לידי ביטוי כמעט בכל המישורים: הצבאי, הכלכלי, החברתי והמנהלי, הוא כונן בין השאר בזכות שניתק את שרי המלך והחצר ממוקדי הכוח הפוליטיים. זו גם הסיבה שהוא העביר את חצר המלכות לוורסאי, מרכז שלטוני מחוץ לפריז. כן, זהו אותו ארמון ורסאי שתיירים רבים מבקרים בו כיום.

3. בניית ארמון ורסאי העסיקה יותר מ-30,000 עובדים והייתה לנטל כבד על אוצר הממלכה, בין השאר כי היא הצריכה הטיית נהרות כדי לאפשר את גחמותיו האדריכליות של המלך. יש לציין שמדיניותו הכלכלית של לואי לא כללה העלאת מיסים אלא מציאת דרכי מימון יצירתיות ובתוכן מכירת תוארי אצולה. מה שבטוח: אי אפשר להכחיש את השפעת תכנון ארמון ורסאי על הארכיטקטורה מאז.

4. סדר יומו המלכותי של לואי ה-14 כלל טקסים קבועים ומורכבים, החל מהשכמה הדרגתית בפני מקורבים והשכמה שנייה בפני כל החצר באולם המראות בארמון. אירועי היום השונים דרשו החלפת פאות שונות בסיועו של הספר המלכותי. כך הותאמו פאה קצרה להשכמת הבוקר וארוכות יותר לשאר טקסי היום ולישיבה על הכיסא המלכותי.

5. הציור של לואי מזכיר לכם בלט? אתם צודקים. לואי ה-14 מימן אומנים והוגים כדי שאומנותם והגותם יספרו בשבחו. אך הוא לא הסתפק בזה – הוא רקד בלט בריקודים שחוברו במיוחד עבורו. הריקוד נערך מול כל החצר המלכותית ונחשב להזדמנות נאצלת, עד כדי כך שמאות בתי ספר לריקוד הוקמו בצרפת כדי שאצילים המעוניינים בכך יוכלו "לנוע כמו המלך".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.