12.06

פינת היום לפני – והפעם: נולדה יוהנה ספירי מחברת "היידי בת ההרים"

היום לפני 195 שנים נולדה בשווייץ יוהנה ספירי, מחברת הספר "היידי בת ההרים", על ילדה יתומה המתגוררת אצל סבה באלפים, שהפך לקלאסיקה.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

הינה חמישה דברים שאולי לא ידעתם על הסופרת שהכניסה לבתים רבים בעולם את תיאורי החיים בהרי האלפים.

1. נופי ילדות: אחד המוטיבים החוזרים בספריה של ספירי, ובמיוחד ב"היידי בת ההרים", הוא תיאור חד וחי של חיי הכפר: הנופים ההרריים, האוויר הנקי והפשטות החומרית והאנושית. ספירי אכן נולדה בכפר שווייצרי בשם הירצל, אך רק לאחר שעברה לציריך בעקבות נישואיה, וחוותה מגורים בעיר גדולה, הובילו אותה הגעגועים לנוף ילדותה לכתיבה על חיי הכפר.

2. פריחה מאוחרת: ספירי החלה את כתיבה רק לאחר נישואיה. זו הסיבה לכך שספרה הראשון פורסם רק בשנת 1870, בהיותה בת 43. הספר שהעלה אותה לתודעה העולמית, "היידי", פורסם רק ב- 1880, בהיותה בת 53. ספירי נפטרה בגיל 74, אך הספיקה לפרסם מעל 25 יצירות עד מותה.

3. לא רק לילדים: אומנם ספירי התפרסמה בעיקר בשל ספרה "היידי בת ההרים" שנחשב לספר ילדים, אך היא כתבה גם למבוגרים, ולא תמיד על נופי ילדות ומשובות הנעורים. ספרה הראשון, למשל, נקרא "עלה על קברה של וורני", ועסק בנושא הרבה פחות נעים: אלימות נגד נשים.

4. הכרה עולמית: את ספריה כתבה ספירי בגרמנית, אך עד מהרה הם תורגמו לשפות רבות. הספר "היידי בת ההרים", תורגם למעל 50 שפות. בשפה העברית פורסמו שישה תרגומים שונים לספר: הראשון ב-1946 והאחרון ב-2019. הספר "היידי בת ההרים" אף זכה למעל 25 עיבודים שונים לקולנוע ולטלוויזיה, ולהפקות תיאטרון רבות.

5. השראה ספרותית: לאחר מותה של ספירי, גילה חוקר גרמני ספר שפורסם בשנת 1830, 50 שנים לפני פרסום "היידי", על ידי הרמן אדם פון קאמפ, תחת השם "אדלהייד, נערת האלפים". שמה של גיבורת הספר, קווי העלילה והדמויות דומים לספר "היידי בת ההרים" והועלתה טענה לגנבה ספרותית. הדעה הרווחת כיום היא שלאור קווי שונים בין הסיפורים, הספר לא הועתק אך ייתכן ששימש השראה לכתיבת "היידי בת ההרים". כנראה לעולם לא נדע.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.