28.07

פינת היום לפני – והפעם: מלחמת העולם הראשונה פורצת

היום לפני 105 שנים פרצה "המלחמה הגדולה", שבהמשך תקבל את שמה הנוכחי, מלחמת העולם הראשונה. שם זה ניתן לה מכיוון שהייתה גם למלחמה הראשונה שעירבה מדינות רבות על פני כדור הארץ, וגם משום ששינתה באופן דרמטי את הסדר המדיני העולמי.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

הירייה שנשמעה ברחבי העולם

הגפרור שהצית את המלחמה, שנמשכה ארבע שנים ארוכות, היה רצח פרנץ פרדיננד, הארכידוכס ויורש העצר האוסטרי. את הרצח ביצע סטודנט סרבי מבוסניה בשם גברילו פרינציפ, חבר התנועה המהפכנית "בוסניה הצעירה", שמטרתה הייתה שחרור עמי דרום הבלקן משליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית. הרצח קיבל את הכינוי "הירייה שנשמעה ברחבי העולם", שכן הוא הניע שרשרת אירועים שהובילה לפרוץ המלחמה כחודש לאחר מכן.

אבל כמו שכולנו יודעים, מקורו של ריב לא-פרופורציונלי מגיע בד"כ כתוצאה מסיבות שקדמו לו; מתחת לפני השטח האדמה כבר תססה, ורק חיכתה לסיבה טובה להתפוצץ. עוד בסוף המאה ה-19 צצו באירופה מחלוקות שנבעו מסכסוכים פנימיים, מעלייתו של הרגש הלאומי, מטינה בין מדינות ומרשת של בריתות. כל אלו גררו את אירופה למלחמה, שממנה היא לא תצא אותו הדבר.

מעצמות המרכז מול מדינות ההסכמה

כאשר האימפריה האוסטרו-הונגרית הטילה את אשמת הרצח על סרביה, היא הציבה לה אולטימטום – פרקו את האגודות הלאומיות או שנפתח במלחמה. הסרבים סירבו, וב-28 ביולי, כחודש אחד בלבד אחרי הרצח, הוכרזה המלחמה. הכרזת המלחמה גרמה לממשלה הרוסית להפעיל את צבאה כנגד האימפריה האוסטרית, מה שהוביל את גרמניה מנגד להכריז מלחמה על רוסיה.

מכאן זה רק הלך והידרדר. המלחמה נערכה בחמש חזיתות עיקריות באירופה, והלוחמה התחלקה בין שני גושים: מעצמות המרכז, שכללו את הקיסרות הגרמנית, האימפריה העות'מאנית והאימפריה האוסטרו-הונגרית; ומדינות ההסכמה, שכללו את בריטניה, ממלכת איטליה, האימפריה היפנית ואימפריית הצאר הרוסית.

ואז הגיעה ארצות הברית

באפריל 1917, לאחר שנתיים וחצי של לחימה, נכנסה ארצות הברית לתמונה בעקבות סכסוך עם גרמניה. ארה"ב, שהצטרפה למדינות ההסכמה, שינתה לחלוטין את מצב הכוחות והכריעה את המלחמה. מעצמות המרכז הותשו ותקוותן לניצחון אבדה.

ב-11 בנובמבר 1918 צלצלו פעמוני הכנסיות שסימנו את סיום המלחמה. מספר ההרוגים הגיע ל-10 מיליון, לצד כ-20 מיליון פצועים. בעקבות המלחמה האימפריות הגדולות נעלמו לחלוטין מהמפה העולמית, ואת מקומן החליפו מדינות הלאום.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.