14.03

פינת היום לפני – והפעם: מוקמת ועדת "בכור" לפענוח רצח ארלוזורוב

היום לפני 39 שנים הוקמה ועדת "בכור" במטרה לפענח את הרצח המסתורי של חיים ארלוזורוב, ממנהיגי היישוב היהודי.

כמה השעה?

בליל שבת ה-16 ביוני 1933, ישבו חיים ארלוזורוב ואשתו סימה במרפסת הפנסיון התל אביבי "קטה דן". לאחר זמן מה, הבחינו כי קהל סקרנים החל להתקבץ סביבם, והחליטו לצאת לטיול רגלי לכיוון הירקון. כאשר התקרבו לשפך הירקון, הבחינה סימה בשני גברים שהולכים מאחוריהם, האחד גבוה והשני נמוך, ואמרה לבעלה כי הם אינם מוצאים חן בעיניה. הזוג ניסה להיפטר מהעוקבים, ופנה לטייל בין בתיה של שכונה קטנה. כשחזרו לכיוון מרכז תל אביב, הופיעו השניים בשנית. ארלוזורוב פנה לגברים ושאל "מדוע אתם מפריעים לנו?" ואילו אשתו סימה הוסיפה "עזבו אותנו". הגבוה מבין השניים שאל בעברית "כמה השעה?" (תרגום מיידיש שהיה מקובל בזמנו), וארלוזורוב ענה "אין זה עסקך". הגבוה שאל בשנית "כמה השעה?" ובני הזוג התעלמו ופנו לדרכם. באותו רגע שלף הבחור הנמוך אקדח, ירה בארלוזורוב והסתלק מהמקום יחד עם חברו. הפציעה אומנם לא הייתה חמורה, אך בעקבות מחסור בציוד לעירוי בבית החולים איבד ארלוזורוב דם רב, ונפטר בבית החולים. בן 34 בלבד היה במותו, והוא נקבר בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.

חשדות וראיות

הרצח המסתורי של אישיות בכירה כשל ארלוזורוב, שכיהן כראש המחלקה המדינית של הסוכנות – משרה מקבילה לתפקיד שר החוץ של המדינה שבדרך – זעזע את היישוב היהודי. החשד המיידי נפל על אנשי התנועה הרוויזיוניסטית, שביקרו את פעילותו של ארלוזורוב ואת המשא ומתן שערך עם הממשל הנאצי בנושא הרכוש של יהודי גרמניה. במסגרת החקירה שנערכה בנושא נעצרו שני אנשי התנועה הרוויזיוניסטית, אברהם סטבסקי וצבי רוזנבלט, כחשודים ברצח. סימה ארלוזורוב זיהתה אותם כרוצחי בעלה, ובמהלך המשפט הורשע סטבסקי ונידון למוות בתלייה, ואילו רוזנבלט זוכה מאשמה. סטבסקי ערער על גזר הדין, ובשל דיני הראיות שנהגו בארץ ישראל המנדטורית, שלפיהם אין להרשיע אדם ברצח על סמך עד ראייה אחד בלבד וללא עדות מסייעת, זוכה מאשמה. אנשי מפא"י לא אהבו את פסק הדין, והמשיכו להאשים את הרוויזיוניסטים ברצח פוליטי. אלו, בתורם, טענו כי זו עלילת דם, והאשימו ברצח שני ערבים מיפו, שנחשדו גם הם ברצח במהלך ניסיונות החקירה. הרצח העמיק את הקרע בין המחנות הפוליטיים ביישוב והשפיע על מערכת הבחירות להסתדרות הציונית, כאשר לאחריו הפך גוש השמאל בראשות מפא"י לגוש הדומיננטי בהנהגה.

כעבור 50 שנה

כמעט חמישים שנה לאחר שזוכו סטבסקי ורוזנבלט, ובעקבות פרסום הספר "רצח ארלוזורוב" שכתב העיתונאי והביוגרף שבתי טבת, הוקמה ועדת "בכור" לטובת חקירת הרצח המסתורי והחזירה את הנושא לסדר היום הציבורי. הועדה פעלה משנת 1982 ועד 1985, כשרוב גיבורי הפרשה כבר לא היו בין החיים, ואלו שכן – סיפקו עדויות סותרות ומבלבלות מפאת הזמן הרב שחלף. המסקנה הסופית הייתה כי סטבסקי ורוזנבלט אכן לא היו הרוצחים, אך אי אפשר לקבוע מי כן הרוצח ואם מדובר ברצח פוליטי. כך קרה שרצח ארלוזורוב נשאר כתעלומה מסתורית ללא פתרון עד ימינו אנו.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.