17.01

פינת היום לפני – והפעם: מועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת לראשונה

היום לפני 75 שנים התכנסה לראשונה מועצת הביטחון של האומות המאוחדות בלונדון.

ההחלטה הראשונה

מועצת הביטחון היא אחת מששת הגופים העיקריים שמרכיבים את האו"ם, ותפקיד העיקרי הוא לשמור על השלום והביטחון בעולם. המועצה הוקמה לאחר מלחמת העולם השנייה במטרה למנוע מלחמות נוספות, והיא מורכבת מחמש מדינות קבועות ועשר מדינות מתחלפות, כאשר תפקיד הנשיא עובר ברוטציה ממדינה למדינה מדי חודש. חמש המדינות הקבועות הן גם אלה שייסדו את המועצה – ארה"ב, רוסיה, בריטניה, צרפת וסין, והן מחזיקות בכוח רב: הן בעלות זכות וטו, וגם היחידות שמורשות להחזיק בנשק גרעיני. את ההחלטה הראשונה שלה קיבלה המועצה כשבוע לאחר הקמתה, ב-25 בינואר 1946. לפי ההחלטה, יוקם ועד המטה הצבאי, לשם "מתן עצה וסיוע למועצת הביטחון בכל השאלות הנוגעות לצרכיה הצבאיים של מועצת הביטחון לגבי קיום השלום והביטחון הבינלאומיים, לשימושם ופיקודם של החילות שהועמדו לרשותה, להסדר הזיון, ולפירוק הנשק לעת מצוא". מאז ההחלטה הראשונה ועד היום, קיבלה המועצה קרוב ל-2,500 החלטות.

סנקציות ושימוש בכוח

מועצת הביטחון של האו"ם היא הגוף היחיד המוסמך להטיל סנקציות על מדינות ספציפיות, וכן להתיר שימוש בכוח נגד מדינות במטרה לשמור על השלום. אחת הפעמים הידועות שבהן השתמשה המועצה בסמכויות אלו הייתה החלטה 665 שהתקבלה באוגוסט 1990, ובמסגרתה ניתן האישור לשימוש בכוח נגד עיראק בעקבות פלישתה לכווית, מה שהוביל למלחמת המפרץ. מועצת הביטחון פעלה גם בדרום אפריקה של שנות ה-80, והטילה עליה סנקציות שסייעו להפלת משטר האפרטהייד. כיום עולות קריאות בעולם לשנות את מבנה מועצת הביטחון ולהוסיף חברות קבועות נוספות, שכן המבנה הגיאו-פוליטי השתנה מאז שנת 1946. בין המדינות המועמדות אפשר למצוא את הודו, יפן, גרמניה וברזיל.

מערכת היחסים עם ישראל

מערכת היחסים בין ישראל למועצת הביטחון מורכבת. ישראל הייתה למדינה הראשונה שגונתה על ידי מועצת הביטחון בשנת 1966, בעקבות פעולת התגמול בכפר סמוע, והיא מעולם לא נבחרה לכהן במועצה. עם השנים התערבה המועצה לא מעט בנעשה במדינה בעקבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המהווה נושא מרכזי בדיוני מועצת הביטחון. במהלך השנים קראה המועצה למדינת ישראל להפסיק מבצעים ומלחמות שונים וכן לסגת משטחים הנתונים במחלוקת.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.