31.01

פינת היום לפני – והפעם: מוחמד אל-באקר, האימאם השיעי החמישי, הולך לעולמו

היום לפני 1,278 שנים הלך לעולמו מֻחַמַד אַל-בּאקְר אִבְּן עַלי, האימאם השיעי החמישי וממגבשי האסכולה הג'עפרית.

הילד שנועד לגדולות

מוחמד אל-באקר נולד בשנת 676 לספירה בעיר מדינה שבערב הסעודית. הוריו, פאטמה בנת חוסיין ועלי אבן חוסיין, היו שניהם נצר לשושלת הנביא מוחמד, מה שהפך את אילן היוחסין שלו ליוקרתי מאוד. ילדותו של אל-באקר התאפיינה באירועים דרמטיים. הוא היה עד לטבח כרבלא המפורסם, שבמסגרתו טבחו כוחות הח'ליפים האומיים בחוסיין ובאנשיו על רקע המלחמה בין הסונה לשיעה. במהלך הקרב נהרגו רוב קרובי משפחתו הזכרים של אל באקר, פרט לאביו החולה, ויום הקרב נחשב בקרב השיעים ליום צום עד היום (יום העשוראא). כמו כן זכה אל-באקר הילד לסימן מובהק לגבי עתידו: לפי חדית' שיעי מפורסם, ניבא הנביא מוחמד לאחד מידידיו הקרובים, ג'ביר אבן עבדאללה, כי הוא עתיד לפגוש את צאצאו מוחמד אבן עלי אבן חוסיין, וביקש ממנו למסור לו דרישת שלום כשזה יקרה. ואכן, לעת זקנתו של ג'ביר הוא פגש באל-באקר הילד, נשק לרגליו ומסר לו דרישת שלום מהנביא.

נערץ על ידי מאמיניו ומכובד על ידי מתנגדיו

אל-באקר נחשב לאימאם נערץ ואהוב, והיה ידוע כחכם גדול שידע לענות היטב על קושיותיהם של המאמינים כבר מגיל צעיר. על אף עושרו, נהג לאכול ולשוחח גם עם העובדים והפועלים, תרם רבות לצדקה (זכאת) והיה למאמין אדוק. הוא נערץ על ידי השיעים בזכות הנהגתו הדתית, והיה מכובד על ידי הסונים בזכות בקיאותו במשפט וחוכמתו הרבה. תקופת הנהגתו הייתה שקטה יחסית עבור השיעים, כיוון שהח'ליפים האומיים היו עסוקים במלחמתם עם הח'ליפות העבאסית והניחו לשיעים לנפשם. אל-באקר ניצל את המצב להקמת בתי ספר ללימוד התיאולוגיה השיעית, שבהם התחנכו במהלך חייו 25,000 תלמידים. כמו כן קיבץ אל-באקר חדית'יים-שיעיים וכתבים אסלאמיים שונים שעסקו בדת המוסלמית, באל ובמאמינים, וגיבש את הבסיס לאסכולת המשפט הג'עפרית.

חושף האמת

לאחר תקופה שבה הניחו הח'ליפים הסונים לשיעים לנפשם, החלו שוב לחשוש מכוחו העולה של האימאם אל-באקר השיעי, והרעילו אותו למוות כשהיה בן 67 על-ידי משיחת רעל על אוכף סוסו. בנו, ג'עפר א-צדאק, החליף אותו כאימאם, ואל-באקר נקבר במסגד ג'נת אל בקי, שמהווה מוקד עלייה לרגל. משמעות השם "אל באקר" היא חושף האמת, מגלה הסודות, והוא הוצמד לו ע"י מאמיניו בשל חתירתו לגילוי האמת ולחקירת הידע האנושי. הוא נחשב למשפטן משפיע בתקופתו, ופסיקותיו היוו את הבסיס לאסכולת ההלכה הג'עפרית, הקרויה על שם בנו וממשיך דרכו.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.