23.02

פינת היום לפני – והפעם: מהפכת הדפוס – הדפסת תנ"ך גוטנברג

היום אנחנו יכולים לקפוץ לכל חנות ספרים ולמצוא אינספור כותרים. היום, לפני 565 שנים, התרחש האירוע שהתחיל את כל זה: הדפסת "תנ"ך גוטנברג", שסימלה את ראשיתה של מהפכת הדפוס, מהפכה טכנולוגית שנחשבת לאחת החשובות של האלף הקודם.

יוהאן גוטנברג, אבי מהפכת הדפוס

תנ"ך גוטנברג קיבל את שמו בזכות האדם שהדפיס אותו – יוהאן גוטנברג – ממציא גרמני שנחשב לאבי מהפכת הדפוס. עד המצאת הדפוס של גוטנברג, ספרים בעולם המערבי היו נכתבים באחת משתי דרכים: העתקה ידנית, שנמשכה שנים של עבודת נמלים, או חריטה על גבי לוחות עץ מלאים בדיו, שיטה מהירה יותר אך לא מיטבית.

גוטנברג היה צורף זהב, ולכן עסק רבות במלאכת ההטבעה. על מנת ליצור את מכונת הדפוס הראשונה, הוא שילב מספר המצאות: תבנית יציקה בסידור מכאני ומעבר מלוחות עץ מגולפים לאותיות העשויות מתכת; סגסוגת עופרת שמתאימה לאותיות דפוס ועומדת בלחץ המכבש; וכן מכבש דפוס מותאם. הוא יצר גם צבע דפוס והבין כיצד לטפל בנייר.

ההמצאה של גוטנברג הייתה זולה ונגישה, הופצה במהירות והביאה להקמתם של בתי דפוס רבים. בתוך חמישים שנה מספר הספרים באירופה עלה ממאות בודדות לכחצי מיליון, יותר ויותר אנשים למדו קרוא וכתוב והביקוש להשכלה גבר.

מפעל הדפוס של גוטנברג

הספר הראשון – וכנראה החשוב ביותר – שיצא מתוך מפעל הדפוס של גוטנברג היה התנ"ך שהדפיס, שהיה למעשה כתבי הקודש הנוצריים בתרגום ללטינית. התנ"ך הורכב משני כרכים, שיחד כללו 1,282 עמודים. היום משערים כי הודפסו 180 עותקים של תנ"ך גוטנברג על פני תקופה של שלוש שנים; מספר כזה של עותקים נחשב לעצום באותה התקופה.

למרות המצאתו המבריקה והמהפכה שחולל בעולם המערבי, גוטנברג כשל מבחינה עסקית, ובית הדפוס שלו עבר לידיים אחרות. כשהוא נפטר 13 שנים מאוחר יותר, הוא עזב את העולם חסר כול. אם תרצו להציץ באחד הספרים המודפסים הראשונים שיצאו מבית דפוס שלו, תוכלו למצוא עותקים של תנ"ך גוטנברג בספריית העיר ניו יורק ובמוזיאון גוטנברג במיינץ.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.