01.12

יום רוזה פארקס

אוטובוסים הם כלי תחבורה ציבורי שמשקף גם הלכי רוח חברתיים. ראיה לכך הוא אירוע שהתרחש היום לפני 64 שנים, יום גורלי באמריקה: היום שבו רוזה פארקס, אישה ממוצא אפרו-אמריקאי, סירבה לפנות את מושבה באוטובוס לאדם לבן.

המעצר של רוזה פארקס

רוזה פארקס כמעט תמיד הייתה פעילה חברתית. בין השאר כפעילה בתנועה האמריקאית לזכויות האזרח, השתתפות במחאות, והקמת "הוועדה למען צדק שוויוני עבור גב' ריסי טיילור", אישה שחורה שנאנסה באונס קבוצתי של גברים לבנים. אבל כל זה מתגמד לעומת פעולה אחת שהתרחשה באותה נסיעת אוטובוס היסטורית.

בתקופה זו קבע החוק באלבמה, כי חלקו הקדמי של האוטובוס מיועד לאנשים לבנים, והחלק האחורי מיועד לשחורים. באותו אחד בדצמבר, שנת 1955, עלתה פארקס על אוטובוס במונטגומרי וישבה בשורה הראשונה המותרת לשחורים. כשאדם לבן עלה לאוטובוס וגילה כי החלק הקדמי מלא לחלוטין, נהג האוטובוס ביקש מכל מי שישב בשורה שבה ישבה פארקס לזוז למושבים האחוריים. פארקס סירבה, נעצרה, והורשעה בהפרת הסדר הציבורי.

המעצר הוביל את רוזה פארקס, ביחד עם מרטין לותר קינג, להתחיל את חרם האוטובוסים של מונטגומרי – מחאה פוליטית נגד ההפרדה הגזעית. החרם נמשך באופן רשמי מהיום שבו נעצרה ועד יותר משנה לאחר מכן, ב-20 בדצמבר 1956, אז הצהיר בית המשפט העליון כי חוקי אלבמה, המחייבים הפרדה באוטובוסים, מנוגדים לחוקת ארה"ב. החרם הארוך גרר את חברת האוטובוסים העירונית לפשיטת רגל.

להרים כוסית לרוזה פארקס

המעשה של פארקס הפך אותה לסמל בתנועה לזכויות באזרח, ובהמשך היא הייתה גם מעורבת במפלגה הדמוקרטית. כמו כן, פארקס זכתה במדליית החירות הנשיאותית שהוענקה לה על ידי הנשיא ביל קלינטון, וכן הוענקה לה מדליית הזהב של הקונגרס על פעילותה כנגד גזענות.

פארקס נפטרה בשנת 2005, בגיל 92.

"יום רוזה פארקס" הוא יום חג לאומי אמריקאי, שבו מנציחים את פועלה. היום מצוין מדי האחד בדצמבר לזכר אותה נסיעת אוטובוס גורלית, ומצוין בשתי מדינות אמריקאיות – אוהיו (החל משנת 2005) ואורגון (החל משנת 2014). במדינות אחרות, כמו קליפורניה ומיזורי, נחגג יום רוזה פארקס ביום ההולדת שלה – הארבעה בפברואר.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.