28.02

פינת היום לפני – והפעם: יום פטירת נתיבה בן-יהודה

היום לפני 10 שנים נפטרה נתיבה בן-יהודה, לוחמת פלמ"ח, בלשנית וסופרת בעלת אהבה עזה לשפה העברית, ומי שהביאה לקדמת הבמה את "העברית המדוברת".

לוחמת עברית

נתיבה נולדה בתל אביב בשנת 1928. היא למדה בגימנסיה – שניהל אביה הקפדן, ד"ר ברוך בן-יהודה – ולאחר מכן השתלמה בלימודי לשון עברית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית, לצד לימודי אומנות בבצלאל. היא הייתה אישה ססגונית, ומעבר לעיסוקה בשפה יפה ובאומנות, התאמנה גם בהדיפת כדור ברזל ובהטלת כידון, במטרה לקחת חלק במשחקים האולימפיים שנערכו בשנת 1948. את האולימפיאדה החליפה מלחמת העצמאות, ונתיבה התנדבה לחטיבת יפתח של הפלמ"ח, שם שירתה כקצינת חבלה וכלוחמת.

"משפת אנשי השוק ועד הפנתיאון"

עם קום המדינה שבה נתיבה לאהבתה הישנה למילה הכתובה. היא הרגישה את חוסר הנוחות של העם הישראלי עם השפה העברית, והאשימה את מערכת החינוך, התקשורת והאקדמיה ללשון העברית, שאותם כינתה "משטרת העברית", בשיבוש הזרימה השוטפת של השפה. כדי להילחם בכך וכאמצעי התנגדות לאביה הקפדן שהתעקש על עברית תקנית בלבד, כתבה יחד עם דן בן אמוץ את הספר "מילון עולמי לעברית מדוברת" שעסק בסלנג עברי. בשיר "נתיבה" שכתב עליה הפזמונאי דודו ברק, הוא מתאר את גישתה המיוחדת לעברית באמצעות המילים "משפת אנשי השוק ועד הפנתיאון". בהמשך הדרך הנחתה בן יהודה תוכנית לילית מצליחה ואהובה בשם "נתיבה מדברת ומקשיבה", שבה ביקשה ממאזיניה לספר רק דברים חיוביים וטובים.

הלכה עם האמת

בן-יהודה התאפיינה בלשון חדה, אופי מחוספס, חוש הומור וישירות. היא הלכה עם האמת שלה גם כשזה דרש ממנה מעשים קיצוניים, כמו לעזוב אולפן טלוויזיה בעיצומו של שידור חי במחאה על התבטאותו של אחד הנוכחים. בשנת 1980 התגלה גידול בראשה, והרופאים העריכו כי נותרה לה שנה אחת לחיות. היא החליטה להקדיש את הזמן שנותר לה לכתיבת זיכרונות מהמלחמה, ופרסמה את האוטוביוגרפיה "1948-(בין הספירות)-1980". לאחר זמן מה, התברר כי הרופאים טעו בהערכתם, ולבן-יהודה נותרו עוד שנים ארוכות לחיות ולהפיץ את האג'נדה שלה. במהלך חייה כתבה למעלה מ-20 ספרים העוסקים בלשון העברית, בקורות ירושלים וארץ ישראל וכן בתולדות הזמר העברי. היא נפטרה בגיל 82 בקיבוץ לוחמי הגטאות, והותירה אחריה בת יחידה בשם עמל.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.