02.06

פינת היום לפני – והפעם: יום ירושלים

יום ירושלים הוא חג לאומי המציין את "איחוד העיר ירושלים". יום ירושלים נקבע באופן רשמי באמצעות "חוק יום ירושלים" שנחקק בשנת 1998, על אף שצוין כבר החל משנת 1968.

אבל בואו נחזור קצת אחורה – מה בדיוק אנחנו חוגגים?

השנה: 1947. הסטטוס: ירושלים כשטח בינלאומי

כ"ט בנובמבר 1947 הוא תאריך שכולנו זוכרים היטב – התאריך שבו החליט האו"ם על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה בישראל; כלומר, שתי מדינות – מדינה יהודית ומדינה ערבית. באיזו מדינה תהיה ירושלים? האו"ם החליט שירושלים תוכרז כשטח ניטרלי, תחת פיקוח בינלאומי. כידוע, הערבים לא קיבלו את התוכנית, החלה מלחמת העצמאות ובמהלכה הלגיון הירדני כבש את מזרח ירושלים ואת העיר העתיקה, בעוד החלק המערבי והר הצופים נותרו בידי ישראל.

השנה: 1967. הר הבית בידינו

במשך 19 שנה ירושלים נותרה מחולקת, כשצידה האחד מוחזק בידי ירדן וצידה השני מוחזק בידי ישראל, וביניהם מפרידות חומה, גדרות תיל ואווירה מתוחה.

הכול השתנה בשנת 1967: מלחמת ששת הימים. בכ"ו באייר תשכ"ז החל חיל האוויר במכת מנע על צבא מצרים, שאיימה על ישראל במשך תקופה ארוכה. במקביל, הוצע לירדן שאם לא תתקוף את ישראל, גם מדינת ישראל תימנע מלתקוף את ירדן. ירדן דחתה את ההצעה, וכבר ביום השני למלחמה פתחה באש.

על אף הקרבות הקשים ידו של צה"ל הייתה על העליונה. כבר בבוקר היום השלישי למלחמה כבשה ישראל את אזורי מזרח ירושלים, ובהם הדרך להר הצופים והגבעה הצרפתית. ביום הרביעי ללחימה נכבשה ירושלים העתיקה על ידי כוחות הצנחנים. אז נחקק אחד הציטוטים הבלתי נשכחים בהיסטוריה הישראלית, שנאמר על ידי מפקד חטיבת הצנחנים, מוטה גור: "הר הבית בידינו".

ירושלים מאוחדת. והצנחנים בוכים

עד ערב היום הרביעי, ירושלים – המזרחית והמערבית – כבר הייתה מאוחדת תחת שלטון ישראלי. לראשונה זה אלפי שנים חזר הכותל המערבי לשלטון יהודי, מאורע שריגש יהודים ברחבי העולם כולו. אפילו החיילים הקשוחים ביותר, הצנחנים, בכו.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.