24.04

פינת היום לפני – והפעם: ועידת סן רמו מחליטה למסור את השלטון בארץ ישראל לידי המנדט הבריטי

היום, לפני 102 שנים, בעיר סן רמו שבאיטליה, החליטו "מדינות ההסכמה" שניצחו במלחמת העולם הראשונה למסור את השלטון בארץ ישראל לידי הבריטים במנדט תוך אימוץ "הצהרת בלפור"

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

רקע: הסכם סייקס-פיקו

ארבע שנים קודם לכן, ב-1916, בשיאה של מלחמת העולם הראשונה, נחתם הסכם סודי בין נציגי צרפת ובריטניה, מארק סייקס ושארל פיקו, בהסכמתה של האימפריה הרוסית, שהתווה את חלוקת שטחי האימפריה העות'מאנית לאזורי השליטה של שתי המעצמות לאחר המלחמה. גבולות ארץ ישראל והשלטון בה היו מנקודות המחלוקת העיקריות בהסכם, אך מעבר לכך, ההסכם התווה גבולות גם בין סוריה, לבנון, עיראק וירדן, והיווה בסיס לעצמאותן המדינית.

שתי המעצמות ביקשו לשמור על חשאיות ההסכם על מנת שלא ליצור רושם כי הן נלחמות רק על האינטרסים הקולוניאליסטיים של עצמן. אך הבולשביקים ברוסיה, שעלו לשלטון ב-1917, גילו את המסמך ופרסמו אותו במטרה לבזות את הקולוניאליזם המערבי. ההסכם בוטל מבחינה משפטית ב-1918, אך הגבולות שהתווה ההסכם היו הבסיס להחלטת ועידת סן רמו.

הצהרת בלפור

מסמך שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, ב-2 בנובמבר 1917, ועיקרו ההכרזה שלפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. ההצהרה הייתה הישג חסר תקדים עבור התנועה הציונית – והבטיחה את תמיכתה של המעצמה הבינלאומית בתנועה ובמטרותיה.

ועידת סן רמו

לאחר תום מלחמה העולם הראשונה וניצחון "מדינות ההסכמה", כונסה בסן רמו שבאיטליה ועידה בה השתתפו ראשי ממשלות בריטניה, צרפת, איטליה ויוון, ונציגים מיפן ומבלגיה. הוועידה נמשכה מספר ימים שבהם נידונו מספר סוגיות: הסכם השלום עם טורקיה, התחייבויות גרמניה תחת חוזה ורסאי, עמדת מדינות ההסכמה באשר לרוסיה הסובייטית, וכמו כן חלוקת השליטה בשטחי האימפריה העות'מאנית במזרח התיכון.

ב-24 באפריל 1920 פרסמה הוועידה את החלטותיה: הוועידה אישרה מחדש את תנאי הסכם סייקס-פיקו, תוך הכללת הצהרת בלפור והטילה על בריטניה, כמעצמה מנדטורית, את האחריות למימוש ההצהרה. כמו כן הוחלט על מסירת סוריה ולבנון במנדט לצרפת, ולכונן מנדט בריטי בשטחי עיראק.

שלטון במנדט

מנדט הוא ייפוי כוח שניתן למעצמה כלשהי לשלוט באופן זמני או חלקי על טריטוריה שאוכלוסייתה עדיין אינה בשלה לשלטון עצמי או שהוטלו עליה סנקציות.

בהחלטת ועידת סן רמו נכתב כי "בעלת המנדט תהיה אחראית להגשמת ההצהרה שממשלת בריטניה פרסמה ביום 2 בנובמבר 1917, ושנתקבלה על ידי ממשלות ההסכמה האחרות, לטובת יישוב מחדש של 'הבית הלאומי' לעם היהודי בארץ ישראל".

בעקבות הוועידה, עברה בריטניה לממשל אזרחי בארץ ישראל בראשות הנציב העליון הרברט סמואל ביולי 1920, תקופה המנדט הבריטי, שפקע רשמית ב-15 במאי, 1948, או יותר נכון כמה שעות קודם לכן ב-14 במאי עם הכרזתו החגיגית של דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל והחתימה על מגילת העצמאות.

וכל השאר היסטוריה.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.