04.07

פינת היום לפני – והפעם: התרחש "מבצע יונתן (אנטבה)" לחילוץ השבויים היהודים והישראלים באוגנדה

היום לפני 45 שנים נחת  בישראל מטוס ובתוכו מעל 100 בני ערובה ששוחררו בפשיטה צבאית של סיירת מטכ"ל באוגנדה, מבצע שהוגדר כאחת מהצלחותיו המסחררות של צה"ל גם מעבר לגבולות ישראל, שבו יש חומר לאקשן שכבר מומש בשני סרטים, אחד מהם בכיכובו של יהורם גאון.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

בדרך לפריז – אל תתדלקו באתונה

ב-27 ביוני 1976 המריא מטוס של חברת התעופה אייר-פראנס מנמל התעופה בן-גוריון בדרכו לפריז ועצר לנחיתת ביניים באתונה. שם, עלו עליו ארבעה מחבלים, שני גרמנים חברי "תאי המהפכה" ושני פלסטינים החברים בחזית העממית לשחרור פלסטין. הללו השתלטו על המטוס והסיטו את מסלולו לשדה התעופה באנטבה שבאוגנדה. שם הפרידו המחבלים בין הנוסעים הישראלים והיהודים לבין שאר הנוסעים ודרשו מממשלת ישראל את שחרורם של כ-50 טרוריסטים, ומממשלת צרפת כופר כספי בתמורה לפדיונם של השבויים. במקביל למשא ומתן עם החוטפים, הורה ראש הממשלה דאז יצחק רבין לבחון אפשרות של מבצע חילוץ צבאי, וכשזה נראָה אפשרי – הוא קיבל אור ירוק מהממשלה חרף הסיכון הרב. למעשה, האישור הסופי לפעולת המבצע התקבל כשמטוסים שעליהם כוחות של סיירת מטכ"ל, חטיבת הצנחנים וחטיבת גולני היו כבר באוויר.

המבצע ושמותיו

הנחיתה עברה בהצלחה חרף הקשיים, ובמבצע צבאי שכלל השתלטות על מגדל הפיקוח, ירי לא מתוכנן ותחבולה שכללה חיקוי מדויק של המרצדס של נשיא אוגנדה אידי אמין, פרצו הכוחות לאולם שבו הוחזקו החטופים, שחררו אותם והרגו את המחבלים. במהלך המבצע נהרגו מפקד סיירת מטכ"ל, סא"ל יוני נתניהו, ושלושה מבני הערובה. בתוך 24 שעות, למעלה מ-100 בני ערובה הוחזרו ארצה ללא פגע, והמבצע הוכתר בהצלחה.

למבצע שלושה שמות: "כדור הרעם", שניתן לו בהכנות הצבאיות; "מבצע אנטבה" על שם מקום ההתרחשות – הטרמינל הישן בשדה התעופה בעיר אנטבה; שמו השלישי הוא "מבצע יונתן" על שמו של סא"ל יוני נתניהו, אחיו של בנימין נתניהו, שנהרג במבצע בעת שפיקד על כוח סיירת מטכ"ל.

חטיפת מטוס – עניין שבשגרה?

היום חטיפת מטוס היא ארוע נדיר שקשה למצוא מחוץ למסך הגדול והקטן. אבל האמת היא שבשנים 1968–1972 בוצעו ברחבי העולם יותר מ-300 ניסיונות חטיפה, רובם בידי גורמים המגדירים עצמם כלוחמי חירות וחופש.

משנות ה-80 חטיפות מטוס בידי גורמי טרור הפכו לנדירות יותר, כנראה בשל שכלול והגברת האבטחה בשדות התעופה, תחום שישראל מובילה בו.

ומה הקשר של המרכז האקדמי שלם למבצע? קשר כפול: יהורם גאון, שכיכב בסרט המבוסס על האירועים האמיתיים, קיבל לאחרונה את "אות שלם".  עוד אדם שקיבל את "אות שלם" הוא אלוף במיל' דורון אלמוג, פעיל חברתי וחתן פרס ישראל, שהיה מפקד הכוח הראשון שנחת באוגנדה בראשית המבצע.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.