21.02

פינת היום לפני – והפעם: התגלה מבנה ה-DNA

היום לפני 68 שנה נחשף אחד הגילויים החשובים ביותר של המדע במאה העשרים: מבנה ה-DNA.

המאמר הקצרצר ששינה את המדע

A Structure for Deoxyribose Nucleic Acid – זהו שמו של המאמר המיתולוגי שפרסמו החוקרים ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק בכתב העת Nature לפני 68 שנים, ובו הציגו את המבנה מולקולת ה-DNA. המאמר היה קצר מאוד – בן עמוד אחד בלבד, וכלל איור משורטט ביד והסבר על המודל עצמו, תוצאה של מרוץ מחקר שאפתני וחסר מעצורים ששינה את פני המדע האנושי. באותו גיליון של ה- Nature פורסם גם מאמר בנושא מאת המדענית היהודייה רוזלינד פרנקלין, שתגליותיה היוו את הבסיס לתגליתם של ווטסון וקריק, אך היא נדחקה מהתמונה בגסות מסיבות פוליטיות ותחרותיות.

"גילינו את סוד החיים"

באמצע שנות ה-20 מחליטים צמד מדענים צעירים, ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק, להתמקד במחקר לא פופולרי במיוחד – מולקולת ה- ,DNAמתוך מחשבה שיש לה תפקיד חשוב יותר ממה שהמדע משער. לאחר סדרת בדיקות וניסויים, שהתבססו גם על נתונים שגילתה המדענית פרנקלין, הציגו השניים את מודל הדנ"א העשוי משלושה רכיבים: מולקולת סוכר (דאוקסיריבוז), יוני זרחה (פוספטים), ואחד מארבעה סוגים של בסיסים נוקלאוטידיים: שני פורינים (purins) – אדנין וגואנין, ושני פירימידינים (pyrimidins) – תימין וציטוזין. הם הסבירו כי הדנ"א דומה לסולם לולייני העשוי משני גדילים דומים שמלופפים סביב אותו ציר ומשלימים זה את זה. המודל הוכיח את עצמו באלפי מחקרים, והוא מחזיק מעמד באופן מרשים במשך יותר מ-60 שנה. לאחר פרסום עבודתם, נכנס קריק לפאב ה"איגל" בקיימברידג', שם נהג לבלות, והודיע לחבריו המדענים: "גילינו את סוד החיים".

המדענית שנעלמה מן ההיסטוריה

כאמור, במשך שנים רבות נרשם הגילוי לזכותם של ווטסון וקריק, שאף זכו בפרס נובל בשנת 1962. רק לאחר שנים רבות נחשף כי הגילוי שלהם התבסס במידה רבה על עבודתה של המדענית היהודייה-אנגלייה רוזלינד פרנקלין, שנפטרה טרם מתן הפרס, והייתה הראשונה לצלם צילום רנטגן של מולקולת דנ"א. האופן חסר המשמעות שבו הזכירו צמד המדענים את שמה במאמרם זיכה אותם באמירה של הפרופסור האנגלי לין אלקין: "זהו ככל הנראה אחד המשפטים שנאמרו בלשון ההמעטה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הכתיבה המדעית".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.