27.06

פינת היום לפני – והפעם: התבצעה הפיכה צבאית בהובלת ה-CIA בגואטמלה

היום לפני 67 שנים התבצעה הפיכה צבאית בגואטמלה, בהובלת סוכנות הביון האמריקאית – הCIA-, והוכיחה שוב שלפעמים המציאות עולה על כל דמיון.

המלחמה הקרה והנשיא שחימם את האזור

בשנת 1951 נבחר חקובו ארבנז לכהן כנשיא גואטמלה בבחירות דמוקרטיות. מצע הבחירות שלו התמקד במהפכה בתחום החקלאי במדינה, שעד אותו הזמן נשלט על ידי תאגיד פירות אמריקני(United Fruit Company) , שליטה שהתבטאה בבעלות על כ-50 אחוז מהקרקעות הפוריות במדינה.

הימים הם ימי המלחמה הקרה, שבהם כל פגיעה באינטרס האמריקני נתפסת כתמיכה פרו-סובייטית. דבר זה נכון שבעתיים כאשר ארבנז, כבר מתחילת כהונתו, מקדם, בשותפות עם המפלגה הקומוניסטית, מדיניות של הפקעת קרקעות וחלוקתן לאזרחים, והלאמת חברת החשמל שהייתה אז בבעלות אמריקנית.

השינויים במדינה גרמו לתסיסה פנימית בקרב האוכלוסיות החזקות יותר בגואטמלה, וגם בשאר מדינות אמריקה הלטינית התגבר החשש מפני עלייתן של ממשלות מהפכניות שעלולות היו לשנות את מאזן הכוח האזורי והפנימי.

מהפכה בחסות ה-CIA

הרבה גורמים רצו במפלתו של ארבנז, וביניהם ארגון הביון האמריקני – הCIA-. הCIA- הפיץ תעמולה נגד הנשיא המהפכן, וקשריו, לכאורה, עם ברית המועצות, בניסיון למצב את הנשיא כסנונית סובייטית ראשונה על אדמת אמריקה.

בסוף שנת 1953 הניסיונות להפיל את ארבנז נעשו תקיפים יותר: הCIA- יחד עם מדינות האזור החלו לאמן ולחמש כוחות כדי לפלוש למדינה, בעיקר כוחות של אזרחי גואטמלה הגולים. ב-18 ביוני 1954, כוח של כ-500 לוחמים, בהובלתו של קצין גואטמלי גולה בשם קרלוס קסטייו ארמאס, נכנס לגואטמלה ממספר מוקדים וצעד לעבר הבירה תוך שהלוחמים מחבלים בקווי אספקה ותקשורת. למרות שצבא גואטמלה היה חזק מכוחות המורדים, ב-27 ביוני, תשעה ימים אחרי הפלישה, ארבנז הגיש את התפטרותו.

רבים ביד מעטים? הדרך לניצחון רצופת פייק ניוז

הכוח בשטח היה אומנם קטן אבל הוא היה רק קצה הקרחון, כאשר ברקע ריחף האיום של מדינות האזור ושל ארה"ב להצטרף למערכה. הCIA- ניצל זאת והשתמש בכלים שברשותו להפיץ מידע כוזב לגבי כמות הלוחמים והלך הרוח במערכה במטרה לפגוע במורל הצבא ולעודד עריקה. הפעולה הצליחה, וכוחות גדולים נכנעו בפני הכוחות הקטנים של המורדים או הצטרפו אליהם. בסופו של דבר ההפיכה הצליחה וקסטייו, הקצין הגולה, עלה לשלטון והוביל דיקטטורה צבאית. רבים רואים בהפיכה הצבאית הזו את יריית הפתיחה למלחמת האזרחים בגואטמלה שנמשכה בין השנים 1960 ל-1996 וגבתה את חייהם של אלפים.

ההפיכה הזו הייתה יריית הפתיחה של תהליכים ששינו את פניה של כל יבשת אמריקה. עבור הCIA- הייתה זו הזדמנות לנסות כלים חדשים ולהרחיב את השימוש בהם למדינות נוספות; עבור רופא צעיר בשם ארנסטו "צ'ה" גווארה הייתה זו התנסות ראשונה במהפכה, למרות שבפעם הזאת הוא היה בצידו של המשטר. עבור אמריקה הלטינית הייתה זו תחילה של תקופה של מהפכות קומוניסטיות, ששיאן בשנת 1959 בקובה – עם אותו רופא צעיר.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.