05.01

פינת היום לפני – והפעם: הסתיים המצור על כוכב הירדן והמבצר נפל בידי צלאח א-דין

אם תגיעו לרמת יששכר שבגליל התחתון תמצאו שם את הגן הלאומי והאתר הארכיאולוגי "כוכב הירדן". באותו המקום בדיוק נבנה במאה ה-12 מבצר צלבני גדול ומפואר שנקרא (בין היתר) כוכב הירדן. היום לפני 830 שנים הסתיים מצור כבד שהוטל עליו, והוא נפל בידי הכוחות המוסלמיים בראשות צלאח א-דין.

כך זה קרה…

פלישות הצלבנים והמוסלמים

במאה ה-12 צבאות נוצרים כבשו את ארץ ישראל, הקימו את ממלכת ירושלים ובנו ערים ומבצרים. מיקום מבצר כוכב הירדן אינו סתמי. הוא יושב על פסגה המתנשאת לגובה של 312 מטרים מעל פני הים, במיקום אסטרטגי שמאפשר לו להשקיף על הכניסות המזרחיות לממלכת הצלבנים ועל דרכי גישה חשובות. המבצר נחשב לנקודת מפנה בבנייה ובתכנון של מבצרים באותה התקופה – היה זה מבצר מפואר, יחיד במינו, שנבנה מאבני בזלת ומאבנים לבנות.

בשנת 1187 פלש איש הצבא המוסלמי צלאח א-דין לממלכה. הוא הצליח להכניע את הכוח הצלבני של ממלכת ירושלים בקרב קרני חיטין, והחל לכבוש שטחים נוספים בארץ ישראל. הוא כבש ערים ומבצרים רבים מלבד שלושה – אחד מהם הוא מבצר כוכב הירדן.

המצור שנמשך ונמשך…

כשהצבא המוסלמי הגיע לשערי המצודה, הוא גילה כי המבצר מאויש בכוחות מתוגברים. הכוחות המוסלמיים לא הצליח לכבוש אותו, ולכן הטילו מצור על המצודה. האבירים הנצורים בטירה נותרו מוגנים בזכות החומות, אך לא ישבו בשקט; הם החלו לעזוב את המבצר ויצאו לפשיטות על הכוחות המוסלמיים, ואף השמידו יחידה אחת שלמה. כשהחודשים חלפו והאספקה במבצר החלה לאזול, הם תקפו שיירות מוסלמיות שעל גבן שלל רב ממחסנים של מבצר כבוש. המצור הוסר לאחר שגם צלאח א-דין בכבודו ובעצמו לא הצליח לכבוש את המבצר.

הכוחות המוסלמיים שבו אל המבצר בהמשך, וחידשו את המצור. בסופו של דבר יחידות מוסלמיות הצליחו לפעור פרצה בחומה החיצונית של המצודה ולפרוץ דרכה. במקום נערך קרב קצר, אך תקוותם של הצלבנים נגוזה וכעבור מספר שעות הם נכנעו. ב-5 בינואר 1189 המבצר עבר לשליטת המוסלמים.

מאז ועד היום

בשנת 1219 ננטש המבצר והוכן להריסה. כעבור 500 שנים הוקם על חורבתו כפר בשם "כאוכב אל הווא" (כוכב הרוחות) על ידי שבט בדואי שמאס בחיי הנדודים. בשנת 1948 כבש את הכפר כוח מגדוד 13 של חטיבת גולני.

המבצר התגלה על ידי ארכיאולוגים ישראלים כ-750 שנים אחרי שננטש, ושוחזר. היום אפשר למצוא במקום שרידים ארכיאולוגיים מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה, וכן את שרידיו של המבצר הצלבני והיישוב הערבי שבא אחריו, ולהריח מקרוב את ההיסטוריה הארוכה שלו.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.