06.03

פינת היום לפני – והפעם: המהפכה הטקסנית: החל קרב אלמו

היום לפני 186 שנים התרחש קרב אלמו – נקודת ציון משמעותית בדרכה של טקסס לעצמאות ממקסיקו כחלק מהמהפכה הטקסנית.

 |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

הינה חמישה דברים שאולי לא ידעתם על המיתוס האמריקאי הנודע (ושברו) שמופיע עד היום על חותם מדינת טקסס, ועל הקשר לדייוויד בואי.

1. רקע – מהפכת טקסס: במהלך שנות ה-20 של המאה ה-19 אפשרה ממשלת מקסיקו לאמריקאים להגר לטקסס, מדינה שהייתה אז בשליטתם, על מנת לעודד התיישבות בחלק הצפוני של המדינה. מדיניות הגבול הפתוח הובילה לכך שבתחילת שנות ה-30 היה מספרם של האמריקאים בטקסס גדול ממספר המקסיקנים בה. ב-1833 תפס אנטוניו לופז דה סנטה אנה את השלטון, וביקש לחזק את שלטונו בטקסס, בין היתר על ידי גביית מיסים, אך נתקל בהתנגדות חמושה מצד המורדים הטקסניים. בתגובה, שלח סנטה אנה את צבאו להשתלט על מבצר אלמו, שהיה אז בשליטת המורדים הטקסניים.

2. מהלך הקרב: ביום הקרב, מנו הטקסנים במצודה, בהובלתו של קולונל ויליאם טראוויס, 189 איש. המקסיקנים, בהובלת גנרל סנטה אנה בעצמו, מנו 4,000 איש. לאחר מספר ימים שבהם צרו סביב המבצר, ב-6 במרץ לפנות בוקר, הרים גנרל סנטה את הדגל האדום שסימן את תחילת המתקפה, וכוחותיו תקפו את המבצר מארבעת צדדיו, כשהם מונעים כל אפשרות לבריחה. מרגע הפריצה למבצר, נמשך הקרב כשעה וחצי בלבד. אף כי האמריקאים הנצורים קטלו מאות חיילים מקסיקנים, הקרב היה חסר סיכוי מלכתחילה, ומגיני המבצר נהרגו עד האחרון שבהם.

3. מורשת הקרב: למרות תוצאות הקרב הכואבות, המרד הטקסני נמשך עד לכיבוש המלא של טקסס ומגיני המבצר הפכו לגיבורים לאומיים. אגדות רבות נפוצו לגבי הקרב, ומורשת הקרב הפכה לסמל של גבורה ושל לחימה למען עצמאות. הקרב זכה לעשרות אזכורים בסרטים, בשירים, בספרים ובסדרות שונות, והסיסמה "זכרו את האלמו" הפכה לקריאת קרב נפוצה, ובהמשך למוטו המדינה המופיע על חותם המדינה.

4. עצמאות מדינית: גם לאחר שחרורה משלטון מקסיקו, במשך מספר שנים סירבו הקונגרס האמריקאי והממשלה הפדרלית לאפשר לטקסס להצטרף לארצות הברית של אמריקה, וטקסס הייתה רפובליקה עצמאית – ומשום כך זכתה לכינוי שדבק בה מאז – מדינת הכוכב האחד. רק ב-1845 הצטרפה טקסס לארצות הברית כמדינה ה-28.

5. המיתוס ושברו: אף כי במשך כמעט 200 שנה תואר קרב האלמו כמופת של אומץ וגבורה, מחקרים היסטוריים חדשים מעלים שאלות נוקבות המטילות ספק לגבי המיתוס המפואר. כיום מוערך כי חיילים רבים למעשה ביקשו להימלט מהלחימה וכך מצאו את מותם, ואף כי ביום הקודם לקרב ביקש גנרל טרוויס להיכנע.

6. עובדת בונוס: הזמר דייוויד בואי, במקור דייוויד ג'ונס, קרא לעצמו על שם אחד מגיבוריו העממיים של קרב האלמו, ג'יימס בואי, חלוץ אמריקאי וחייל שנודע בשל תעוזתו בשימוש בסכין, שמילא תפקיד בולט במהפכת טקסס ומצא את מותו בקרב על מבצר אלמו.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.