11.09

פינת היום לפני – והפעם: הונחה אבן הפינה לפנטגון 

היום לפני 81 שנים ב-11 בספטמבר 1941 הונחה אבן הפינה לפנטגון, המטה הראשי של מחלקת ההגנה של ארה"ב. כן, אנחנו יודעים, בדיוק 60 שנים לאחר מכן הותקף המבנה בהתקפת הטרור של 11.9

מאת: מערכת תוכן ועניינים

הרקע לבניית הפנטגון 

בטרם נבנה הפנטגון, שכנה מחלקת ההגנה (שנקראה אז מחלקת המלחמה) של ארצות הברית בבניין זמני שנקרא "בניין החימוש", שהוקם במהלך מלחמת העולם הראשונה וובניינים נוספים בוושינגטון, במרילנד ובווירג'יניה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הבין מזכיר המלחמה, הנרי סטימסון כי מצב זה אינו מתקבל על הדעת. סטימסון העלה את הצורך בבניין בפני הנשיא פרנקלין ד' רוזוולט, והקונגרס אישר את מימון המטה החדש. המיקום הנבחר שדה תעופה שיצא משימוש במחוז ארלינגטון, וירג'יניה, לגדות נהר הפוטומק, בסמוך לוושינגטון הבירה, שממדיו אפשרו את בניית המבנה כמחומש מושלם. וכך, ב-11 בספטמבר 1941, הונחה אבן הפינה בטקס רשמי, והחלה הבנייה באתר. 

הבנייה 

המבנה העצום בצורת מחומש (ומכאן שמו) תוכנן בידי האדריכל ג'ורג' ברגסטרום, ועל בנייתו הופקד ג'ון מקשיין, "האיש שבנה את וושינגטון". בשל הצורך המלחמתי במתכת, נבנה הפנטגון בעיקר מבטון מזוין, תוך שימוש מינימלי בפלדה. על מנת לשפר את הביטחון בו ולא לחסום את הנוף לשדרת וושינגטון, לבניין חמש קומות בלבד, נוסף על שתי קומות תת-קרקעיות. הבניין נבנה במהירות הבזק ובתוך פחות משנתיים, ב-15 בינואר 1943, נחנך. בשנים 1998–2011 עבר הפנטגון שיפוץ כללי, על מנת להביאו לסטנדרטים מודרניים, לחזקו ולייעל את תשתיות המחשוב והתקשורת בו. 

בניין המשרדים הגדול בעולם 

מאז ועד היום, הפנטגון הוא בניין המשרדים הגדול ביותר בעולם. הוא משתרע על פני 600 אלף מטרים רבועים, מתוכם כ-344 אלף מטרים של משרדים. אורכם הכולל של מסדרונות הבניין עולה על 28 ק"מ, אך הודות לתכנון נכון, אפשר להגיע מכל אגף לכל אגף בתוך לא יותר מעשר דקות הליכה. מלבד אולם ספורט, חדרי כושר וספרייה, תוכלו למצוא במקום סניפים של מסעדות, בתי קפה וחנויות, לנוחיותם של עובדי המתחם. 

פיגועי ה-11 בספטמבר 2001 

ב-11 בספטמבר 2001, במלוא 60 שנה לטקס הנחת אבן הפינה, זעזע פיגוע מחריד את ארה"ב ואת העולם כולו. מלבד הפגיעות במגדלי התאומים בניו יורק שהובילו לקריסתם, הותקף גם הפנטגון. חמישה מחבלי אל-קאעידה חטפו מטוס בואינג עמוס בנוסעים והתרסקו אל תוך צידו המערבי של הבניין. בהתרסקות נהרגו 64 נוסעי המטוס (כולל חמשת החוטפים), ו-125 מעובדי הפנטגון. יותר מ-100 בני אדם נוספים נפצעו. באורח נס, האגף שנפגע היה באותה עת בשיפוצים, ונכח בו רק חלק קטן מהעובדים. זכר 184 החללים מונצח במספר דרכים במקום, וחזית הבניין שבו פגע המטוס מוארת בכל שנה ב-11.9 בצבע כחול. 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.