22.03

פינת היום לפני – והפעם: הביטלז מוציאים לאור את אלבומם הראשון "פליז פליז מי"

לא משנה באיזו שנה נולדתם, אין מצב שלא שמעתם על להקת הרוק הבריטית "הביטלס" ושלא שמעתם לפחות חלק משיריה. בכל זאת, זו הלהקה שהשפיעה הכי הרבה על עולם המוזיקה המודרני, וזכתה באינספור תארים, ביניהם ההרכב המוזיקלי המשפיע ביותר והחשוב ביותר. היום, לפני 57 שנים, יצא לאור האלבום הראשון של הלהקה, "פליז פליז מי", ועולם המוזיקה עמד להשתנות ללא הכר.

כך הכול התחיל

חברי הביטלס התחברו בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת, וראשיתם בלהקה בשם "הקווירמן" שהקים ג'ון לנון. פול מקרטני הגיע לאחת ההופעות של הלהקה והתרשם במיוחד מלנון; בסיום ההופעה, השניים נפגשו והיה זה תורו של מקרטני להרשים את לנון בנגינתו בגיטרה. מקרטני צירף לצמד את חברו מבית הספר התיכון, בחור בשם ג'ורג' האריסון. הם הופיעו לא מעט במועדוני לילה קטנים בגרמניה ובבריטניה והחלו לתפוס מקום חשוב בזירה המקומית.

מנהל של חנות תקליטים הבחין בלהקה המתחילה והחל לנהלה, ומאוחר יותר יצר קשר עם ג'ורג' מרטין, מפיק מוזיקלי חשוב. בשלב זה הצטרף ללהקה רינגו סטאר, שבאותה עת היה מתופף של להקה מקומית מצליחה אחרת. כך הורכבה להקת הביטלס כפי שאנו מכירים אותה היום.

פליז פליז מי

"פליז פליז מי", אלבום הבכורה של הביטלס, כלל שירים שנכתבו על ידי ג'ון לנון ופול מקרטני, כמו "I Saw Her Standing There" ו-"Misery", לצד מגוון קאברים לשירים של זמרים ולהקות שאהבו באותה התקופה, כמו הקוקיז והשירלז. הלהקה הקליטה את מרבית האלבום בסשן אחד שארך 13 שעות באולפני EMI.

האלבום הופץ בבריטניה, וניצב בראש רשימת המצעדים של בריטניה במשך 30 שבועות רצופים (למעשה, הוא הוחלף רק על ידי אלבומם השני של הביטלס). בשנת 2003 דורג האלבום במקום ה-39 ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים של המגזין הנחשב "רולינג סטון".

תופעת הביטלמניה

התקליט זכה להצלחה מיידית והביטלס החלו להופיע ברחבי בריטניה. ההצלחה נמשכה וגברה מאוד גם כשהוציאו את תקליט ה-EP שלהם "She Loves You" כמה חודשים מאוחר יותר. באותה תקופה החלה להתפשט תופעת ה"ביטלמניה", תופעת הערצה והיסטריה המונית גדולה שנוצרה סביב הלהקה, שהתפשטה מבריטניה לארצות הברית ולשאר העולם.

להקת הביטלס הייתה סוג של נקודת מפנה בתולדות המוזיקה הפופולרית, והיא פרצה דרך למוזיקת רוק עשירה ואף לתחילת הרוק המודרני. לביטלס הייתה השפעה גדולה גם על המוזיקה בישראל, שבה היא נקראה תחילה "חיפושיות הקצב", והלהקה עיצבה דור חדש של יוצרים, ביניהם אריק איינשטיין ושלום חנוך.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.